Eesti arhitektuur ja nüüdistants kohtuvad valmivas lühifilmis

14. august, 2012

Eesti esimese arhitektuuri lühifilmide ideevõistluse võitjaks kuulutati ideekavand „Tantsivate Varjude Majad“. Filmi keskmes on lagunev ja varjusurmas olev nõukogudeaegne tipparhitektuur, mille lugu jutustatakse nüüdistantsu kaudu.

Võidutöö autoriteks on Madis Ligema, Aleksandr Kheyfets, Mart Taniel ning Eero Talvistu (OÜ Davai Laama). Konkursi auhinnafondi suurus oli 1000 eurot, millest võidutöö autoritele kuulub 500€. Võidutöö alusel valmiv lühifilm linastub 2013. aasta suvel.

 

Eesti Arhitektuurikeskuse poolt korraldatud ideekonkursi eesmärgiks oli koguda uudseid ideid Eesti arhitektuuri-, maastikuarhitektuuri- ja sisearhitektuuri tutvustamiseks nii meil kui välisriikides. Konkursi põhimõtteks oli soov luua võimalus kahe distsipliini, arhitektuuri ja filmi tihedamaks sidumiseks.

Hindamiskomisjon koosseisus Kristiina Sipelgas (komisjoni esimees, EAK tegevjuht), Ülar Mark (arhitekt), Margit Mutso(ajaleht „Sirp”), Raimo Jõerand (Eesti Filmi Sihtasutuse filmiekspert), Martin Voltri (disainer), Jaak Kilmi (filmirežissöör),Mait Laas (filmirežissöör) ja Eha Vain (Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kultuurinõunik) valis konkursile laekunud tööde hulgast võitjaks ideekavandi „Tantsivate Varjude Majad“, mille autoriteks on Madis LigemaAleksandr KheyfetsMart Taniel ja Eero Talvistu (OÜ Davai Laama).

Ideekavandite hindamisel peeti oluliseks idee nutikust ja uudsust, loo terviklikkust, idee päevakajalisust, arhitektuursete lahenduste tutvustamist, visuaalse lahenduse originaalsust, tehnilise lahenduse lihtsust ja arusaadavust ning filmi tootmise ajakava realistlikkust.

Auhinnatud tööd
Võidutöös „Tantsivate Varjude Majad“ põimuvad omavahel nüüdistants ja Eesti nõukogudeaegne arhitektuuripärand. Autorid kirjeldavad oma ideed: „Film koosneb kolmest peatükist, mis keskenduvad erinevatele nõukogudeaegsetele hoonetele. Filmi lavastuslik lähenemine on unenäoline, ebareaalne, visuaalne hoiak tekitab vaatajas erilise austusväärse suhte vanadesse meistriteostesse. „Tantsivate Varjude Majad” on lood kohtadest, kus aeg on seisma jäänud, kohtadest, kus hooletus või hoolimatus need varsti ajale jalgu jätab.“

Konkursil II koha pälvinud “Minu peldik” on lugu inimesest ja kohast – kohast inimese silme ja mõtete läbi. Lugu keerleb ümber Madis Katzi ja tema kempsu, ning illustreerib autorite sõnul eestilikku suhet arhitektuuri. III preemia pälvinud „5+5“on tantsufilmi idee, kus põimuvad omavahel viis arhitektuurset keskkonda ja viis tantsu. Eripreemia pälvinud “Katuslased”on idee ulmefilmist, milles mütoloogiliste olendite – katuslaste – elu kohtub linnakeskkonnas tegutsevate lihtinimeste omaga.

TULEMUSED

I KOHT, 500€
“Tantsivate Varjude Majad”, OÜ Davai Laama (Madis Ligema, Aleksandr Kheyfets, Mart Taniel, Eero Talvistu)

II KOHT, 250€
“Minu peldik”, OÜ Davai Laama (Madis Kats, Aleksandr Kheyfets, Eero Talvistu)

III KOHT, 250€
“5+5″, Maris Kerge, Kullar Viimne, Erik Norkroos

ERIPREEMIA
„Katuslased“, Vinüül AD OÜ (Kuido Karlson, Anti Rannus, Helen Rebane, Vahur Kuusk)

Võidutöö alusel valmiv lühifilm linastub 2013. aasta suvel ning selle tootmisprotsessile aitavad kaasa nii Eesti Filmi Sihtasutus kui Eesti Arhitektuurikeskus.

Arhitektuuri lühifilmide ideekonkursi korraldamist toetas Kultuurkapital.