Berth Sundström: Põhjamaade filmid võiksid Eestis nähtavamad olla

21. detsember, 2011

poff15. Pimedate Ööde Filmifestivalil olid suure tähelepanu all Põhjamaade linateosed. Põhjalale oli pühendatud kaks eriprogrammi – Põhja valgus ja Fookuses Islandi filmikunst. Siiski väärivad Põhjamaade linateosed veelgi enam tutvustamist, leiab Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse direktor Berth Sundström.


“Filmi vaatamine on alati väga isiklik kogemus. Ja kui ma ise vaatan Põhjamaades tehtud filme – Taani, Rootsi või Norra filme – on see teatud mõttes eriline,” rääkis Sundström Pöffihundi saates 27. novembril ETvs. “Ja veel erilisemad on filmid, mis tulevad Islandilt.” Samas tõdes Sundström, et samas ei ole Põhjamaade filme lihtne leida.

“Mina leian, et Eestis on Põhjamaade filmide järele vajadus. Mulle tundub, et kuna Eesti on Põhjamaadega nii seotud, on see loomulik, et peaks olema kergesti kättesaadav kanal Põhjamaade filmidele Eestis,” selgitas Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse direktor.

Põhjamaade filmide menu ja kõrget kvaliteeti hindasid sellel aastal nii PÖFFi publik kui ka auhinnažüriid. Publiku lemmikuks kujunes Taani režissöör Ole Christian Madseni komöödia “Superclasico”. Parima meesnäitleja tiitli pälvis Norra näitleja Sven Nordin riolli eest filmis “Norra pojad” (Sønner av Norge). Elutöö auhinnaga tunnustas PÖFF Islandi režissööri Fridrik Thor Fridrikssoni.

Põhjamaade filmikunsti paremaks tutvustamiseks uurivad Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja seeläbi kõik Põhjamaad ning PÖFF võimalusi luua Põhjamaade filmikogu. “Nii nagu festival saab läbi, aasta alguses võtame me selle ette. Ma ise arvan, et järgmisel aastal sellel ajal on see olemas,” oli PÖFFi direktor ja programmijuht Tiina Lokk lootusrikas.

Filmikunst on põhjamaalaste hingetahke Eesti pimedatel öödel, pimedates kinodes eredalt avanud juba 15 aastat. Põhjamaade saatkondade ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse korraldatud Põhjamaade Filmi Päevadest kujunes PÖFFi lahutamatu osa. PÖFFi tänavune patroon oli Islandi suursaadik T.E. pr. Elín Flygenring.

Allikas: Norden