Kuu aja pärast toimuv Open House Tallinn 2022 avalikustas programmi

15. september, 2022

Arhitektuurisündmus Open House Tallinn toimub 15.–16. oktoobril juba neljandat korda. Sügisesel nädalavahetusel aset leidev üritus avab vabatahtlike giidide abiga ligi 30 avaliku hoone, eramu, valmimisjärgus oleva objekti ning põnevama kontori- ja tootmishoone uksed. Open House Tallinn loob võimalused külastada kohti, mis jäävad tavapäraselt avalikkusele suletuks.

Open House Tallinna produtsendi Aleksander Tali sõnul on tänavune programm eriti vaheldusrohke, pakkudes nii läbilõiget pealinnast kui ka sissevaadet erinevatesse arhitektuurikäsitlustesse. „Ühel nädalavahetusel aset leidvad giidituurid on valminud koostöös kuraatoritega, kuid neisse on panustanud ka arhitektid, ajaloolased, elanikud, rentnikud ja muidugi meie vabatahtlikud. Open House Tallinna roll on väärtustada, kujundada ja arendada linnakultuuri ning ruumimõtlemist. Oluline on ka neisse mõtterännakutesse linnakodanike ja arhitektuurihuviliste kaasamine: on tunda, et inimeste huvi oma ümbruskonna vastu aasta-aastalt üha kasvab ning linnaruumi teemad on leidmas aina enam kõlapinda.“

Open House Tallinna ekskursioonid kutsuvad tasuta avastama mitmeid kultuuriasutusi nagu Rahvusooper EstoniaKultuurikatel ja Tallinna muusikakool, kuid ka värskenduse saanud – või veel värskendamisel – tehasekompleksid Fahle pargisKrulli kvartalis ja Põhjala tehases. Niisamuti heidavad tuurid pilgu võimukoridoridesse: külastada saab Toompea Lossi ja Pikka HermanniRootsi Saatkonda, Islandi väljakul asuvat Välisministeeriumi hoonet koos unikaalse Kilukarbisaaliga. Tavapäratult võib leida end Tallinna Ülemisest Tuletornist või muuseumiks ümber ehitatud pommivarjendist. Kõrvalprogramm viib aga huvilised värskendavatele Koplikandi matkadele.

Kõik Open House Tallinna ekskursioonid on tasuta (või registreerimistasuga 1 €). Teatud ekskursioonidele algab registreerimine 1. oktoobrist, kuid programm on juba praegu avalik aadressil openhousetallinn.ee. Samuti tasub arhitektuurisündmust jälgida Facebookis.
 
Open House Tallinnat korraldab Eesti Arhitektuurikeskus ja toetavad Eesti KultuurkapitalTallinna linnKultuuriministeeriumBriti NõukoguRuukki ja Velux.
 
Open House on ülemaailmne sündmustesari, mille eesmärk on tutvustada avalikkusele konkreetse linna põnevaid avalikke hooneid, eramuid, ehitusjärgusolevaid objekte ning kontori- ja tootmishooneid. Open House toimub rohkem kui 40 linnas üle maailma, sh: Londonis, New Yorgis, Helsingis, Melbournis, Barcelonas, Tel Avivis, Zürichis. 1992. aastal Londonis esmakordselt toimunud arhitektuurisündmus Open House on levinud tänaseks viiele kontinendile ning igas riigis teevad giiditööd vabatahtlikud.