artiklid 2011 jaan-juuni

18. jaanuar, 2011
 • Hallas-Murula: arhitektuuri konkurentsivõimet vähendab büroode väiksus
  01.01.2011,
  Postimees.ee
  Arhitektuurikriitiku ja Eesti arhitektuurimuuseumi endise direktori Karin Hallas-Murula arvates ei ole Eesti arhitektuuribürood oma väiksuse tõttu rahvusvahelisel tasandil konkurentsivõimelised.
 • „Võimuvõitlus” arhitektuurimaastikul
  Margit Mutso, 07.01.2011, Sirp
  Vestlus Eesti Arhitektide Liidu esimehe Peeter Pere ja Eesti Arhitektuurikeskuse juhi Ülar Margiga
 • Ettevõtlikkus ei ole ainult äri tegemise oskus
  Piret Järvis, 08.01.2011, HEI
  Detsembri keskel kogunes Tallinnas palju tänapäeva Eesti ettevõtluse võtmeisikuid.  Nende eesmärk oli vahetada mõtteid ettevõtluse arendamise alal ning sõnastada tegevussuunad 2011. aastaks.
 • Annely Köster: Miks on oluline noortele loovust õpetada?
  12.01.2011, Loov Eesti
  Intervjuu rahvusvahelise noorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! eestvedaja Annely Kösteriga.
 • Finantsist paigutab raha donkihotlikusse kultuuri
  Tiit Tuumalu, 20.01.2011, Postimees
  Intervjuu Indrek Kaselaga, kes on rahvusvahelise investeerimisfondi Amber Trust siinse regiooni pealik, kelle vahendusel on investeeritud Balti riikide ettevõtetesse, peamiselt Eestisse, ligemale 2,5 miljardit krooni.
 • Eesti, Läti, Leedu ja Põhjamaad tihendavad loomemajanduse alast koostööd
  Tiiu Allikmäe, 24.01.2011, Loov Eesti
  Eesti, Läti, Leedu ja Nordeni esindajad kohtusid Läti kultuuriministri kutsel Riias, et vahetada loomemajanduse alaseid kogemusi ja kaaluda võimalusi tihedamaks koostööks.
 • Enamiku parteide kultuurivaldkonna lubadused on sarnased
  23.01.2011, Delfi.ee
  Sotsiaaldemokraatide, Reformierakonna ja IRL-i kultuurivaldkonna valimisprogrammides on palju sarnasusi ja mõnevõrra kaldub samas suunas ka Rahvaliit, kuid Keskerakond keskendub kultuurivaldkonnas vaid spordile.
 • Loomemajanduskeskusse valiti uued ettevõtjad
  Adele Pao, 24.01.2011, E24.ee
  Möödunud nädalal kaitsesid Tartu Loomemajanduskeskuse juures töötava komisjoni ees oma äriplaane uued alustavad loovettevõtjad, kellest viis pääsevad loomeinkubaatorisse.
 • Kultuur: vedur või viimane vagun?
  26.01.2011, Postimees
  Kultuurivaldkonna peamine probleem näib olevat määratlematus, milliseid kultuuripoliitilisi valikuid miks ja kuidas tehakse.
 • Kultuur valimispeeglis: betoon ja eksport
  Evi Arujärv, 28.01.2011, Sirp
  Valimisretoorikas on kultuur tugeva emotsionaalse kujundina ka seekord tänuväärne aine. Ettearvatult tõotatakse uusi betoonkarpe ning monumentaalset, rahaühikutes mõõdetavat kultuurikaubandust tulevaste loomemajanduse institutsioonide toel – see trenditeema on tähtsal kohal nii valitsuserakondade kui ka sotside programmis.

 • Kultuurijuurikate nüsimisest
  Egge Kulbok-Lattik, 31.01.2011, Eesti Päevaleht
  Lahkunud aasta skandaalid kultuurielus, mis aasta lõpul kandusid kõikidesse lehtedesse, tõid meedia ja avaliku tähelepanu keskmesse paine ja pahameele kõrval ka kultuuripoliitika küsimuse.
 • Eesti liitus loomemajandusliku moeprojektiga Baltic Fashion
  Tõnu Lilleorg, 31.01.2011, E24.ee
  Tallinna Loomeinkubaator osales möödunud nädalal Berliinis rahvusvahelise moe- ja innovatsiooniprojekti Baltic Fashion avakoosolekul. Projekti Baltic Fashion eesmärgiks on uuendusmeelse Baltimaade moetööstuse edendamine ja propageerimine Läänemere piirkonnas.
 • Viljandis avatakse loomeinkubaator
  07.02.2011, Delfi.ee
  7. veebruaril avatakse Viljandis loomeinkubaatori sihtasutus, kus pakutakse loomeinimestele tavapärase stuudiopõhise ja ateljeetüüpi loometöö ja tugiteenuste asemel erialaspetsiifiliselt sisustatud ruume ja mitmeotstarbelist tootmisbaasi.
  Samal teemal: Viljandi loomeinkubaator kutsub käsitööhuvilisi ettevõtlust alustama (07.02.11, Maaleht Online), Viljandis avati loomeinkubaatori tekstiilikeskus (Ragnar Kond, 07.02.11, ERR Uudised)
 • Inkubaator tegi pesa postkontori kukile
  Margus Haav, 08.02.2011, Sakala
  Viljandi postkontori kolmandai korrusel avati 7. veebruaril alustavatele loomeettevõtjatele mõeldud inkubaator, mis on ainus omataoline Eestis.
 • Eesti mängufilmide madallend ühiskonna ääremaadel
  Andres Laasik, 08.02.2011, Eesti Päevaleht
  Möödunud aastal linastunud eesti filmi „Lumekuninganna” puhul maksis riik igale kinopiletile juurde 5895 krooni – et film üldse valmis saaks ja vaatajate ette jõuaks. Järjest valusamalt tõuseb küsimus, miks on eesti film sellises häbiväärses seisus.
 • PÖFF avas veebis professionaalidele suunatud filmituru
  Kristiina Viiron, 10.02.2011, HEI
  Pimedate Ööde Filmifestival avas pisut rohkem kui kaks kuud tagasi virtuaalse filmituru Black Market Online (BMO), mis on PÖFF-il toimuva regionaalse filmiürituse Black Market Industry Screenings otsene edasiarendus.
 • Garage48? Garage48!
  Agne Narusk, 09.02.2011, HEI
  Eestlased on taas kord hakkama saanud sellega, et neist räägitakse – Helsingis ja Nairobis näiteks. Erinevate inimeste koosveedetud 48 ülimalt intensiivset tundi tipneb pea paarikümne ohoo-äriideega, millest arvestatav osa kasvab toimivateks ettevõteteks. Need 48 tundi kannavad nime Garage48.
 • Kultuuriprogrammid ja ideoloogiad
  Indrek Ibrus, 10.02.2011, Sirp
  Mida jõulisem on autoriõigus, seda piiratum on üldine juurdepääs kultuuriloomele.
 • Kultuuripoliitika 2011: igaühele ja mitte kellelegi?
  Maria-Kristiina Soomre, 18.02.2011, Postimees
  Kunstimuuseumi kuraator Maria-Kristiina Soomre tõdeb parteide valimisprogramme lugedes, et suuremat süvenemist teemasse ei ole võimulepürgijad vajalikuks pidanud.
 • Tallinn sõlmis Kultuurikatla ehituslepingu
  Teelemari Loonet, 07.03.2011, Postimees
  Täna sõlmiti Tallinna Kultuuriväärtuste ameti, SA Tallinn 2011, MTÜ Eesti Arhitektuurikeskus ja OÜ Astlanda Ehitus vahel Kultuurikatla rekonstrueerimise raamleping.
  Samal teemal: Tallinn valmistub Kultuurikatla ehituslepingu sõlmimiseks (02.03.2011, Postimees)
 • Kultuuriakadeemia uus suund on IT-äri õpe
  Holger Roonemaa, 11.03.2011, Eesti Päevaleht
  Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia asub õpetama IT-d. Seejuures erineb magistriprogrammi jõudnud virtuaalsete keskkondade disaini ja arenduse õppekava Eesti muudes kõrgkoolides pakutavast märkimisväärselt.
 • Angry Birdsi arendaja usub eestlastesse
  Alyona Stadnik, 24.03.2011, Äripäev
  Maailma populaarseima nutitelefoni rakenduse Angry Birds arendaja Ville Heijari tõdes tänasel loomemajanduse seminaril Creative Hotspots, et Eesti tarkvaraarendajatelt ja start-upidelt  võib iga hetk oodata maailmatasemel kõrgetasemelist arendust.
 • Tallinn Music Week – staarmänedžeridest kultuuriturismini
  Maria Mölder, 07.04.2011, Sirp
  Nii Soomes kui ka Islandil, mida Eestis tavatsetakse muusikaekspordis eeskujuks tuua, on suur edu alguse saanud mõne inimese initsiatiivist ja seejärel on suurem seltskond kogunenud isiksuste ümber.
 • Jaanus Mutli: Tallinn 2011 juhatust tuleb laiendada kultuurikatla arendamise pärast
  13.04.2011, Delfi
  Tallinn 2011 sihtasutuse juhatust sundis selle liikme Jaanus Mutli sõnul laiendama kultuurikatla ehituse alustamine.
 • ELi loomemajanduse töörühma juhiks sai eestlane
  Kaisa Tahlfeld, 14.04.2011, Äripäev
  Euroopa Liidus kultuuri ja loomemajanduse toetamise eest seisva töörühma juhiks valiti sel nädalal Eesti esindaja – kultuuriministeeriumi arendusosakonna juhataja Ragnar Siil. Rühma eesmärk on töötada 2014. aastaks välja lahendused kultuuri ja loomemajanduse toetamiseks Euroopa Liidu programmidest, aga ka loomemajanduse ekspordivõimekuse tõstmiseks.
 • Eesti on kultuuri ekspordis Euroopas esirinnas
  Laura Raus, 14.04.2011, E24
  Kultuurikaupade osatähtsus ekspordis oli mullu ELis kõige kõrgem Suurbritannias ja Eestis, nähtub Eurostati andmetest.
 • Kultuur kallines viie aastaga 40 protsenti
  Karin Koppel, 14.04.2011, Postimees
  Eestis on kultuuriteenuste ehk näiteks teatri-, muuseumi- või kontserdipiletite hinnad kasvanud viie aastaga 39,7 protsenti ning veel suurem hinnakasv oli üksnes Lätis, selgus Euroopa Liidu statistikaameti Eurostat täna avaldatud uuringust.
 • Kas U2 kontsert on ikka eduka ja ligitõmbava kultuuripealinna pant?
  Kaarel Kressa, 21.04.2011, Eesti Päevaleht
  Või tagab meeleoluka kultuuriaasta, mida ka hiljem on tore meenutada, hoopis linnakodanike ühistöö ning innovaatiline lähenemine, heast eelarvest rääkimata? Või otsustab õnnestumise fortuuna ja ei keegi muu?
 • Eksperdid teatripiletite hinna tõusele lõppu ei ennusta
  Kadri Ratt, 26.04.2011, Postimees
  Ligi 40protsendine kultuuriteenuste hinna tõus viimase viie aasta jooksul on asjatundjate sõnul Eesti inimese rahakotile küll koormav, kuid samas jäävad meie hinnad paljudele teistele Euroopa riikidele siiski tublisti alla. Eurostati andmeil tõusid kultuuriteenuste ehk näiteks teatri-, kontserdi- ja muuseumipiletite hinnad Eestis viimase viie aastaga 39,7 protsenti. Euroopa Liidu liikmesriikide keskmine hinnatõus oli samal ajal 29,3 protsenti, kirjutas Postimees.
 • Tartu Loomemajanduskeskus saab filmihoone
  Liisu Lass, 25.04.2011, Vikerraadio
  Tartu Loomemajanduskeskus koondab sügiseks oma tiiva alla üle 40 loomemajanduse valdkonnas tegutseva ettevõtte. Täna pidas keskus oma kolmanda hoone sarikapidu. Selles hoones hakkavad tegutsema filmiettevõted.
 • Ülikoolid õpetavad moodsat meediat
  Martin Pau, 27.04.2011, Tartu Postimees
  Tartu ja Tallinna ülikool avavad sügisel ühise ingliskeelse magistriõppekava, mille siht on koolitada kiiresti arenevat telefoni- ja arvutimaailma valdavaid meediaspetsialiste. Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instutuudi ning Tallinna Ülikooli Balti filmi- ja meediakooli ühisõppekava kannav nime “Ristmeedia tootmine” ning paneb rõhu video- ja helipildi tootmisele interaktiivsust lubavaile ekraanipõhiseile seadmeile: mobiiltelefonidele, arvuteile ja nende ristandeile.
 • Sildna: kultuuri käibemaksu tõusu tagajärg ilmneb tuleval aastal
  26.04.2011, Postimees Online
  Eesti kultuuriürituste hinnad on kasvanud nelja aastaga üle 40%. Kontserdikorraldaja Helen Sildna arvas, et hinnatõusu peamiseks põhjuseks on kultuuriürituste käibemaksu tõstmine 5% 20% peale ning on oht, et tõelise hoobi saab kultuur just järgmine aasta, sest kaovad ära kultuuripealinna rahad. Eesti Draamateatri direktor Rein Oja arvas, et teatripiletite hinnad küll tõusta ei tohi, sest inimesed on hinnatundlikud.
 • Rein Pakk: teatripilet kallines, aga trussikud odavamaks ei läinud
  05.05.2011, ERR
  Mõni aeg tagasi rääkisin ma siin filmitootjatest ja sellest kui olulisel võtmepositsioonil nad on. Kui suur on nende vastutus ja kui määrav on nende tähtsus unistuste ja teeskluse vahelises võitluses.
 • Kaarel Kressa: Mida Lang kultuuriministrina tegema hakkab?
  11.05.2011, Eesti Päevaleht
  Loomeinimesed loodavad Langilt kultuuriekspordi arendamist ja sotsiaalse toe parandamist, viimasega lubab minister tegeleda juba tänavu.
 • Eesti muusika välismaal – kas äri või mainekujundus?
  Mart Niineste,14.05.2011, Eesti Päevaleht
  Veebruaris kuulutas MTÜ Eesti Muusika Eksport välja muusika ekspordiprojektide toetamise konkursi, mida rahastas autorite ühing. Kultuuriministeerium jätkas programmiga “Eesti muusika rahvusvahelisel areenil”. Mis tulu neist tõuseb?
 • Eesti ekspordiartikkel: loominguline kiiks
  16.05.2011, e24 
  Villem Valme ja Joel Volkovi reklaamibüroost der Tank heitsid pilgu Hongkongi loomemajandusele ning nende kinnitusel oleks Eesti ettevõtetel seal kindlasti läbilööki. Ennekõike tänu loomingulisele kiiksule, mida Eestis on nende kinnitusel rohkem, kui hästi organiseeritud Hongkongis.
 • EAS toetab rahvusvahelisi suurüritusi 640 000 euroga
  19.05.2011, EAS
  EAS otsustas toetada 6 rahvusvahelist kultuurisündmust ning 11 rahvusvahelist konverentsi kokku 640 000 euroga. Rahvusvaheliste ürituste ja konverentside toetamist kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
 • Kultuur ja majandus. Loomemajandus.
  Markus Toompere, 23.05.2011
  Uues koalitsioonilepingus on seatud eesmärgiks loomemajandust käsitleda osana Eesti uuesti majandusest. Antud temaatika on pälvinud kultuurivaldkonnas võrdlemisi palju arusaamatust ja sarkastilisi kommentaare. Üritan lühidalt vaadelda loomemajanduse perspektiive ja seletada võimalikke valupunkte.
 • Kultuuri tootlikkus
  Indrek Ibrus, 16.06.2011, Eesti Ekspress
  Kultuur peab olema tootlikum, teatas Andrus Ansip, peaminister, mõne nädala eest avalik-õiguslikus raadiokanalis. Kultuur saab Eestis ülemäära palju raha, sestap peab efektiivsus tõusma ja ilmselt läheb koondamiseks, lisas ta.
 • Püha kultuur kassakonveieril
  Evi Arujärv, 17.06.2011, Sirp
  Samal ajal kui “ülevalt” tuleb ridamisi teateid kultuurisfääris laristamisest ja ähvardavaid ettekuulutusi tungivast vajadusest muuta valdkond efektiivsemaks koondamise ja optimeerimise abil, vaieldakse Päevalehes armsasti selle üle, kas Arvo Pärdi muusika kasutamine panga ooteliinil teeb selle halvemaks või mitte.
 • Ettevõtluse edendaja tiitlile kandideerib kümme projekti
  22.06.2011, Delfi Majandus
  Konkursile “Tunnusta ettevõtluse edendajat” laekus sellel aastal kümme projekti, mille hulgast valitakse augustis välja kuni kaks võitjat, kes esindavad Eestit 2012. aasta Euroopa ettevõtlusauhindade konkursil.
 • Vaidlused raha ümber venitavad Kultuurikatla ehitust
  Tuuli Koch, 27.06.2011, Tallinna Postimees
  Kuus kuud enne kultruuripealinna aasta lõppu hakkab alles tekkima lootus, et hankevaidluste ja ametnike saamatuse tõttu venima jäänud Kultuurikatla ehitus võib lõpuks alata.
 • Maailm arutab Tallinnas loomemajanduspoliitikate kujundamist
  29.06.2011, Bioneer.ee
  EAS korraldab 19.-21. oktoobrini Eestis Euroopa tänavuse aasta suurima loomemajandussündmuse – rahvusvahelise konverentsi Creative Entrepreneurship for a Competitive Economy.