Ida-Virumaa õppereis

24. märts, 2017

Loov Eesti ja  Järvamaa Arenduskeskuse koostööst sündis 2-päevane õppereis Ida-Virumaale, mis andis ülevaate, kuidas arendada turismitooteid ja leida koostöökohti. Kohtuti turismiorganisatsioonide juhtidega ja koguti ideid nende edulugudest.

Ida-Virumaa on reisisihtkohana väga hea näide, sest nende tuntus aastatega on väga palju tõusnud ning seal tehakse omavahelist koostööd eesmärgipäraselt. Nad on mõne aastaga kerkinud viiendaks turismi sihtkohaks Eestis.

Õppereis toimus 14.-15.märtsil 2017, algusega Paide Kultuurikeskuse juurest kell 8.00 ja tagasi jõuti kell 18.00. Kohtumised toimusid Narva Kreenholmi territooriumil, Narva Victoria bastionis, Narva kindluses, Mäetaguse mõisas, Aidu veespordikeskuses, Eesti kaevandusmuuseumi külastuskeskuses, Kiviõli seikluspargis ja Avinurme puiduaidas.

Õppereisil osales 30 inimest, kelle hulgas oli nii ettevõtjaid, arendustöötajaid, turismiasjalisi ja muid huvilisi. Kaks päeva oli planeeritud täis erinevaid kohtumisi ja põnevat vaatamist ning emotsioone.

Narva jõudes näitas  Narva kindluse giid endisaegset linna hiilgust Narva Kreenholmi. Kui ta tutvustas endise tehase hoonetega seotud plaane, ei tekkinud hetkekski kahtlust, et ühel päeval võivad need ideed olla ellu viidud. Mida aeg edasi, seda selgemaks sai, et tegu on maakonnaga, kus ideed täituvad.

Peale seda viis giid reisirahva linnatuurile, kolledži hoonesse ja raekotta. Paljudele oli esmakordne ja põnev külastus Narva kindluse bastionide kasemattidesse, mis eelmisel suvel tehti korda ja avati. Kasematt on kindlusehitise võlvjas siseruum, mis on mõeldud vastu pidama tulistamisele ja pommitamisele.

Päeva teises pooles veetis grupp Mäetagusel sealses mõisas, käsitöömajas ja mõisahotellis. Käsitöömajas kääriti käised üles ja asuti juhendaja juhatusel seepi keetma. Niikaua, kui keedus vormides hangus, valmistati oma käsitööseebikesele kaunis pakend ning tehti maja tutvustavat tuuri. Igaüks tõi koju oma tehtud roosa-rohelise seebi. Õhtu möödus Eesti kõige soojemas SPAs ning talveaias omavahel suheldes. Mäetaguse on äraütlemata mõnus ja rahulik paik.

Järgmisel hommikul mindi kõhedat kevadtuult trotsides karjäärisafarile. Seiklust pakkuv Adrenaator Grupp retkejuht paigutas kõik järvakad autodesse ja viis Aidu karjääri seiklusrajale. Tänu selga tõmmatud soojadele riietele külm ei olnud ja elamus kõigile 100% positiivne. Pärast safarit tehti tiir Kohtla kaevanduse rikastusvabrikus ja tutvuti päris tõelise kaevuri saatel põlevkivi kaevandamise ajalooga. Kiviõli seikluskeskus tutvustas oma põnevaid tegevusi ja igapäevast tegevust.

Teise päeva õhtu poole keerati bussi nina Avinurme poole, et külastada viimast Ida-Virumaa objekti oma teel. Avinurme puiduaidas istuti pika laua taha maha ja maaliti õpitoas puidust kaunistusi. Kõik, nii mehed kui naised, tundsid rõõmu värvimisest ja oma kätega millegi tegemisest. Kohtumise lõppedes oli igaühel oma isiklik liblikaga pross või magnet. Ise tehtud, hästi tehtud.

Täitsa juhuslikult olime valinud külastatavate objektide hulka need, mis on pärjatud tiitliga „Põhja-Eesti parim turismiobjekt“. Saadi palju häid mõtteid ja uusi ideid. Kõigest saab ja võib õppida,  nii kehvast kui ka heast ja nii on turismiettevõtjal end turisti „kingadesse” libistamise läbi kõige loomulikum viis õppimiseks kui olla ise turist.

Õppereisi toetas MTÜ Loov Eesti koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega – Euroopa Liidu Regionaalarengu fondi vahenditest.

Ida-Virumaa õppereisist kokkuvõte tegi Saima Piisner, SA Järvamaa Arenduskeskuse ettevõtluskonsultant.