EE: Fantaasiate elluviijad

08. veebruar, 2011
altKõrgelt hinnatud ja rahvusvahelisi samme astuvast Tolm Stuudiost kirjutab Eesti Ekspressis Anne Vetik.

Tolm Stuudio tegeleb animatsiooni ja videoga ning julgen väita, et tegemist on Eesti parima neid teenuseid pakkuva produktsioonifirmaga. Seda tõestavad iga-aastased ohtrad disainiauhindadega pärjamised, viimati võidutses ettevõte ADCE (Art Directors Club Estonia) galal.

Oma karjääri disainibüroos Velvet alustanud 28aastane Joosep Volk, Tolmu animaator ja visualiseerija, räägib, et idee midagi ise tegema hakata tuli temal: “Martin oli nõus ettevõt­mises osalema pikema veenmiseta. Lisaks sai kampa kutsutud Matti ­Adoma ning kolmekesi me alustasimegi. Raskelt, põhimõtteliselt siniste silmade ja tühjade taskutega.”

29aastane Martin Rääk, kes on Tolmu produtsent, õppis reklaami ja turundust ning alustas tööelu agentuurides Taevas Ogilvy ja Kolm Karu. Tema sõnul sündis Tolm eelkõige asjade sobivast kokkulangemisest: “Päris suures osas sellest, et Joosepil oli saanud villand, ja sellest, kuidas ta oma villandit mulle kohe esimesel päeval, kui olin ümbermaailmareisilt koju naasnud, tutvustas. Pikka mõtlemist, analüüsimist või kalkuleerimist ei olnud, tundus väga sobiv moment selles nišis alustamiseks.”

Aastal 2008 pandi kokku üsna õhuke portfoolio ning kasutades suhteid reklaamimaailmas, asuti end agentuuridesse ja mujale külla kutsuma. “Esimesed kliendid saime usalduse peale. Ju me siis täitsa rumalat juttu ei rääkinud. Vaikselt kasvas tehtud tööde hulk, esimesed kliendid säilisid ning neid tekkis juurde. Tagasi vaadates, uuesti teha seda praegu ei tahaks, samas on ka praegu probleeme, need on veidi teistsugused lihtsalt,” muljetab Volk. Praeguseks hetkeks töötavad stuudios lisaks Räägule ja Volgile Madis Epler, Reimo Õun ja Timo Albert.

Tolmu eripäraks on oskus ühendada kommertsi ja loovust. “Otsest retsepti ei ole,” hoiatab ette Joosep, “soov oma loovat külge toita kommertsmaastikul on mul alati tundunud kõige õigem lahendus. Ise olen üritanud töö kõrvalt teha veel vähemalt ühe muusikavideo aastas ja praegu tegelen aktiivselt bändiga Tallinn Daggers.”

Martin lisab, et Tolmu inimestele lihtsalt ei meeldi asju kogu aeg samamoodi teha. “Katsume enamikus uutes projektides leida mõne uudse ideevarjundi, vaatenurga, lisada kas või mingi pisimagi uue detaili, kasutada mõnd uut tehnikat.”

Produtsendi lemmiktegevused töö kõrvalt on purjetamine ja muusika. “Kipun hulkuma merel või helides. Purjetamine on mulle väga võimsaid emotsioone pakkuv hobi, muusikaliseks väljundiks on kooslus Väljasõit Rohelisse. Koos bändikaaslase Eiko Ojalaga veame sellist audiovisuaalset projekti nagu Paljad Helid.”

Kui enamik Eesti loovettevõtjaid vaid unistavad kaugete maade vallutamisest, on Tolm Stuudio jõudnud oma projektidega kas ise või klientide kaudu Soome, Saksamaale, Taani, Hiinasse, Lätti ja Leetu. Joosep arvab, et tegelikult vahet ei ole, kellele tööd teha, nõudlikud on kõik kliendid. Martini sõnul ollakse Eestis usaldavamad. “Oma rolli mängib see, et Eesti on väike ja kõik teavad kõiki. Välismaalane võib näha küll portfooliot ja näida veendunud, et me tegelikult saame ka nende asjadega hakkama, kuid kuna me tuleme kuskilt Eestist ja oleme tundmatud, siis iga sammuga peame end siiski tõestama.” Teine erinevus on tähtaegades: kui Eestis jääb mõnikord saategraafika paketi tegemiseks kaks nädalat, on näiteks Soomes teada aasta ette, millised uued saated on telekanalisse tulemas, ja seeläbi jääb ka graafikaga tegelemiseks rohkem aega.

Martin räägib, et praeguseks on Tolmust saanud koht, kus jonnakalt püütakse teha neid asju, millesse ise usutakse, ja mitte ainult. “Kõige selle juures harjutame pidevalt kannatlikkust, sest unistuste täitumine võtab ikka kuradi kaua aega. Plaan B-d mul alustades ei olnud. Aga miskipärast on tunne, et tegeleksin igal juhul millegi sarnasega.”

Vaata Tolm Stuudio showreel’i aadressil www.tolmstuudio.ee.

Tolm Stuudio

Animatsiooni- ja videolahendustega tegeleva Tolm Stuudio asutasid aastal 2008 Joosep Volk (suurel pildil vasakul), Martin Rääk ja Matti Adoma. Viimane on tänaseks pundist lahkunud.

Joosep tegutseb ansamblis Tallinn Daggers (ka bändi video “Flesh Parade” on valminud Tolmus), Martin musitseerib kollektiivis Väljasõit Rohelisse ning ka audio-visuaalses projektis Paljad Helid.

Lisaks reklaamidele ja presentatsioonidele on Tolm Stuudios valminud telesaadete/sarjade “OP”, “Ajujaht”, “Kättemaksukontor”, “Tuulepealne maa” ja “Klass” tiitrid/päised.

Viimane reklaamitöö on Estonian Airi klipp. Perearstidele suunatud presentatsiooni tarvis sündis Tolm Stuudios Fastum-geeli-poiss .

 

Allikas: Eesti Ekspress