Arhitektuur koondub katlasse

23. aprill, 2014

Screen Shot 2014-04-24 at 11.44.48 AMKolmapäeval, 23. aprillil avati pidulikult Arhitektuurikatel, kuhu kolisid nii Eesti Arhitektuurikeskus kui ka Eesti Arhitektide Liit ning mis saab olema avatud kõigile Eesti arhitektuurivallas toimetajatele. Pidulikul avamisüritusel said lisaks kultuuriminister Urve Tiidusele sõna kõik, kes Arhitektuurikatla sündimisele õla alla pannud. Minister rõõmustas, et kuigi kõnekäänd ütleb “pagarilapsel pole saia” ja “kingsepal pole kingi”, siis tundub, et erand kinnitab reeglit, sest arhitektidel on nüüd oma maja olemas.

Eesti Arhitektuurikeskuse juhi, arhitekt Raul Järgi sõnul saab Arhitaktuurikatlast uus ruum, uus toimumispaik, mis on oluline esimeses joones just avalikkusele. “Arhitektuurikatlast saab koht, kus toimuvad arhitektuuriga seotud sündmused ja kuhu kogunevad valdkonna eksperdid. See on arhitektuuri kodu – uksed ei ole alati lahti, aga sinna kutsutakse külalisi, seal korraldatakse sündmusi, seal saab targemaks, kogeb uusi asju. Usume, et sellest paigast saab tulevane Tallinna kultuurisüda,” avaldas Järg heameelt. Arhitektuurikatel on ühtlasi suure Kultuurikatla esimene reaalselt valmiv ja avalikkusele avatav osa ning Eesti Arhitektuurikeskus koos Arhitektide Liiduga on esimesed, kes hoonesse kolivad. 

Arhitektuurikatel väärtustab vana ruumi ning on hea näide sellest, kuidas Eesti arhitektid oskavad vanale uut ehitada – sealsamas kõrval valmib lähiajal Energiakeskus, veidi kaugemal asub populaarne Lennusadam – mereääre avamine on vana väärtustamisele ehitatud ja seda toetab ka Arhitektuurikatel.

Arhitektuurikatla avamisega jõuab lõpule 2010. aastast kestnud renoveerimisprojekt, mille käigus saavad endale uued ruumid Eesti Arhitektuurikeskus ja Arhitektide Liit. Arhitektuurikatla valmimist rahastati EASi kaasabil Euroopa Liidu regionaalarengu fondi vahenditest. Arhitektuurikatla arhitektuurse lahenduse taga on QP arhitektid, sisekujunduse eest vastutas Ruumilabor, ehitajateks olid Astlanda Ehitus koostöös Rand ja Tuulbergiga.

Eesti Arhitektuurikeskus on avalikkusele suunatud organisatsioon, mis toob arhitektuuriteemad inimestele lähemale, aitab neil märgata seda, kuidas ruumi ja keskkond igapäevaselt kasutatakse. Eesti Arhitektuurikeskuse missiooniks on Eesti kaasaegse arhitektuuri ja linnaehituse edendamine ja arendamine, arhitektuurialase teadlikkuse kasvatamine ning Eesti arhitektuuriekspordile kaasa aitamine.