Balti riikide kultuuriministrid vahetasid infot eelarvete kohta ja kõnelesid Euroopa Komisjoni kultuurivolinikuga loomemajandusest

07. detsember, 2010

altEelmisel nädalal toimus kultuuriministeeriumis Eesti, Läti ja Leedu kultuuriministrite töökohtumine, peateemaks kujunes eelarveolukord kolmes Balti riigis, loomemajanduse arendamine ja filmiteemaline koostöö. Järgnes kohtumine Euroopa Komisjoni kultuurivoliniku Androulla Vassiliouga.

Kultuuriminister Laine Jänes, tema Läti kolleeg Sarmite Elerte ja Leedu kultuuriminister Arūnas Gelūnas vahetasid informatsiooni selle kohta, kuidas majanduslangus on mõjutanud kultuurivaldkonna rahastamist Balti riikides. „Olime silmitsi tõsise väljakutsega, kui varasemate aastate heaolu asendus järsu majanduslangusega ja tõi kaasa paratamatu vajaduse vaadata üle kõik eelarvekulud ja neid ka tuntavalt vähendada. Kui Eestis oleme saanud tänu kõigi ühistele jõupingutustele hakkama nii, et tänavu tuli kultuuriasutuste tegevuskulusid kärpida 9% ning järgmise aasta kultuurieelarves on tulemas ka väike tõus, siis teistes Balti riikides on eelarvekärped ulatunud mitmekümne protsendini. Läti ja Leedu kolleegid tõdesid, et osa kultuuriasutusi on tulnud ka sulgeda. Sellegipoolest on püütud Lätis ja Leedus hoida alles olulisim, mille baasilt saab majandusolude paranedes kultuurielu taas elavdada, ja see ongi kõige tähtsam,“ rääkis kultuuriminister Laine Jänes.

Laine Jänese sõnul on olukorras, kus kõigis kultuurivaldkondades on tulnud kulutusi kokku tõmmata, eriti hinnatud kõik lisavahendid, mida on õnnestunud Euroopa Liidu struktuurifondidest saada. „Loovusesse ja loova keskkonna kujundamisse on toodud viimastel aastatel märkimisväärselt lisaraha Euroopast, see on olnud oluliseks toeks kultuurivaldkonnale selle laiemas mõttes,“ rääkis Jänes.

Läti ja Leedu ministrid tunnustasid Eesti edu ettevõtluse arendamiseks mõeldud eurorahade suunamisel kultuurivaldkonda. Lepiti kokku, et järgmise aasta alguses korraldatakse kolme riigi esindajate kohtumine, et arutada omavahel veelgi detailsemalt võimalusi Euroopa struktuurivahendite kasutamiseks kultuurivaldkonna toetamisel.

Järgnenud neljapoolsel kohtumisel Euroopa Komisjoni kultuurivolinik Androulla Vassiliouga jätkus arutelu loomemajanduse arendamise teemal ning Vassiliou kinnitas, et Eesti on teinud väga olulisi jõupingutusi loomemajanduse arendamisel, eriti selles osas, mis puudutab Euroopa Liidu struktuurivahendite kasutamist valdkonna edendamiseks. „Eesti, Läti ja Leedu aktiivne ja sihipärane koostöö loomemajanduse arendamisel ja seisukohtade kujundamisel on eeskujuks paljudele teistele Euroopa riikidele,“ ütles Vassiliou kohtumisel ministritega.

Euroopa Komisjoni kultuurivolinik ning Eesti, Läti ja Leedu kultuuriministrid osalevad täna õhtul ka Euroopa Filmiakadeemia auhindade üleandmise tseremoonial Nokia kontserdimajas.