Ana Carla Fonseca: Brasiilia rõhutab sektoriteülest koostööd

21. oktoober, 2011

ana_carla_fonseceRahvusvahelise konverentsi Creative Entrepreneurship for a Competitive Economy raames viibib Eestis Brasiilia loomemajanduse ekspert ja ÜRO loomemajanduse erinõunik Ana Carla Fonseca.

Mida on teinud Brasiilia, et loomemajandust strateegiliselt arendada?

Strateegilist plaani loomemajanduse arendamiseks esitles Brasiilia selle aasta septembris. Seal on erilist rõhku pööratud sektoriülesele koostööle. Lühidalt võib öelda, et riigi tasandil pole  loomemajanduse arendamine kaugele jõudnud, küll aga on see teisiti maakondade tasandil. Siin on juba mitmed maakonnad, eelkõige riigi enim arenenud piirkonnad- Rio, Sao Paulo- konkreetseid samme astunud. Näiteks Sao Paulo maakonnas viidi läbi kokku 36 töötuba, kus 7 tundi kestval koolituspäeval anti ülevaade loovtööstusest ning 7 tunni vältel selgitati ka loovlinnade olemust ja kasu.
Üheks riikliku strateegilise plaani aluseks ongi regionaalsete projektide initsieerimine.

Palun too mõned näited edukalt elluviidud projektidest Brasiilias loomemajanduse valdkonnas.

Regionaalsel tasandil võikski kindlasti välja tuua edukad inkubaatorite projektid. Näiteks Rio de Janeiros on algatus Rio Criativo, mis pakub inkubatsiooniteenust  loometööstuse ettevõtetele. Huvitatud pidid täitma esmalt avalduse internetis; seejärel tehti valik ettevõtjatest, kellele inkubaator pakkus nii kontoripinda, konsultatsioone kui teisi teenuseid. Rohkem infot www.riocriativo.rj.gov.br

Teise näitena tooksin välja Kirde-Brasiilias asuva Recife piirkonna klastriprojekti. Piirkonna üheks suurimaks väljakutseks oli ajude äravool (inglise keeles brain drain) – näiteks Recife taustaga on üks maailmakuulsa animatsioonifirma PIXAR produtsentidest. Seepärast saigi loodud digitaalmeediaklaster, mis aitab erinevatel ettevõtetel koostööna pakkuda multimeedia lahendusi.

Sao Paulos, riigi majanduskeskuses, on aga juba aastaid edukalt arenenud moetööstus. Sao Paulo Fashion week on maailmas suuruselt viies moesündmus.

Intervjueeris Piret Potisepp

VAATA LISAKS: 
Pildigalerii
Blogi, presentatsioonid ja materjalid 
Artiklid eesti keeles
Videoklipp
President Toomas Hendrik Ilvese kõne