Armeenia filmitegijatele on Eesti animatööstus unikaalne eeskuju

29. oktoober, 2013

Picture 24926. okt- 1. novembrini toimub Armeenias rahvusvaheline animatsioonifestival Reanimania, mis tähistab Armeenia animafilmi 75. juubeliaastat ning on muuhulgas fookusesse võtnud Eesti animafilmi. Nädalase festivali jooksul leiab aset kahe-pàevane “Let’s talk about animation” kohtumispaneel Eesti režissööride, festivaliesindajate national film center of armenia ja kohalike stuudiote vahel, mida toetab EU delegatsioon Armeenias.

Arutatakse koostöövôimalusi ja rahastusmudeleid filmistuudiote vahel, mille kàigus luuakse uusi kontakte. Armeenia filmitootmise eelarved on küll väiksemad kui Eestis, kuid suurusjärk on pigem samaväärne võrreldes Lääne-Euroopa animafilmi eelarvetega. 

Eesti filmid osalevad vôistlusprogrammides, filmitegijad on esindatud filmiprogrammide zûriides ning annavad kohalikule publikule workshoppe.  

“Ka kohalik meedia ja televisioon on seni olnud väga huvitatud coproduction foorumist Eesti ja Armeenia vahel ning esimesed sammud koostöö poole on loodud. Hetkel keskendume teoreetilistele voimalustele koostööks, kuid pole võimatu, et see jätkub ka reaalsete tulemustega. Iga koostöö algab vàikeste sammudega. Siinsetele filmitegijatele on Eesti animatööstus unikaalne eeskuju, sest traditsioonilised animastuudiod ning animatsioonile keskendunud ôppeprogramm, nagu meil, puuduvad. Ka Tallinna Pimedate Öode filmifestivali põhiprogrammis on tänavu üks fookus Armeenial, seega puutepunkte jagub,” rääkis Loov Eestile Animated Dreamsi programmijuht Mari-Liis Rebane.

Reanimania filmiprogrammi on valitud viimaste aastate kõige värskem paremik, mida esindavad Priit ja Olga Pärna, Ülo Pikkovi, Kaspar Jancise, Rao Heidmetsa, Priit Tenderi, Martinus Klemeti ja Chintis Lundgreni filmid.

Animated Dreams on vanim ja suurim animafilmide festival Baltikumis, mille eesmärgiks on Eesti animarežissööride loomingu kõrval pakkuda ja populariseerida kõrgetasemelist rahvusvahelist animatsioonikultuuri nii Eestis kui ka mujal. Sel aastal tähistab Animated Dreams oma 15. juubeliaastat ning toimub Tallinnas kinodes Sõprus ja Artis 27. novembrist 1. detsembrini.