20 ideekavandit jätkavad võistlust Arvo Pärdi Keskuse hoone loomiseks

18. veebruar, 2014

SA Arvo Pärdi Keskus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga korraldab Arvo Pärdi Keskuse hoone loomiseks Tallinna lähistele Laulasmaale rahvusvahelise kaheetapilise ideekonkursi, et leida parim arhitektuurne lahendus. Esimeses etapis esitati tähtajaks 71 osalemistaotlust kõikjalt maailmast ja teises etapis jätkab neist 20 osalejat, kelle hulgas on ka maailmakuulsa arhitekti Zaha Hadidi büroo.

Nii konkursi komisjoni esimees Michael Pärt kui ka Eesti Arhitektide Liidu (EAL) esimees Peeter Pere tunnistasid, et osalejate kõrge tase muutis valiku tegemise keeruliseks. Eesmärk oli välja selgitada need, kelle varasem erialane looming sobib enim Arvo Pärdi Keskuse kontseptsiooni ja vajadustega.

Valimiskomisjon, kuhu kuulusid SA Arvo Pärdi Keskus (APK) esindaja Michael Pärt, arhitektuuriajaloolane Andres Kurg, Eesti Kontserdi peaprodutsent Madis Kolk, EALi esimees Peeter Pere, arhitekt Ra Luhse ja jurist Indrek Kukk, selgitas välja 20 arhitektuuribürood, kes kutsutakse osalema konkursi teise etappi.

„Ootan suure huviga teekonna järgmist faasi, kus saame juba tutvuda tulevase Kellasalu hoone projektidega,” ütles Michael Pärt.

20 parima seas on ka seitse eestlaste loodud ideekavandit, sealhulgas näiteks KOKO arhitektide, Salto arhitektuuribüroo, Emil Urbeli arhitektuuribüroo omad, aga ka maailmakuulsa arhitekti Zaha Hadidi Suurbritannia arhitektuuribüroo. Zaha Hadid on loonud mitmeid kunstihooneid ja ooperimaju.

Peeter Pere tunnistas, et need 20 osalejat moodustavad väga tunnustatud seltskonna, kes kõik jätkavad võistlust anonüümselt ja samalt stardijoonelt. „Paradoksaalsel kombel on eriline eesti muusika ja eriline autor ellu kutsumas ka erilist arhitektuuri. See kõik sünnib eemal ametlikest tõmbekeskustest, mis lõpptulemusena muudab keskuse hoone jaoks valitud männituka haruldaselt ligitõmbavaks,” sõnas Pere.

APK hoone rajatakse Harju maakonda Laulasmaale Lohusalu poolsaarele. Tulevases hoones on tagatud nõuetekohased hoiutingimused arhiivisäilikutele. Uus maja annab võimaluse APK tegevust laiendada, näiteks teha koostööd uurijatega, korraldada haridusprogramme, konverentse, näituseid, muusika- ja filmiõhtuid. Nii saab keskus olla rohkem avatud kõigile külastajatele.

Kaheetapilise ideekonkursi preemiafondi suurus on 30 000 eurot. Võitnud ideekavand selgub 20. juunil 2014.

20 edasipääsejat on:

1. Allied Works Architecture, USA

2. Alver Arhitektid OÜ, Eesti

3. Arhitektibüroo Emil Urbel, Eesti

4. AZPML, Suurbritannia

5. Claudio Silvestrin Architects, Suurbritannia

6. COOP HIMMELB(L)AU, Austria

7. Henning Larsen Architects, Taani

8. Jensen & Skodvin Arkitekter AS, Norra

9. Johan Celsing Arkitektkontor AB, Rootsi

10. Kavakava OÜ, Eesti

11. KOKO Arhitektid OÜ, Eesti

12. Kolm Pluss Üks OÜ, Eesti

13. Nieto Sobejano Arquitectos SLP, Hispaania

14.OFFICE Kersten Geers David van Severen, Belgia

15. OFIS arhitekti, Sloveenia

16. Rick Joy Architects, USA

17. Salto AB OÜ, Eesti

18. schneider+Schumacher Planungsgesellschaft, Saksamaa

19. Stuudio Tallinn OÜ, Eesti

20. Zaha Hadid Architects, Suurbritannia

Allikas: ERR