Animated Dreams: esilinastuvad uued Eesti animafilmid

06. november, 2014

bigweatherstill1-200x116Animated Dreams 2014 avab festivali Eesti animafilmide esilinastustega 19. novembril 2014 kell 19.00 Kinos Sõprus koostöös Eesti Joonisfilmi ja Nukufilmi stuudiotega.

Animated Dreams on vanim ja suurim animafilmide festival Eestis, mille eesmärgiks on Eesti animarežissööride loomingu kõrval pakkuda ja populariseerida kõrgetasemelist rahvusvahelist animatsioonikultuuuri. Tegemist on ainulaadse festivaliga, mis sai alguse juba 1999. aastal ning on nüüdseks kasvanud maailmas väga arvestatavaks ja konkurentsivõimeliseks animafestivaliks.

2014. aasta avaseansil esilinastuvad kolm Eesti värsket animafilmi: Priit Tenderi “Alateadvuse maja” (Eesti Joonisfilm), Mattias Mälki “Põhjatäht” (Eesti Joonisfilm) ja Ülo Pikkovi “Tik-Tak” (Nukufilm).

Mattias Mälki põnev ja elegantse pildikeelega „Põhjatäht” avab salapärase seose meritähtede ja taevatähtede vahel. Kui võrdluse mõttes korraks mängufilmide maailma põigata, võiks tegu olla omamoodi animatsioonitehnikas film noir’iga, seda nii müstilise sisuga krimiloo kui monokroomsete värvilahenduste poolest. Müstilistel radadadel liigub ka Priit Tenderi „Alateadvuse maja”. Sürreaalne vaade korstnapühkija unenägudesse toob meelde psühhoanalüütilise unenägude tõlgendamise traditsiooni ja modernistliku teadvuse voolu meetodi, kuid on lisaks sellele ka mänguline, voolav ja vaimukas.

Ülo Pikkovi „Tik-tak” tegeleb aja olemuse metafüüsilise probleemiga. Kuigi teemad on väga erinevad, iseloomustab paljusid filme sürreaalsus ning unenäo ja reaalsuse põimumine piirini, kus neid kaht on üsna keeruline lahutada. Mängitakse alateadvusest kerkivate kujunditega ning nii mõneski teoses on märgatav erootiline alatoon. See ei tähenda aga kaugeltki, et tegu oleks vaatajale arusaamatu kujutiste vooluga — nauditavantaasialend käib hoopis paaris vaimukate ja puudutavate lugudega. Eesti animafilmide programmi ja festivalil esilinastunud filme näeb 23. novembril, pühapäeval, kell 15:15 kinos Artis progammis “Uus Eesti anima”. 

Leia festivali programm SIIT