Algas Väike-Õismäe rahvusvaheline visioonivõistlus

14. märts, 2013

VC3A4ike-C395ismC3A4e.-Foto-Arne-Maasik1-620x407Eesti Arhitektuurikeskus koostöös Tallinna linnaga kuulutas äsja välja rahvusvahelise arhitektuurivõistluse “TAB 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit“. Tänavu sügisel kulmineeruva arhitektuuribiennaali kuraatorite sõnul on visioonivõistluse eesmärk otsida ideid Väike-Õismäe asumi linnaruumi ja elukeskkonna parandamiseks. Rahvusvaheline arhitektuurivõistlus kestab kuni 30. aprillini.

 

TAB 2013 kuraatorite sõnul on ringlinna ideest lähtuva planeeringuga Väike-Õismäe asum küll suures osas valmis ehitatud, kuid ei toimi tänapäeval tervikliku elukeskkonnana. „Võimalused elamiseks, töötamiseks ja vaba aja veetmiseks ei ole Väike-Õismäel tasakaalus,“ ütlevad kuraatorid Karin Tõugu, Kadri Klementi, Aet Ader, Kaidi Õis ja Mari Hunt ning selgitavad, miks nende valik langes visioonivõistluse osas just Väike-Õismäele: „Mustamäe ja Lasnamäe tuleviku teemal on hiljuti korduvalt visioone tehtud, Õismäe seevastu on jäänud tähelepanuta. Väike-Õismäe ringikujuline planeering loob küll illusiooni valmis linnaruumist, kuid ometi on siin paljud probleemid samasugused nagu teistes taolistes linnaosades.“

Kuraatorite sõnul elab ⅔ tallinlastest nõukogude ajal ehitatud hoonetes, mis suures osas ei vasta meie tänapäevastele ootustele – mitte ainult soojapidavuse osas, vaid ka ühetaolise linnaruumi mõttes. Nauditav elukeskkond peaks TAB 2013 kuraatorite arvates olema mitmekesine: „Kvaliteetses elukeskkonnas on palju võimalusi saada osa kultuurielust, suhelda naabritega, kohtuda sõpradega, käia kodu lähedal poes, huviringis, koolis, tööl või kohvikus, veeta aega vabas õhus maja ees, lähedalasuvas pargis või väikesel linnaplatsil.“ Kuraatorite hinnangul annab visioonivõistlus ideaalse võimaluse esile tuua Väike-Õismäe tegelik linnaruumiline potentsiaal.

Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd leiab, et rahvusvaheline visioonivõistlus täidab linna jaoks kahte eesmärki. „Tänaseks on selge, et nõukogude perioodil ehitatud hoonete puhul ei piisa pelgalt tehnoseisundi parandamisest. Meil on vaja ümber mõtestada toonane ruumipärand tervikuna, otsida suuremaid ideid ning panna rõhku linna konkurentsivõime kasvatamisele elukeskkonda mitmekesistades.“ Linnaarhitekti sõnul näitab visioonivõistlus oma tulemuste kaudu ka seda, kas Väike-Õismäel kasutatud modernistlike planeerimisvõtete hulgas võiks leiduda mõni selline, mida rakendada tuleviku linnaehituses.

VISIOONIVÕISTLUS
TAB 2013 visioonivõistlusest oodatakse osa võtma arhitekte, maastikuarhitekte, urbaniste ja nimetatud erialade üliõpilasi. Võistlustöid hindab väärikas žürii, kuhu kuuluvad maailmakuulsa Taani arhitektuuribüroo BIG asutaja ja partner Bjarke Ingels, Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd ja Eesti ühe tuntuma arhitektuuribüroo Allianss Arhitektid asutaja ja partner Inga Raukas.

Võistluse auhinnafond on 8000€, millest 5000€ kuulub esimesele kohale, 2000€ teisele kohale ja 1000€ kolmandale kohale. Viis silmapaistvat võistlustööd saavad žürii poolt kiitusega ära märgitud.

Tööde esitamise tähtaeg on 30. aprill 2013. Võistlustööde hindamine ja võitjate märgusõnade väljakuulutamine toimub mais ning näituse avamine ja võitjate autasustamine 7. septembril Tallinna arhitektuuribiennaali põhiprogrammi raames.

Täpsem info ja võistlustingimused: www.tab.ee/vision_competition

***
Tallinna arhitektuuribiennaal 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit

Tallinna arhitektuuribiennaal “TAB 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit” toimub 4. – 8. septembrini Tallinnas. TAB 2013 on arhitektuuri ja linnaplaneerimise foorum, mis oma mitmekülgse programmiga (näitused, sümpoosion, visioonivõistlus jm) viib kokku arhitektuuriteooria ja praktika, kogemused ja innovaatilise mõtte. Tänavuse biennaali kuraatorid on arhitektuuribüroost b210 (Karin Tõugu, Kadri Klementi, Aet Ader, Kaidi Õis, Mari Hunt). Kuraatorite poolt püstitatud teema – taaskasutades nõukogude ruumipärandit – keskendub küsimustele mida ja kuidas taaskasutada siinsest nõukogude arhitektuurist ja selle ruumilistest ideedest.