Disainiöö toob Eesti disaini välja

11. september, 2013

disainioo logo139.-29.septembrini on kaks Kaubamaja vaateakent (Laikmaa tn) täis väljapaistvat Eesti tootedisaini. Argipäevaaken on tegus ja jõuline, masinatest argiste tegevusteni. Pidupäeva aken on pidulik ja graafiline, natuke müstiline ja unelev. Valitud tooted on igapäevaselt meie ümber, disainerite ja tootjate valikust saadaval – kõiki neid on võimalik ka omale soetada. 

VIII Disainiöö püüab 26-29 septembril toimuva põhiprogrammiga lahti mõtestada disaini olemust, otsida disaini piire, tuua näiteid kuidas disaini mõõta läbi seminaride, töötubade, näituste, konkursside, etenduste ja teiste disainimeelseid erutavate ürituste kaudu. 

Ennast hästiõigustanud näituspinnana on taas avatud Disainielevaator Rotermanni kvartalis. Kestliku disaini näidetega on festivalikülastajate ees Soome disaini paremik “KESTÄVÄ KAUNEUS” design from Finland. Tutvume ka Lahti biennaali väljapanekuga ja Soome aasta parimate noorte disaineritega. Eesti tootedisaini tutvustab materjalipõhiselt näitus “Mateeria”. Esmakordselt näeme erinevate Eesti disainikoolide väljapanekut. Poola esitleb “Illustreeritud disaini aabitsat”. Soolalaos näeme uut kodumaist plakatit. Parimad graafilised disainerid selguvad konkurssil Eesti Disainiauhinnad 2013.
 
Rääkides disaini piiridest ei saa küsimata jätta, kas disainil on ka riigipiirid. Soovime kõrvutada väikerahvaste disainisõnumit kõrvuti suurriikide omaga. Mõtteteravust vahendavad Valgevene disainerid oma plakatitega. Saame näha ka toolinäitust Postoolat. Kahepäevased töötoad liidavad Itaalia ja Eesti disainitudengeid. 
 
Disainerlik mõtlemine võib aidata parandada lisaks esemelisele keskkonnale ka ühiskonna elustiili. Julgete muudatuste sisseviimisest avalikku sektorisse oskusliku disainijuhtimise meetodite abil on teema, mida käsitletakse rahvusvahelisel seminaril ning töötoas “Design Management for Public Sector”. Fookuses on teenuste ja tegutsemiskeskkonna kvaliteedi parandamine tervishoiu sektoris. “Design Effectiveness 2013”näitus Inglismaalt tutvustab rahaliselt mõõdetavat kasumlikku disaini.
 
Festival ei õigustaks oma nime kui ei pakuks kõikidele kultuurihuvilistele midagi meelepärast. Moegurmaanidele on tulemas mitu uudse lähenemisega moeüritust; toidudisaini töötuba “Grandma´s Design competition” kutsub vanaemad kooke valmistama ning tutvustab Euroopa vanaemade koogiretsepte; mitmed töötoad on suunatud ka lastele; adrenaliini puuduse all kannatavatele disainisõpradele saame pakkuda Disainioksjonit ja rahvusvaheliste esinejatega Pecha Kucha Night välkloenguid; kaamose ohvritele valgusttoovat valgusshowd. Märgilise tähendusega EKA platsil on avatud väike disainilinnak, mille keskel asub Disainiöö telk, kus lisaks töötubadele ja muudele disainiüritustele saavad festivalikülastajad mängida triljardit ning lounge‘s nautida mõttekaaslastega disainieufooriat. Näitused ja sattelliidid paiknevad Kalasadamast kesklinnani. Infot jagab Eesti Disaini Maja.
 
Disainiööd korraldab MTÜ Disainiöö koostöös Eesti Disainerite Liiduga. Üritust toetab Kultuurkapital ja Kultuuriväärtuste Amet.