Aasta betoonehitis on heliskulptuur Cromatico

14. märts, 2012

Cromatico3Eesti Betooniühing kuulutas tänasel betoonipäeval Tallinna Tehnikaülikooli aulas välja konkursi „Aasta Betoonehitis 2011“ võitjad.
Aasta betoonehitis 2011 on heliskulptuur Cromatico Tallinna Lauluväljakul.


Cromatico (Tallinna Lauluväljakul): konkursi peaauhind – skulptor Lukas Kühne, Saksamaa. Konstruktori auhind – Andrei Kervališvili, Nordecon Betoon OÜ, ehitaja auhind – Nordecon Betoon OÜ, betooni tarnija auhind – HC Betoon AS.

Heliskulptuur Cromatico visualiseerib kromaatilist muusikalist heliastmikku, koosnedes 12 betoonkambrist (ehk nagu klaveri ühe oktavi jagu musti ja valgeid klahve). Betoonist kõlakoja iga kamber kõlab eri helikõrgusel vastu. Cromatico teostus „Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011“-programmi raames.

Žürii kommentaar: Kohapeal monoliitbetoonist valatud väga õhukeste seintega skulptuur nõudis väga oskuslikke betoonivalajaid. Teisalt on tegemist keerulise insener-tehnilise lahendusega, kus kohtuvad kunstniku nägemus helidest ja nende levimisest ning selle tehniline teostus.
Cromatico annab betoonile uue rolli – kasutab teda akustiliselt. Betoonitööde kvaliteet on väga hea. Võlu on just selles, et ongi ainult betoon,  mitte ühtegi lisavidinat. Õnnestunult maastikku paigutatud.

Žürii esimees Aadu Kana: Eesti on saanud endale kogu maailmas ainulaadse heliskulptuuri, mis Lukas Kühne ja Mikko Fritze ideevälgatustest teostus betoonimehe Mait Rõõmusaare (Nordecon Betoon OÜ) entusiastlikul kaasabil. Tähelepanuväärne on ka see, et kogu projekt oli suures osas pro bono ettevõtmine, mida kõik osapooled tegid siira pühendumusega ühiskondlikus korras. Parim reklaam betoonile.

Eriauhind – Helme 14 korterelamud (Helme tn., Tallinn) – Arhitektibüroo JVR OÜ-le (arhitektid Kalle Vellevoog ja Velle Kadalipp) ning AS
E-Betoonelemendile – erinevate nõudlike, uudse tehnoloogiaga kvaliteetsete betoonpindade teostamise eest.

Žürii kommentaar: Arhitekt ja arendaja on leidnud võimaluse kasutada mitut erisugust, erinevate tehnoloogiate abil loodud betoonpinda.
Graafiliste betoonkujutiste saamiseks leiti oma uuenduslik lahendus, mis on kordades ökonoomsem senikasutatutest. Tulemus on pilkupüüdev ja kvaliteetne. Reljeefsete betoonpindade valuks mõeldud kummimatriitside valmistamise tehnoloogia avardab arhitektide ja tellijate valikuvabadusi betoonpindade ilmestamisel.

Eriauhind – eramu Tabasalus (Lehe 8, Tabasalu, Harku vald, Harjumaa) – Palm E arhitektibüroo OÜ-le (arhitektid Eero Palm ja Pille Noole) ning tellija Priit Altperele – tellija ja arhitekti hea koostöö eest.

Žürii kommentaar: Hea töö arhitektidelt – esmapilgul ei torkagi silma, et tegu on elementmajaga. Betoonpindade ja ehitustöö kvaliteet on korralik.
Betoonpindade eksponeerimisel ei ole hoone sees üle pingutatud, vaid betoon moodustab teiste materjalidega harmoonilise terviku. Tegu on oskuslikult ja kindlakäeliselt rajatud omanäolise koduga.

Ajakirja „Ehitaja“ eriauhind – AS-le Kontek Int – Tallinna reoveepuhastusjaama biofiltri hoone kvaliteetsete betoonitööde teostamise eest.
Veebiportaali „Ehitusuudised.ee“ (AS Äripäev) eriauhind lugejaküsitluse võitjale – Tallinna reoveepuhastusjaama biofiltri hoonele.

Tänavu kaheteistkümnendat korda korraldatud konkurss „Aasta Betoonehitis“ on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja vormitavat betooni. 

Tänavusele konkursile laekus 11 tööd. Konkursile sai esitada 2011. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

„Aasta Betoonehitis 2011“ konkursi žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Betooniühingust – Toomas Laur, Eesti Arhitektide
Liidust – Hindrek Kesler, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Heiki Meos, Eesti Ehitusmaterjalide
Tootjate Liidust – Enno Rebane, Eesti Projektbüroode Liidust – Martin Aunin, Aadu Kana, žürii esimees, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja“, Liivi Tamm ajalehest „Äripäev“ ning Maritta Koivisto ajakirjast „Betoni“ (Soome).

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 47 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

www.betoon.org
http://betoon.org/sisu/ehitis/AB-2011-nominendid/