artiklid 2012 jaan-juuni

23. jaanuar, 2012
 • Loomemajandus hoogustab tegevust
  Silvia Paluoja, Pärnu Postimees, 05.01.12
  Pärnumaa ettevõtlus- ja arenduskeskus (PEAK) alustab maakonna loomemajanduse tugiüksuse kujundamist, et arendada köhalikul ressursil ja kultuuripärandil põhinevaid tooteid ja teenuseid ning siduda valdkond ettevõtluse ja turismiga rahvusvaheliselt.
 • Uuritakse loomeettevõtete eripära ja võimalikke arenguteid
  Postimees (uudisvoog), 09.01.12 
  Detsembri lõpus valmis esimene etapp loomeettevõtete arengutsükli uuringust, milles analüüsitakse loomevaldkondadest impulssi ammutavate ettevõtete ärimudeleid, organisatsioonistruktuure ja arengustrateegiaid ning samuti loomeettevõtete ootusi tugistruktuuridele. Uuringu teostamiseks sõlmiti konsortsiumi leping Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutuse (ESA), Tallinna Ettevõtlusameti, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti, Tartu Loomemajanduskeskuse ja uurimisasutusena juba pikemat aega loomemajanduse teemaga tegelnud Tallinna Ülikooli Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi vahel.
 • Räpina saab loomemajanduse keskuse
  Mati Määrits, Koit, 14.01.12
  Jaanuaris Räpina, Petseri ja Vilaka rajooni juhtide allkirjad saanud piiriülene koostööleping võimaldab kunagise Sillapää mõisa tallihoone muuta piirkonna loomemajanduse keskuseks.
 • Andres Maimik: Tähelepanu! Valmis! Looma!
  Eesti Päevaleht Online, 16.01.12 
  „Tõeline kunst ei tegele inimese emotsioonidega, vaid mõjub tema intellektile, samal ajal kui emotsionaalsete vajaduste, tungide, ihade, ka emotsionaalse lõtvuse rahuldamiseks on madal ja ajaviiteline,” vahendab Tõnis Kahu Eesti Päevalehele antud intervjuus modernismiaegseid kultuuritarbimise kontseptsioone (Priit Simson: „Tõnis Kahu: Halba maitset ei saa maksustada”, 12.11.11).
 • Loomemajanduskeskus ootab oksjonile miniatuurseid kunstiteoseid
  Postimees (uudisvoog), 17.01.12  
  Tartu Loomemajanduskeskus ootab esmakordselt Eestis toimuvale miniatuurkunsti oksjonile „Kahe tolli oksjon“ kunstiteoseid maksimaalsete mõõtudega 2x2x2 tolli ehk 5,08×5,08×5,08 sentimeetrit. Oksjon toimub 15. märtsil loomemajanduskeskuse kolmanda maja (Kalevi 17) avamispidustuste raames, tööde esitamise tähtaeg on 13. veebruar kell 18.
 • Loomeettevõtted vajavad suuremat ekspordivõimekust
  Raivo Raigna, Virumaa Teataja, 19.01.12 
  Lääne-Viru Arenduskeskus ja ESA (Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutus) algatavad täna Rakvere rahvamajas toimuval üritusel pilootprojekti loomemajanduse valdkonnas, mille oluliseks eesmärgiks on maakonna loomeettevõtete ekspordivõimekuse suurendamine.
 • Oksjon ootab miniteoseid
  Tartu Postimees, 20.01.12Tartu loomemajanduskeskus ootab esimest korda Eestis peetavale miniatuurkunsti enampakkumisele «Kähe tolli oksjon» kunstiteoseid, mille mõõdud on ülimalt 2x2x2 tolli ehk 5,08 x 5,08 x 5,08 cm. Oksjon on 15. märtsil loomemajanduskeskuse kolmanda maja (Kalevi 17) avamispeo raames.
 • Pealelend: Ott Karulin
  Tambet Kaugema, Sirp, 20.01.12
  Eesti Teatri Agentuur sai Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt etenduskunstide ekspordi edendamiseks kaheaastase projekti tarvis 141 000 eurot, millele lisaks panustab agentuur üheskoos partneritega 39 000 eurot.
 • Loomemajanduskeskus juures kaitses äriplaani seitse loomeettevõtjat
  Postimees (uudisvoog), 24.01.12
  Esmaspäeval, 23. jaanuaril kaitsesid Tartu Loomemajanduskeskuse juures töötava komisjoni ees oma äriplaane uued alustavad loovettevõtjad. Komisjoni otsusega pääseb loomeinkubaatorisse seitse uut loovettevõtet, kelle tegevusvaldkonnad ulatuvad moekunstist aiandusteraapiani.
 • Eesti disainerid püüavad Londoni moenädalal pilke
  Tanel Veenre, Eesti Päevaleht, 26.01.12
  Kolm noort eesti disainerit osalevad London Fashion Weekil ühise installatsiooniga. London on noortele talentidele endiselt parim hüppelaud: subkultuuridest läbi imbunud linnon pidevalt uue otsinguil ja oskab noori andeid suurepäraselt peavoolu meedia huviorbiiti tõsta.
 • Loomemajanduskeskuses alustavad uued ettevõtjad
  Tartu Postimees, 26.01.12
  Nädala alguses kaitsesid Tartu loomemajanduskeskuses oma äripiaarti toovettevõtjad, kellest seitse otsustas komisjon vastu võtta loomeinkubaatorisse oma äri edasi arendama
 • Ott Pärna: põhiküsimus on, kuidas teha eestlase silmavaadet laiemaks
  Priit Simson, Eesti Päevaleht, 28.01.12
  Eesti ettevõtja ja Eesti tudeng peavad hakkama kohalikust mättast kaugemale vaatama, ütleb Arengufondi juhatuse esimees Ott Pärna. Kunagi visandas Arengufond Eestile kujundlike nimedega stsenaariume: Põhjatäht, Lõuna-Soome, Seisev Vesi. Kuhu me jõudnud oleme?
 • Tegevust alustanud ESA Loomemajanduse Arenduskeskus julgustab endaga liituma loovisikuid ja ettevõtteid üle Eesti
  Postimees Online, 31.01.12
  Täna avatakse Tallinna Loomeinkubaatori ruumides ESA Loomemajanduse Arenduskeskus, mille eesmärkideks on loomemajandusalase nõustamis- ja arendusteenuse pakkumine, ettevõtlusalaste ja loomemajanduse arendusprojektide algatamine ja läbiviimine, rahvusvahelistes projektides osalemine inkubaatori ja arenduskeskuse tegevuste arendamiseks ning eksporditoe pakkumine. Arenduskeskus on oma tegevust juba alustanud ning ka esimene infopäev Lääne-Virumaal läbi viidud, järge on ootamas teised maakonnad.
 • Galerii: Avati ESA Loomemajanduse Arenduskeskus
  Neljas.ee, 01.02.12 
  Teisipäeval avati Tallinna Loomeinkubaatori ruumides ESA Loomemajanduse Arenduskeskus, mille eesmärkideks on loomemajandusalase nõustamis- ja arendusteenuse pakkumine, ettevõtlusalaste ja loomemajanduse arendusprojektide algatamine ja läbiviimine, rahvusvahelistes projektides osalemine inkubaatori ja arenduskeskuse tegevuste arendamiseks ning eksporditoe pakkumine. Arenduskeskus on oma tegevust juba alustanud ning ka esimene infopäev Lääne-Virumaal läbi viidud, järge on ootamas teised maakonnad.
 • Tartus esitletakse loomeettevõtete uuringut
  Postimees Online, 02.02.12
  Täna, 2. veebruaril külastab Tartu Loomemajanduskeskust ja Antoniuse õue Tallinna Loomeinkubaatori ja Tallinna Ülikooli Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi delegatsioon. Algusega kell 12 toimub Antoniuse õue seminariruumis loomeettevõtete uuringu esitlus ja ümarlaud.
 • Uus algatus püüab tõsta ekspordivõimekust
  Raivo Raigna, Virumaa Teataja, 02.02.12 
  Rakveres algatati juhtprojekt loomemajanduse valdkonnas, mille oluliseks eesmärgiks on maakonna loomeettevõtete ekspordivõimekuse suurendamine.
 • Omavalitsused arendavad loomeinimeste ettevõtlikkust
  Teet Roosaar, Pärnu Postimees, 03.02.12
  Pärnu linnavolikogu hakkab arutama võimalust osaleda koos Pärnumaa ettevõtlus- ja arenduskeskusega (PEAK) maakonna loome majanduse arendamisel, 93 000 euro suurusest ettevõtmisest peaks linn tasuma vaid 6200.
 • ESA Loomemajanduse Arenduskeskuse juhina asus tööle Riina Aasma
  Neljas.ee, 06.02.12 
  Tänasest, 6.veebruarist asus ESA Loomemajanduse Arenduskeskuse loomemajanduse arendusjuhi ametisse Riina Aasma, kes vastutab nüüdsest nii Loomemajanduse Arenduskeskuse kui Loomeinkubaatori sisulise juhtimise eest; samuti tegutseb aktiivselt ekspordisuunal.
 • Eksdiplomaat hakkab juhtima loomemajanduse eksporti
  Indrek Kald, Best Sales, 07.02.12
  Tänasest asus ESA Loomemajanduse Arenduskeskuse juhi ametisse Riina Aasma, kes vastutab nii arenduskeskuse kui loomeinkubaatori sisulise juhtimise eest, samuti tegutseb aktiivselt ekspordisuunal.
 • Loomeettevõtjad näevad oma äri elustiilina
  Kristiina Kruuse, Tartu Postimees Online, 07.02.12
  Loomeettevõtjaid iseloomustab suur missioonitunne ja vähene materiaalsus: ettevõtlus on loomeinimestele elustiil ning neist vähesed unistavad suurest kasvust, ilmnes Tartu ja Tallinna loomemajanduskeskuse ettevõtjate uuringust.
 • Loomemajandusettevõtete kohta valmis uuring
  KUKU / Raadioekspress, 16.02.12 
  Neljapäeval tutvustatakse Eesti loomemajanduse uuringut, arutletakse loomemajanduse hetkeseisu ja tuleviku üle. Ettevõtluse Toetamise ja Krediidihaldamise SA juhatuse liige Anu Lõhmus tutvustas ülevaadet ka Kuku raadiole.
 • Kohalikud filmiloojad peavad ekspordiagentuuri raha mahaviskamiseks
  Oliver Kund, Postimees Online, 19.02.12
  Kultuuriministeerium süstis läinud nädalal 32 000 eurot Eesti Filmi Ekspordiagentuuri, mis hakkab promoma Eestit kui filmitootmise sihtmaad. Mitmed siinsed filmiloojad peavad ideed aga tühjaks rahakuluks, sest Eestis pole midagi, mis välismaiseid filmitegijaid meelitaks.
 • EAÜ paneb muusikaeksporti 70 000 eurot
  Mart Niineste, Eesti Päevaleht, 20.02.12
  Teisest muusikaeksporditoetuste programmist saavad raha need, kelle plaan on pädev. Täpsemalt jagab toetusi Eesti autorite ühingu (EAÜ) muusikaekspordi valdkonna tütarkontor MTÜ Eesti Muusika Eksport (EME). Selle tegevjuht Juko-Mart Kõlar sõnas, et võrreldes mulluse ja esmakordse programmiga on toetuste summa 13 000 euro võrra suurenenud: „Taotlusvoorud toimuvad märtsis ja oktoobris ning mõlemas voorus läheb jagamisele 35 000 eurot.”
 • Helen Sildna: mõttemallid muusikas on muutunud
  Mart Niineste, Eesti Päevaleht Online, 27.02.12
  Tallinn Music Week tuleb neljandat korda. Mis on ajaga muusikas muutunud, räägib kultuurikorraldaja Helen Sildna.
 • Eesti muusikatööstus ei ole veel täielikult välja kujunenud
  Martha-Beryl Grauberg, ERR Uudised, 27.02.12
  Eesti muusikatööstus ei ole täies mõõdus veel välja kujunenud, seetõttu ei toimi ka muusikaeksport nii hästi kui võiks, samas on Eestis palju muusikalisi talente ning mitmeid tugevaid ekspordiartikleid.
 • Ürituste külastajad kulutavad keskmiselt 80 eurot
  ERR Uudised, 29.02.12 
  Möödunud aastal 20 kultuuri- ja spordiürituse külastajaid küsitenud konjunktuuriinstituut teatas, et keskmiselt kulutasid inimesed ürituse perioodil 80 eurot.
 • 6 soovitust ürituste korraldajale
  Katariina Krjutškova, Äripäev online, 29.02.12 
  Täna esitles konjunktuuriinstituudi juht Marje Josing loomemajanduse uuringut ja tõi välja kuus soovitust ettevõtjatele.
 • Uuring: kui palju raha toob sisse kultuuri- või spordisündmus
  Anu Jõgi, Äripäev online, 29.02.12
  Kultuuriministeeriumi tellimusel viis Eesti Konjunktuuriinstituut esmakordselt läbi kultuuri- ja spordisündmuste regionaalse majandusliku mõju hindamise uuringu, millest selgus, et iga ürituse eelarvesse panustatud euro tõi piirkonda tagasi keskmiselt neli eurot.
 • Uuring: Eestis korraldatakse häid kultuuriüritusi, aga külastaja eest hoolitsetakse vähe
  Oliver Kund, E24.ee, 29.02.12 
  Konjunktuuriinstituudi uuringust selgub, et Eestis korraldatakse tulutoovaid ja häid elamusi pakkuvaid kultuuri- ja spordiüritusi, ent napib kohalike ettevõtete koostööd ja külastajate teenindamiseks vajalikku taristut.
 • Uuring: Iga kultuuri- ja spordisündmustesse panustatud euro toob tagasi neli eurot
  Delfi, 29.02.12 
  Kultuuriministeeriumi tellimusel viis Eesti Konjunktuuriinstituut esmakordselt läbi kultuuri- ja spordisündmuste regionaalse majandusliku mõju hindamise uuringu. Eesti Konjunktuuriinstituut uuris kokku 20 kultuuri- ja spordisündmuse mõju piirkondade majandusele, viis läbi ürituste eelarvete analüüsi ning küsitles selleks 939 ettevõtet, 5508 külastajat ning osalejat.
 • Loov Eesti: festivalid peavad õppima ennast paremini tutvustama
  ETV / Terevisioon, 01.03.12
  Loov Eesti tegevjuht Eva Leemet selgitas, et Eesti üritustekorraldajatel võiks olla rohkem tahet ennast tutvustada, sealhulgas ka välismaiste turistide festivalidele meelitamiseks.
 • Kultuuri- ja spordisündmuste regionaalse majandusliku mõju hindamise uuringu soovitused ja kommentaarid
  Klassikaraadio / Helikaja, 03.02.12
 • Loov Eesti: Loomevaldkonnas on müügioskusest vajaka
  Neljas.ee, 07.03.12
  Värske Konjunktuuriinstituudi uuring kultuuri-ja spordisündmuste majanduslikust mõjust näitas, et korraldajatel napib selgelt oskusest ennast tulemuslikult presenteerida. Loov Eesti alustab homsest loomettevõtjatele ja kultuuritöötajatele suunatud tasuta seminaridetuuriga „Kunst müüa“ eesmärgiga tõsta kohaliku loomesektori konkurentsivõimet. Seminarid toimuvad Valgas, Viljandis, Rakveres, Jõhvis ja Haapsalus.
 • Tartu loomemajanduskeskus saab kolmanda maja
  BNS, 09.03.12
  Tuleval teisipäeval avab Tartu loomemajanduskeskus kolmanda maja, milleks on riikliku muinsuskaitse all olev unikaalne puithoone aadressil Kalevi tänav 17.Kalevi tänav 17 hoones hakkavad asuma loomeettevõtete büroo- ja ateljeeruumid, multifunktsionaalne saal, kus hakatakse korraldama kontserte, filmiüritusi, seminare, ning tööruumid sihtasutuse töötajatele, teatas loomemajanduskeskus BNS-ile. Uude majja on eriti oodatud loomeettevõtted, mis baseeruvad uutel tehnoloogiatel, audio-video valdkonnal ja IT-lahendustel.
 • Eesti kultuuri tutvustamiseks maailmas eraldati ligi 172 000 eurot
  Neljas.ee, 09.03.12
  Kultuuriminister Rein Lang kinnitas toetused eesti kultuuri tutvustamiseks maailmas. Kokku toetati 24 muusika-, kunsti-, teatri- ja kirjandussündmust väljaspool Eestit ligi 172 000 euroga.
 • Eesti loomeettevõtete visiit Koreasse
  Neljas.ee, 09.03.12
  Eesti Disainikeskuse ja Teenusemajanduse Koja eestvedamisel toimub järgmisel nädalal 14 Eesti loovettevõtte visiit Koreasse. Nädala pikkuse visiidi jooksul leiavad aset seminarid ning kontaktkohtumised kohalike ettevõtjatega.
 • Tartus avab uksed loomemajanduskeskuse kolmas maja
  Vikerraadio, 13.03.12
  Tartus avab täna pidulikult uksed loomemajanduskeskuse kolmas maja, mis asub Kalevi tänaval. Maja avamisel osalevad ka president Toomas Hendrik Ilves ning kultuuriminister Rein Lang.
 • Tartus avab uksed loomemajanduskeskuse kolmas maja
  ERR Uudised, 13.03.12
  Tartus avab täna pidulikult uksed loomemajanduskeskuse kolmas maja, mis asub riikliku muinsuskaitse all olevas unikaalses puithoones.Maja avamist tähistatakse rahvusvahelise konverentsi, kunstioksjoni, lahtiste uste päeva ja veebiajakirja Lehter esmailmumisega, teatas Tartu linnavalitsus
 • Volkov: loomemajanduse võtmesõnaks on koostöö
  Delfi, 13.03.12 
  Villem Valme ja Joel Volkovi reklaamibüroost Der Tank heitsid pilgu Hongkongi loomemajandusele ning nende kinnitusel oleks Eesti ettevõtetel seal kindlasti läbilööki. Ennekõike tänu loomingulisele kiiksule, mida Eestis on nende kinnitusel rohkem, kui hästi organiseeritud Hongkongis.
 • Tartus avab uksed loomemajanduskeskuse kolmas maja
  Delfi, 13.03.12
  Tartus avab täna pidulikult uksed loomemajanduskeskuse kolmas maja, mis asub riikliku muinsuskaitse all olevas unikaalses puithoones. Tartu Loomemajanduskeskuse nõukogu esimees Paavo Nõgene tõi välja, et kui kultuuriminister on öelnud, et Eestis on kultuurimänedzäride puudus, siis loomemajanduskeskus neid kultuurimänedzäre just koolitab
 • Raul Oreškin: loomemajanduskeskus avab uusi võimalusi.
  KUKU / Raadioekspress, 13.03.12
  Tartus avab täna pidulikult uksed loomemajanduskeskuse kolmas maja, mis asub Kalevi tänaval. Maja avamisel osalevad ka president Toomas Hendrik Ilves ning kultuuriminister Rein Lang. Loomemajanduskeskuse juhatuse liikme Raul Oreškini sõnul annab uus maja võimalusi nii ülikoolilinna kui ka terve Eesti noortele loomingulistele inimestele.
 • President Ilves tunnustas Tartus ettevõtjaid
  Äripäev online, 13.03.12 
  President Toomas Hendrik Ilves külastas täna Tartu loomemajanduskeskuses tegutsevaid ettevõtteid ning Eesti kapitalil põhinevat jalatsitootmise ettevõtet Samelin.
 • Uus maja eelistab uute tehnoloogiate kasutajaid
  Tartu Postimees Online, 13.03.12
  Täna avatava Kalevi 17 hoone täidavad loomeettevõtted büroo- ja ateljeeruumidega, saali saab aga kasutada väga mitmel moel. See sobib näiteks kontsertideks, filmiseanssideks ja seminarideks.
 • Fotod: President Ilves külastas Tartus loomemajanduskeskust
  Delfi, 13.03.12
  President Toomas Hendrik Ilves avas täna Tartu loomemajanduskeskuse kolmanda maja ning külastas keskuses tegutsevaid ettevõtteid.
 • Mädanenud maja ärkas uuele elule
  Tartu Postimees Online, 13.03.12
  Ilmselt veel täna hommikulgi võib näha kunagise aadlielamu Kalevi 17 ümber otsi kokku tõmbavaid ehitajaid. Kõik peab olema korras keskpäevaks, kui külalised eesotsas president Toomas Hendrik Ilvesega maja avavad.
 • Räpina, Petseri ja Vilaka koostöö projekt: Räpina loomemajanduskeskuse ehitustöödega alustatakse peagi
  EestiElu.ee, 13.03.12
  2011. aasta jaanuarikuus käivitus kultuuripärandi säilitamisele ja kohalike traditsiooniliste oskuste toetamisele suunatud piiriülene projekt Räpina, Petseri ja Vilaka koostöös. Projekti tulemusena valmivad 2013. aastaks kolmel pool piiri loomemajandus- ja kultuurikeskused.
 • Turundusel on oluline roll uudsete tehnoloogiate rakendamises
  Delfi, 14.03.12
  Hea lahendus ei müü end ise – see on arusaam, milleni on jõudnud filmitööstusele kõrgtehnoloogilisi lahendusi välja töötavad vendadest ettevõtjad Kaur ja Kaspar Kallas.
 • Ürituse õnnestumise tagab koostöö
  Eva Leemet, Äripäev online, 15.03.12
  Loomemajandust on seni vähe kasutatud piirkondade arengu ja kohaliku ettevõtluse edendamisel, kirjutab Eva Leemet Loovast Eestist. Konjunktuuriinstituudi läbi viidud uuringu tulemused kinnitavad, et ürituste korraldamine avaldab piirkondade arengule positiivset mõju, kuid siiski on nende potentsiaali seni vähe rakendatud.
 • Räpina mõisa tall-tõllakuuri rekonstrueerimistööde hankelepingud said allkirjad
  EestiElu.ee, 16.03.12
  2011. aasta jaanuarikuus käivitus kultuuripärandi säilitamisele ja kohalike traditsiooniliste oskuste toetamisele suunatud piiriülene projekt Räpina, Petseri ja Vilaka koostöös. Projekti tulemusena valmivad 2013. aastaks kolmel pool piiri loomemajandus- ja kultuurikeskused.
 • Kuidas hinnata kultuurisündmuste mõju majandusele?
  KUKU / Majandusruum, 17.03.12
  Kuidas hinnata kultuurisündmuste majanduslikku mõju piirkonna arengule? Ja mitte ainult kultuuri arengu seisukohalt, vaid ka näiteks äri poole pealt. Mis asi on loomemajandus? Paljud kohalikud omavalitsused ei ole sellesse süüvinud, kuid mida mõjusam sündmus, seda suuremad ärivõimalused kohalikele ettevõtjatele. Milline on olukord täna, saab aimu Konjunktuurinstituudi uurimusest. Stuudios on Marje Josing Konjuktuuriinstituudist ja Kultuuriministeeriumi arendus- ja personaliosaonna juhataja Jorma Sarv. Saatejuht on Vallo Toomet.
 • Ettevõtlustoetused on saatanast?
  Ülari Alamets, Äripäev online, 22.03.12
  Riiklik ettevõtluse toetamine on tegevus, mida jumala poolt loodud asjade seas olemas ei ole, ilmselt on see saatanast – nii võib kokku võtta sageli esitatavat seisukohta, parafraseerides Eesti filmiklassikat. Sageli peetakse riikliku sekkumise all silmas otsetoetusi, kirjutab EASi juhatuse esimees Ülari Alamets.
 • Algab loomemajanduskeskuse ehitus
  LõunaLeht, 22.03.12
  Neljapäeval allkirjastas Räpina vallavalitsus ASi Merko Tartu esindaja Juhan Varikuga endise mõisa tall-tõllakuuri loomemajanduskeskuseks rekonstrueerimise peatöövõtulepingu. Tegu on sammuga Räpina, Petseri ja Vilaka piiriüleses projektis, mille käigus valmivad kolmel pool püti loomemajandus- ja kultuurikeskused. Räpinas peaks keskus valmima hiljemalt novembri lõpuks.
 • Uued loomeettevõtjad kaitsesid äriideid
  Tartu Postimees, 23.03.12
  Tartu loomemajanduskeskuses tegutseva hindamiskomisjoni ees kaitses teisipäeval oma äriplaani kaks uut ettevõtet: trükiteenuseid pakkuv Stuffer Design ning klaashelmeste valmistaja Jane Kanter.
 • Videolugu: Tartu loomemajanduskeskus areneb jõudsalt
  Jaan Olmaru, Tartu Postimees Online, 26.03.12
  Kaks ja pool aastat tagasi Kalevi tänaval tegevust alustanud Tartu loomemajanduskeskus on tänaseks kasvanud ligi kahekümne firmaga organisatsiooniks, kus sünnivad suured ideed ja põnevad asjad. Hiljuti oma kolmanda maja avanud keskus valiti Euroopa kaheksa edukama samalaadse keskuse hulka. Tartu Postimees käis uurimas, kes on need inimesed ja firmad, kes peidavad ennast selles uhkes kompleksis.
 • Juko-Mart Kõlar: Milline on Eesti muusika eksport aastal 2012?
  Juko-Mart Kõlar, Delfi, 27.03.12
  Eesti muusikatööstusel on vaja professionaalseid mänedžere ja agente, kes orienteeruvad rahvusvahelises muusikatööstuses ja meie talendiga süstemaatiliselt tegelevad.
 • Eestis toimuvate kultuuri- ja spordisündmuste regionaalse majandusliku mõju hindamine ning analüüs
  Eesti Majanduse Teataja, 27.03.12
  Eesti Konjunktuuriinstituut viis 2011. a kultuuriministeeriumi tellimusel läbi projekti “Eestis toimuvate kultuuri- ja spordisündmuste regionaalse majandusliku mõju hindamine ja analüüs”. Projekti raames uuriti 20 üleeestilise kultuuri- ja spordisündmuse mõju. Uurimistöö eesmärgiks oli välja selgitada kultuuri- ja spordisündmustega kaasnev regionaalne majanduslik mõju. Vaatluse all oli: ürituste korraldus ja eelarve, sh kohälike omavalitsuste roll ürituste korraldamisel, ürituste mõju kohalikele ettevõtetele/asutustele ning ürituste mõju läbi külastajate kulutuste ja hinnangute. Koguti 939 ettevõtte/asutuse ja 5508 külastaja vastused.
 • Norra naisettevõtjaid üllatas eestlaste innukus ja loomemajandus
  Silvia Paluoja, Pärnu Postimees, 28.03.12
  Pärnut külastas Norra äri- ja ettevõtlike naiste esindus, kelle reisisaatja, EENA Tallinna klubi presidendi Virve Poomi jutu järgi üllatas külalisi eestlaste innukus ja loometahe.
 • Kultuuri- ja spordiüritused – vajadus või võimalus?
  Meie Maa, 04.04.12
  „Tavapäraselt kõneldakse ettevõtluse kasumlikkusest regioonile läbi töökohtade tagamise ja maksude laekumise, kõneldakse nende kiiduväärt toetustest ja sponsorlusest kultuurile ja spordile.
 • Telliskivi Loomelinnak tähistab 3. sünnipäeva
  EestiElu.ee, 12.04.12
  Käesoleval nädalavahetusel (13. – 15. aprill) tähistaboma kolmandat sünnipäeva. Kahe kauni Põhja-Tallinna elukeskkonna (Kalamaja ja Pelgulinna) vahel asuv ja tänaseks päevaks eesti suurimaks loomemajanduse keskuseks kasvanud Telliskivi Loomelinnak sai välja hõigatud 2009. aasta aprillis.
 • TMW 2012: konverentsimuljeid ja –kommentaare
  Evi Arujärv, Sirp, 13.04.12
  Tavapäraselt hõlmas Tallinn Music Week kontsertide kõrval kahepäevast konverentsi, kus mitme eriala inimesed arutlesid muusikaäri teemadel. Konverentsi tervitas kultuuriminister Rein Lang. Avakõne pidas president Ilves, kes põimis oma muusikakogemuse viidetega muusika ja poliitika suhtele kui demokraatia lakmuspaberile. Kõnele järgnes video vene punkansambli Pussy Riot etteastest Moskva õigeusu kirikus, mille üle on praeguseks juba rohkesti mõtteid vahetatud. Lisaksin, et kirik kui dogmaatiline, nii siin- kui ka sealpool piiri mugavas võimusümbioosis toimiv institutsioon kindlasti ei esinda vaimse vabaduse ideed. Demokraatia kui niigi tühisõnaliseks muutunud mõiste mainet muusikaline läbustamine vales kohas valel ajal aga kindlasti ka ei parandanud. Ja pühakoda kui ühe inimgrupi sakraalruum väärib austust.
 • Võimaluste võrrandid
  Jorma Sarv, Eesti Päevaleht, 16.04.12
  Ettevõtlusteemalistes aruteludes kohtab sageli mõtteid innovatsioonist, teadmistepõhisest ja targast majandusest ning nutikate lahenduste võidukäigust. Samas tuletab elu meile aeg-ajalt meelde, et nii mõnigi tulus võimalus asjade paremaks korraldamiseks on oma lihtsuses siinsamas, ümber nurga. Silma paistavad nii need, kes sellise seose oma huvides ära käsutada suudavad, kui ka visad vastuvoolu ujujad, kelle äride uksi ei ava ka see, kui klient on, rahakott käes, nende poelävele toimetatud ja peab seal suletud uksega tõtt vaatama.
 • Hea festival toob emotsiooni külastajatele ja kasu kohalikele ettevõtjatele
  Villu Veski,  Eesti Päevaleht, 16.04.12
  Sõna ,,festival” tähendust uurides selgub, et tegemist peaks olema sündmuse või peoga. Peale muusikafestivalide on seda väljendit; käsutama hakanud ka kõiksugused muud ettevõtmised, nagu veinifestival, ostufestival jne, selleks, et rõhutada sündmusega kaasnevat positiivset emotsiooni ja erakordset meeleolu.
 • Haapsalu toetab kultuurisündmusi
  Tiiu, Allikmäe, Eesti Päevaleht, 16.04.12
  Kultuuriministeeriumi tellitud kultuuri- ja spordisündmuste majandusliku mõju uuringust selgus, et mitte kõik omavalitsused ei oie veel enda jaoks avastanud nende sündmuste kasuiikkust oma piirkonnale. Ühe positiivse näitena eristus Haapsalu linnavalitsus, mis toetab linna kultuurielu nii raha kui ka muude enda kasutuses olevate vahenditega. Loov Eesti uuris Haapsalu linnapealt Urmas Sukleselt, kuidas täpsemalt.
 • Festivalikorraldaja argipäevast
  Ilona Gurjanova, Eesti Päevaleht, 16.04.12
  Kultuur õitseb Eestis ebapiisava rahastuse kiuste. Õnneks on kultuurimaastikul palju pühendunud isiksusi oma tublide abilistega.
 • Iga hea kultuurisündmus on meie endi parim müügimees
  Evelyn Sepp, Eesti Päevaleht, 16.04.12
  Õppetunnid, mis me võiksime kultuuripealinna aastast kaasa võtta, on lihtsad. Peamine neist ehk see, et ei ole midagi odavamat, aga samas efektiivsemat kui panustada nn riigi reklaamimiseks mõeldud raha tegelikult targalt Eesti enda inimestesse. Loovad inimesed ja loovad ideed on parim reklaam, mida ühele riigile ja linnale teha saab. Selles mõttes on iga oskuslikult loodud ning publikule suunatud kultuurisündmus, iga sellega seotud Eesti inimene meie endi parim müügimees. Ja veel – loomemajandus või ka kultuurimajandus, olgu nende sõnade kulumis- või lörtsimiaste kui tahes suur, ei ole midagi häbiväärset ega alandavat, vaid siiski täiesti normaalne ja aus viis müüa seda, mida me kõige paremini oskame.
 • Mis on Loov Eesti?
  Eesti Päevaleht, 16.04.12
  Loov Eesti on Euroopa Liidu sotsiaalfondist rahastatud programm, mis aitab kaasa loova majanduse ja ettevõtliku loovuse väärtustamisele ja arendamisele Eestis.
 • Tartu loomemajanduskeskus piirkonna arendajana
  Külli Hansen, Eesti Päevaleht, 16.04.12
  Tartu loomemajanduskeskus on tänaseks tegutsenud veidi rohkem kui kaks ja pool aastat ning on selle aja jooksul tugevalt mõjutanud kultuurielu nii Tartus kui ka laiemalt. See mõju ei seisne pelgalt Karlova vanade hoonete ümberehitamises imearmsaks kompleksiks ja mitme uue ettevõtte tekkes, vaid ulatub sügavamale väärtuste tasandile ning paneb inimesi üle vaatama oma arusaamu kultuurist ja majandusest, edust ja ettevõtlikkusest.
 • Hea disaini puhul suurus ei loe!

  Tanel Veenre, Eesti Päevaleht, 19.04.12
  Disainerite liidu konkursi tööd päästavad loodetavasti sõna „suveniir” uppumissurmast. Eesti disainerite liit kutsus aasta alguses professionaale looma inimeste vajadusest lähtuvaid keskkonnahoidlikke ja stiilseid väikeobjekte, mis täidaksid tühimiku vajalike ja elule vürtsi lisavate väiketoodete vallas.

 • Pärnumaa Loomemajanduse Tugiüksus alustas tööd
  Pärnu Postimees, 24.04.12
  See kevad saabus PEAKi varasematest erinevalt, sest märtsis alustas tegevust Pärnumaa Loomemajanduse Tugiüksus, mis on suunatud eelkõige piirkonna loomeettevõtjatele, et pakkuda neile tuge ettevõtjaks hakkamisel ja olemisel.
 • Hea idee saab tuge
  Imre Toodu, Pärnu Postimees, 24.04.12
  Teil on äriidee ja tahate seda ellu viia. Teil on tahe ja idee, kuidas kaasa aidata oma kogukonna heale käekäigule või aidata lahendada olulist ühiskondlikku probleemi. Kui te ei tea täpselt, millest alustada, ja vajate abi oma idee elluviimisel, pöörduge julgelt Pärnumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse (PEAK) poole, meie konsultandid aitavad teid tasuta nõuandega.
 • Loomekeskus kutsub talgulisi appi
  Tartu Postimees, 25.04.12
  Tartu loomemajanduskeskus kutsub abilisi Kalevi tänava majade juurde, et teha korda räämas park. Abikäed on oodatud nii 2. mail, Tartu linna heakorrapäeval, kui ka 5. mail, «Teeme ära!» talgupäeval.
 • Kunstiakadeemia pürib tootedisaini maile. Esimesed tööd peagi tootmises
  Ain Alvela, Äripäev, 26.04.12
  Kui siiani on tootmisettevõtetega agaramalt koostööd üritanud teha peamiselt tehnilisi erialasid õpetavad kõrgkoolid, siis nüüd pürib tootedisaini vallas kaardile ka Eesti Kunstiakadeemia (EKA).
 • Vastloodud Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus turgutab kunsti eksporti
  Neljas.ee, 30.04.12
  Neljapäeval, 3. mail tutvustatakse New Yorgis EV kultuuriministri Rein Langi osavõtul vastloodud Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskust ning esitletakse fotograaf Sigrid Viiri uut raamatut. Keskuse füüsiliseks asukohaks on Tallinn, kuid selle esmatutvustus on koostööpartnerite leidmiseks ajastatud sünkroonis kaasaegse kunsti messide Pulse ja Frieze toimumisega New Yorgis. Mai esimesel nädalal viibib linnas kokku üle 200 juhtiva galerii ning kunstiorganisatsiooni. Keskus soovib olla paindlikuks platvormiks, mis otsekontakte luues aitab kaasa Eesti kunsti rahvusvahelise potensiaali realiseerimisele. Esmakordselt osaleb Pulse messil Eesti galerii Temnikova & Kasela Sigrid Viiri töödega.
 • Temnikova & Kasela galerii taas New Yorgis
  Neljas.ee, 30.04.12
  Sigrid Viir, Eestist teiste seas ka selleaastasele Manifesta nüüdiskunstibiennaalile kutsutud fotokunstnik, on 3.–6. maini esindatud New Yorgis toimuval PULSE’i nüüdiskunstimessil. Sigrid Viiri kunsti esindab PULSE New York () sektsioonis „Impulse“ Temnikova & Kasela galerii
 • Kultuuriminister Lang läheb New Yorki Eesti kunstielu edendama
  Delfi, 02.05.12
  Kultuuriminister Rein Lang on tänasest 7. maini visiidil New Yorgis, kus ta osaleb kunstimesside Pulse ja Frieze avamisel ning kohtub New Yorgi kultuuriasutuste juhtide ja mitmete oluliste kunstimaailma juhtfiguuridega Eesti-suunalise koostöö osas.
 • Antoniuse õue tuleb väike väliraamatukogu
  Vilja Kohler, Tartu Postimees, 02.05.12
  Paari nädala pärast algab Antoniuse õuel suvehooaeg ja tänavu on seal mõtet pikemalt peatuda, näiteks midagi mõnusat lugeda.
 • Kunst kui eksport
  Tanel Veenre, Eesti Päevaleht Online, 04.05.12 
  Vastloodud Eesti kaasaegse kunsti arenduskeskuse eesmärk on lennutada rohkem kunstnikke rahvusvahelisele orbiidile.
 • Viljandi talgutel valmistati endist tehast ette õppehooneks saamiseks
  ERR Uudised, 05.05.12 
  Tootmine on tühjalt seisvas VIljandi leivakombinaadi ruumides ammu lõppenud ja esimesi nädalaid on kompleksi uus omanik Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia. Tänasel talgupäeval hakati leivatehast õppehoone vajadusteks ümber kujundama.
 • Eesti fotograaf võitis New Yorgi messil peapreemia
  Karin Koppel, ERR Uudised, 06.05.12
  New Yorgi kaasaegse kunsti messi Pulse žürii kuulutas välja tänavuse messi peapreemia võitja, kelleks osutus Eesti fotograaf Sigrid Viir.
 • Rein Lang New Yorkis eesti kultuuri esitlemas
  Neeme Raud, ERR Uudised, 07.05.12
  Kultuuriminister Rein Lang esitles New Yorgis uut algatust kultuuriekspordi vallas – Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskust.
 • Disainibuldooser aitab Eesti ettevõtetel konkurentsieelist saavutada
  Silvia Kruusmaa, Äripäev Online, 08.05.12
  Täna tutvustati esmakordselt avalikkusele Eesti ettevõtete arengule suunatud pilootprojekti Disainibuldooser. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, EASi ning Eesti Disainikeskuse poolt ellu kutsutud ja Euroopa Sotsiaalfondist rahastatud projekti eesmärk on tõsta Eesti ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet ja toetada ekspordivõimekust.
 • Eesti kunst New Yorgis
  Vikerraadio / Reporteritund, 10.05.12
  Kultuuriminister Rein Lang esitles New Yorgis uut Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskust. Keskuse eesmärk on eesti kunsti maailmas senisest märgatavamaks muutmine. “Ma julgen väita, et Eestis on äärmiselt palju väga andekaid kunstnikke ja ka kaasaegset kunsti seisab erinevates kohtades tohutu ladu, aga neid ei osata müüa. Kui me suudaksime kuidagi aidata kogu seda kunstisüsteemi järjepeale selliselt, et tekiksid galeristid, kes sellega professionaalselt tegeleksid, kelle on ülamaailmsed sidemed, siis see tähendaks seda, et need laod leiaksid ka uue omaniku ja seda raha eest. See tagaks kunstnikele, galeristidele, kuraatoritele äraelamise. See on selle asja eesmärk,” selgitas kultuuriminister
 • Helsingis näeb Eesti disaini ja moekunsti
  Raul Sulbi, Postimees Online, 12.05.12
  Maailma disainipealinn 2012 – Helsingi programmi raames näeb sel nädalal Helsingis Kluuvi kaubanduskeskuses ka eesti disaini ja moekunsti.
 • Kahe ja poole päeva sisse surutud muusikanädal Tallinn Music Week
  Marje Ingel, Muusika, 14.05.12
  Tänavu neljandat korda toimunud Tallinn Music Weekist võttis osa 183 esinejat 13 riigist, sealhulgas 33 valis- ja 150 Eesti artisti, kes astusid üles 27 laval. Festivali publiku moodustasid 11 200 kontserdikülastajat ja 589 konverentsidelegaati, sealhulgas 283 Eestist ja 306 väliskülalist.
 • Eesti filmid jõuavad Cannes’is vaid turule
  Andres Laasik, Eesti Päevaleht, 15.05.12
  Vahemere rannikul avatakse uus Eesti filmide ja filmindusega tegelev rahvusvaheline agentuur.
 • Cannes’is turundatakse Eestit kui filmitootmiseks sobivat maad
  Mari Rebane, ETV/Aktuaalne kaamera, 17.05.12
  Eile õhtul algas järjekordne Cannes’i filmifestival. Seekordne tuleb eestlaste jaoks teistmoodi selles mõttes, et esmakordselt minnakse jõuliselt Eestit turundama kui head sihtkohta, kus üks linateos filmida. Eestlased teevad Cannes’i tänavu aga oma dessandi, nimelt avati seal ametlikult Eesti filmitööstuse ekspordiklaster, mille eesmärk on reklaamida Eestit filmitootmise sihtkohana. Martin Aadamsoo, üks klastri loojatest, selgitas, et filmimaailmas käib kogu suhtlus personaalsel tasemel. “See tähendab, et katsume siin kõigil potentsiaalselt Eestis filmi teha tahtvatel produtsentidel natist kinni saada ja selgitada, miks Eestis on hea teha,” ütles ta.
 • Talendid on vaja kodu heaks tööle panna
  Reet Varblane, Sirp, 18.05.12
  3. mail esitleti New Yorgis vastloodud Eesti nüüdiskunsti arenduskeskust. Keskuse asukoht – nagu seisab pressiteates – on Tallinn, kuid avalikult tutvustati seda New Yorgis, sest just siis toimus seal kaks olulist kunstimessi – „Pulss” („Pulse”) ja „Friis” („Frieze”), Eestist osales „Pulsil” esmakordselt Temnikova ja Kasela galerii Sigrid Viiru töödega. Neil läks väga edukalt: Sigrid Viir pälvis messi peapreemia. New York on vaieldamatult parim paik koostööpartnerite leidmiseks, seda enam, et arenduskeskuse direktriss Karin Laansoo elab ja töötab New Yorgis.
 • Helikaja. Eesti muusika eksport.
  Klassikaraadio, 02.06.12
  Vestlusringis on Marje Lohuaru, Imbi Tarum, Juko-Mart Kõlar ja Henry-David Varema
 • Loomeinkubaator tutvustas Peterburi ajakirjanikele Eesti moodi ja disaini
  Neljas.ee, 04.06.12
  31. maist 4. juunini viibisid Loomeinkubaatori kutsel Tallinnas Peterburi disaini- ja moeajakirjanikud. Tutvuti Tallinna loomemajandusega, külastati loovalasid, moeateljeesid ja disainigaleriisid.
 • Eesti pakub end võtteplatsiks
  Tiit Tuumalu, Postimees, 07.06.12
  Filmitööstuse ekspordiagentuur kavatseb Eestisse tuua kuni viis välismaist võttegruppi aastas.
 • Loome- ja ärihaid käisid noorte ettevõtjatega Loomeinkubaatoris kiirkohtingul
  Best Marketing, 07.06.12
  24. mail toimus Baltika Kvartalis ESA Loomeinkubaatori korraldatud järjekordne ärikiirkohting „Ringliiklus”, kus ligi 30 ettevõtte osalusel leidis aset 110 kohtumist ka Best Marketingi veergudelt tuntud ekspertide ja ärimentoritega.
 • Karl Martin Sinijärv: loomemajanduse vindumine nüristab kogu kultuuri
  Karl Martin Sinijärv, ERR Uudised, 16.06.12 15:46 
  Senisel moel jätkates on lihtlabasest majanduslikust vindumisest hullem tulemus, et laiema pildi puudusel muutuvad kõik loojad üha kapseldunumaks ning kultuur igavamaks, kommenteerib Karl Martin Sinijärv loomeinimeste majanduslikku olukorda rahvusringhäälingu ja Õpetajate Lehe koostöös ilmunud artiklis
 • Lõpetas esimene lend loovettevõtjaid
  KUKU / KUKU#Raadioekspress, 18.06.12 12:45
  (12:45) Täna lõpetab esimene lend Loov Eesti tootearendusprogrammis osalenud loomeettevõtjaid. PESA ehk virtuaalne tootearenduskeskond pakkus ettevõtjatele tuge oma toodete arendamisel, tutvustas Loov Eesti tegevjuht Eva Leemet.
 • Juhtkiri
  Kelli Turmann, Äripäev, 27.06.12
  Loomemajanduses on tunda uute trendide liikumist. Muutumas ei ole niivõrd looverialade põhiolemus, vaid pigem loovisikute toimetulemise meetodid
 • Ilmus loomemajanduskeskuse veebiajakirja suvenumber
  Marii Kangur, Tartu Postimees Online, 28.06.12 09:30
  27. juunil 2012 ilmus Tartu loomemajanduskeskuses tegutsevate ettevõtete Disainimaja ja Pimik eestvedamisel veebiajakirjateine number (), milles tutvustatakse põnevaid loomeinimesi ja -ettevõtjaid ning kust leiab huvitavat informatsiooni loomevaldkonnaga seotud teemadel.