Disainikeskus: 5 küsimust Kärt Ojaveele

23. veebruar, 2012

kart_ojaveePidevalt maailma tekstiilimessidel, festivalidel, konverentsidel ringi rändav Kärt Ojavee on jõudnud luua oma disainiettevõtte KO! ning tulla turule esimese interjööritekstiilide kollektsiooniga Pillowhugger.


Kuidas sinust disainer sai?

Tegutsen praegu kusagil disaini, kunsti ja tehnoloogia piirimail. Minu loomingulise töö kujunemine on olnud sujuv – esialgu paelus mind rõivadisain- ja tekstiil, siis huvitusin rohkem interaktiivsetest ruumi-installatsioonidest ja kunstist. Nüüd pühendan oma aega võrdselt nii installatiivsetele tulevikukontseptsioonidele meie elukeskkonnas kui ka interjööritekstiilide disainimisele. Viimasega tegelen üha tihedamini seoses KO!-ga.

Millisest raamatust, filmist, näitusest, linnast, inimesest vms sa viimati inspiratsiooni ammutasid?

Ammutan inspiratsiooni igapäevastest toimetustest ja inimestest enda ümber. Parimad ideed tekivad lihtsatest tähelepanekutest, jälgides inimesi, tutvudes erinevate kultuuridega, mõeldes harjumustele ja muutustele. Seiklemine mööda tundmatuid tänavaid võõrastes linnades on inspireeriv. Üks põnevamaid suurlinnadest on Hong Kong oma mitmekihilisuses, kus üllatavaid avastusi jagub igal sammul ja suhtlemine kohalikega võib anda linnaruumi tajumisele uue perspektiivi. Vastukaaluks linnaruumile on hea vahepeal põgeneda metsa ning vaadelda sealseid kooslusi. Mind nö. sütitavad veel artiklid, mida loen seoses uurimustööga (viimati Mark Weisneriartikkel ubicomp’i teemal aastast 1991). Raamatutest “puudutas” mind väga Patti Smithi ja Robert Mapplethorpe’i lugu Just Kids, mida NY olles ennast unustades igal võimalusel lugesin.

Kas sul on suur “masterplaan” loomise taga ehk mis tõukab sind tegema seda, mida sa teed?

Haha, masterplaani, mida lausa manifesteerida, mul ei ole. On ideed, mida soovin teostada koos helgete peadega erinevatest valdkondadest. Võibolla sellest ideede-jadast saab kokku lugeda ka üldise masterplaani.

Kas tehnoloogia või käsitöö?

Mulle tundub, et tehnoloogia ja käsitöö käivad käsikäes – tegelikult võivad need esmapilgul teineteisest kaugel olevad terminid väga tihedalt seotud olla. Vähemalt selline on minu kogemus.

Hetkel oled vist hõivatud doktoritöö tegemisega. Räägi sellest palun natuke lähemalt.

Minu doktoritöö on veel valmimise järgus. Uurin uute “elavate” materjalide võimalikkust meie elukeskkonnas. Kirjutan aktiivsetest ja interaktiivsetest tulevikutekstiilidest. Olen teinud materjalikatsetusi ja valmis saanud mõne installatsiooni (koostöös Eszter Ozsvaldi ja Biorobootika Keskusega). Nende loomisel kasutatud meetodeid ja tehnoloogiaid kirjeldan pikemalt oma uurimustöös. Ka KO! tegemised jäävad mõne toote puhul osaks uurimusest.