7 Põhjala edulugu: Uus Põhjala Mood, piiritõkete eemaldamine, säästev ehitus jne

17. aprill, 2013

dd934f16db01c6798505dca45564caa1 S“Kui üldse mõni tööstusharu on võimeline maailma muutma, siis on see moetööstus,” kinnitab Jonas Eder-Hansen, Taani Moeinstituudi arengudirektor värskes Põhjamaade Ministrite Nõukogu aastaülevaates 7 Põhjala eduloost 2012.

 

Eder-Hansen on olnud 2008. aastast üks võtmeisikuid, kes on ühe laua taha toonud säästva moega töötavaid inimesi ning seeläbi kaasa aidanud Põhjamaade Moeassotsiatsiooni sünnile. Omakorda Põhjamaade Moeassotsiatsioon on Uue Põhjala Moe algatuse taga. Algatuse üks eesmärke on leida ärimudeleid, mis muudaksid säästva disaini kasumlikuks isegi väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele. Pakkudes seejuures kõrge kvaliteediga disaini.

Lisaks hõlmab Uus Põhjala Mood uute keskkonnasõbralikumate tekstiilide välja töötamist ja taaskasutust, mis omakorda on osa rohelisest majandusmudelist. Oluline roll on siinkohal ka tarbijate teadlikkuse tõstmisel, toodete ja ideede tutvustamisel.

Sarnase ideega üritustesarja korraldas Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis 2011. aasta maikuus Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 raames. Nordic Look’i eesmärgiks oli tutvustada Eesti ja Põhjamaade andekaid ja keskkonnateadlikke moeloojaid, tõsta moetööstuse teadlikkust keskkonnaohtudest ning kannustada Eesti ja Põhjala moeloojaid ja ettevõtteid koostööle.

Teiseks Põhjala edulooks 2012. aastal on säästev ehitus. Ettevõtjad on veendunud, et see tasub end ära, see on kasulik keskkonnale ja inimeste tervisele. Kõik need põhimõtted on koondunud mullu sündinud algatusse Nordic Built ja selle osana Põhjamaade Ehituse Hartasse, mille on alla kirjutanud juba enam kui 100 ettevõtet alustades arhitektidega kuni ehitajateni välja.

Valitud 7 Põhjala eduloost saad teada:

  • Milline näeb välja uus säästlik Põhjala mood ja moetööstus. Kui saastav on praegune moetööstus ning miks peaksid nii tootjad kui ka tarbijad käitumist muutma;
  • Näiteid piiritõketest Põhjalas ning kuidas viis Põhjamaad ühiselt neid lahendada soovivad, et tagada inimestele, kaupadele ja teenustele vaba liikumine;
  • Mida kujutab endast Põhjamaade Ehituse Harta ning milliste põhimõtetega arvestavad säästlikud ehitajad;
  • Mis on uus Põhjamaade Laste- ja Noorsookirjanduse auhind ning miks pidasid Põhjamaade parlamendid oluliseks väärtustada laste- ja noorsookirjandust 350 000 Taani krooni suuruse auhinnaga;
  • Kuidas Põhjamaad süvendavad kaitse- ja julgeolekupoliitika koostööd;
  • Kuidas üks kirjandusmess ja raamatud väärtustavad kõiki ühiskonnaliikmeid ja rikastavad kultuuri;
  • Fakte, kuidas Põhjamaade eluolu ja majandus on muutunud 50 aasta jooksul. Ehk Põhjamaade iga-aastane statistiline ülevaade tähistas 50. juubelit, mille puhul seati võrdlusesse viimase viie aastakümne numbrid. Näiteks kui 1960. aastal oli Põhjalas kaks miljonit autot, siis 2011. aastal 12 miljonit.

Põhjala 2012. aasta edulugudega saad tutvuda siin. Väljaannet on võimalik tasuta alla laadida PDF-kujul või tellida.