Äriinglite organisatsioon ESTBAN lükkab ettevõtlusele hoogu

05. veebruar, 2013

estban25 Eesti erainvestorit asutasid eelmise aasta lõpus mittetulundusühingu Eesti Äriinglite Assotsiatsioon (Estonian Business Angels Network ehk EstBAN), mille eesmärgiks on alustavatesse ettevõtetesse tehtavate nn seemneinvesteeringute mahu suurendamine Eestis. Sel aastal on plaanis rahastada 10-15 ettevõtmist.

 Ühingu juhatuses on Ivar Siimar, Allan Martinson, Marek Kiisa, Peeter Klanberg, Andrei Korobeinik, Hardi Kampus ja Harri Männistö. “Sarnased äriinglite ühendused eksisteerivad kõigis arenenud riikides. Nende eesmärgiks on ühendada erainvestorite jõud, et suurendada nii investeeringute mahtu kui kvaliteeti. Soovime seeläbi edendada Eesti teadmispõhist majandust ja eksporti,” ütles ühingu loomisel üks initsiaatoreid Ivar Siimar.

Potensiaalseid investeeringuid vaadatakse üheskoos läbi, kuid lõplik otsus sünnib individuaalselt ning seda tavaliselt mahus 20 000 – 500 000 euro vahele. Praeguseks on ESTBANi liikmed isiklikult investeerinud juba 18,8 miljonit eurot 93 ettevõttesse. Erainvestorid on osalenud selliste uute kasvuettevõtete nagu GrabCAD, Cherry Media, Cleveron, Modesat, Marinexplore ja teiste sarnaste ettevõtete rahastamises.

EstBANi eesmärk on Eestis tehtavate ingelinvesteeringute maht 2015. aastaks viiekordistada. Selleks ajaks võiks rahastatavate ettevõtet arv tõusta 25-ni aastas ning loodavate uute kõrgelt kvalifitseeritud töökohtade arv tõusta kordades. Sel aastal on plaanis liikmete arvu suurendada vähemalt 40-ni ning rahastada 10-15 ettevõtmist ca miljoni euro ulatuses. 

EstBAN kavatseb keskenduda mitmetele probleemidele: uute investeerimisvõimaluste otsimine ja analüüs, investorite ja ettevõtjate kokkuviimine,investeerimisega seotud juriidiliste aspektide arendus jne. Peamised huvivaldkonnad on IT, jaemüügikaubad, energia-ning keskkond, finantsteenused, keemia ning roheline tehnoloogia. 

EstBAN on avatud koostööle Eesti kasvuettevõtteid koondavate organisatsioonidega, ülikoolidega, äriinkubaatorite ja – kiirenditega. Koostöö Eesti Arengufondiga on sujunud juba aastaid, kuna fond kaasab kõigisse projektidesse alati erainvestoreid.

EstBANi tegemistega saab end kursis hoida Facebookis https://www.facebook.com/estonianbusinessangels