Disainiplatvormil jätkuvad diskussioonid moest ja disainist

12. juuni, 2013

lmk-logoNeljapäeval, 13. juunil algusega kell 18.30 toimub  Tartu Loomemajanduskeskuse kohvikus Spargel Disainiplatvormi diskussioon teemal „Noor moe- ja aksessuaaridisain Tartus ja Eestis“. Moeteemalise arutelu eesmärgiks on  kaardistada uue põlvkonna Eesti moe- ja aksessuaariloojate hetkeseisu. Arutelul osalevad asjatundjad nii moe- kui ka aksessuaaridisaini valdkondadest. 

Diskussioonil otsitakse vastust küsimusele, millised on alustavate disainerite võimalused, väljakutsed ja kitsaskohad. Eraldi käsitlemist leiab Tartuga seonduva moeloomingu, Tartu Kõrgemast Kunstikoolist (TKK) ning Loomemajanduskeskusest võrsuvate ettevõtmiste analüüs. Põneva arendusena spekuleeritakse selle üle, milline võiks olla nii kohalike praktiseerijate kui ka kõrvaltvaatajate jaoks Tartu moetegijate eripära. 

Diskussioonile kutsutud kõnelejad on kõik omanäolise lähenemisega disainile, seega on võimalik jälgida mitmeid isiklikest kogemustest välja kasvanud tähelepanekuid ning ideid. Vestlusest võtavad osa moe- ja tekstiilidisainerid Xenia Joost, Triinu Pungits, Miina Leesment ja Marit Ilison ning aksessuaaridisainerid Maila Käos ja Sille Sikmann. Vestlust juhib TKK tekstiiliosakonna moevaldkonna lektor Kristina Paju. 

Disainiplatvormi arutelu jätkub reedel, 14. juunil algusega kell 16.30 samuti kohvikus Spargel teemal „Disain Tartus ja Tartu noored disainerid“. Arutelul otsitakse vastust küsimustele, milline on Eesti disaini hetkeolukord, kas ja mille poolest eristuvad Tartu disainerid ja nende looming ning kas Tartu on disaineri jaoks hea elu- ja töökeskkond. Lisaks arutletakse TKK disainivaldkonna lõputööde põhjal, kas Eesti ja Soome disainitudengite eesmärgid on sarnased või erinevad. Diskussiooni lõpetab mõttevahetus Eesti ja Tartu disaini tuleviku teemadel. 

Diskussioonil osalevad Soome HAMK-i rakenduskõrgkooli õppejõud, disainer Juha Laurikainen; TKK lõputö öde komisjoni esimees, disainer Tõnis Vellama; disainer ja loovjuht Asko Künnap; tekstiilidisainerid Keret Altpere, Monika Järg ja Kadi Pajupuu ning TKK mööbliosakonna juhataja, sisearhitekt Jaak Roosi. 

Disainiplatvormi seeriasse kuuluvad vestlusringid on üks osa Tartu disaininädala „Disain on kohal“ programmist. Diskussioonides on oodatud kaasa rääkima kõik Tartu disainivaldkonna arengust huvitatud inimesed 

7.–15. juunini toimuva disaininädal „Disain on kohal“ eesmärk on tutvustada Tartuga seotud disainerite ja siin õppivate disainitudengite loomingut, vaadelda Tartut kui elukeskkonda ning juhtida tähelepanu disainile linnaruumis. 

Disaininädala üritusi korraldavad Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Kõrgem Kunstikool, toetavad Tartu linn, Tartu Kultuurkapital, EAS ja Läänemere piirkonna programm. Vt lisa: http://www.lmk.ee/dok 

 

 

Disainiplatvormi diskussioonid kohvikus Spargel: 

13. juunil kell 18.30 – „Noor moe- ja aksessuaaridisain Tartus ja Eestis“ 

14. juunil kell 16.30 – „Disain Tartus ja Tartu noored disainerid“