Eesti disaineri disainitud ukselink jõuab Abloy tootmisse

09. november, 2012

Abloy_voitja_Mihkel_MallEile õhtul, 8. novembril, kuulutati Disaini- ja Arhitektuurigaleriis välja Abloy disainikonkursi võitjad. Konkursi võitnud Eesti Kunstiakadeemia noore tootedisaineri Mihkel Mälli ukselink läheb esimese eestlase disainina Abloy 105-aastase ajaloo jooksul tootmisse.  Ka kõik finaali viisikusse pääsenud on Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini eriala tudengid.

Esimesele Eestis toimunud ukselingi disainikonkursile laekus 65 tööd, mille seast žürii valis võitjaks Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini eriala tudengi Mihkel Mälli ukselingi.

Link on ajatu, stiilne ja kõnetab justkui kahel eri tasandil – eemalt vaadates kandilise loomuga, lähemalt soe ja käepärane. Ukselink sobib väga erinevatesse kasutuskohtadesse ja paljudeks erinevateks pinnatöötlusteks.

Hetkel kaitseväes aega teeniv Mihkel Mäll sai võidutööks inspiratsiooni köögis kokates.

“Testisin erinevaid kööginuge, jahinuga ja võimalikult palju käepidemeid läbi, et leida kujund, mis on käele ergonoomiline ja mida oleks mugav katsuda. Minu meelest peab ukselingi kuju sulanduma hästi inimese käe kujuga ning olema ust avades mugav. Ma üritasin leida tasakaalu tehnilisuse ja inimlikkuse vahel,” kirjeldas Mäll, kes näeb end ka tulevikus tootedisainerina.

Mihkel Mälli ukselink liidetakse Abloy lingivalikusse ja selle tootmist ning müüki alustatakse 2013. aastal. Võidutöö nimeks Abloy tootekataloogis saab Abloy Tunne. See on esimene ukselingimudel, mille Abloy 105-aastase ajaloo jooksul on disaininud eestlane.

“Vajadus uue ukselingi disaini järgi oli juba ammu ja mul on hea meel, et oleme nüüd ideaalse ukselingi leidnud,” põhjendas konkursi korraldanud Abloy Oy Eesti Filiaal turundusjuht Ulvi Kullerkupp.

“Ukselink on oluline sisekujunduse element ja link peab kutsuma endast kinni võtma.”

Abloy Oy Eesti Filiaal korraldas 20.02.- 31.08. disainikonkursi uue ukselingimudeli leidmiseks. Ennekõike oli konkurss suunatud Eesti Arhitektide liidu, Eesti Sisearhitektide liidu ja Eesti Disainerite liidu liikmetele ning Eesti Kunstiakadeemia disaini- ja tootearenduse ühisõppekava üliõpilastele. Osaleda said ka kõik teised huvilised, kes täitsid konkursi tingimusi.

Kokku laekus konkursile 65 tööd. Auhinnalistele kohtadele jõudsid 5 lingimudelit:

I koht, rahaline auhind 3000 eurot – võistlustöö No 3, autor Mihkel Mäll (Eesti Kunstiakadeemia)

II koht, rahaline auhind 2000 eurot – võistlustöö DEGREE, autorid Kairi Kuuskor ja Janno Nõu (Eesti Kunstiakadeemia/TTÜ MA II)

III koht, rahaline auhind 1000 eurot – võistlustöö CLEAR, autor Piret Uustal (EKA tootedisain BA III)

Eriauhind, žürii äramärgitud töö rahaline auhind 500 eurot – võistlustöö WAU, autor Markus Marks (EKA tootedisain MA I)

Eriauhind, žürii äramärgitud töö, rahaline auhind 500 eurot – võistlustöö BASIC, autor Mihkel-Emil Mikk (EKA tootedisain BA III)

Žürii koosseisu kuulusid Heikki Zoova Eesti Kunstiakadeemiast, Pille Lausmäe PL Sisearhitektuuri Büroost, Mika Heikinmatti Abloy Oy-st, Riitta Nikander-Koivula, Abloy Oy ja Janne Salokangas Abloy Oy Eesti Filiaalist.

Tööde hindamisel võeti arvesse lingimudeli sobivust tööstuslikuks tootmiseks etteantud materjalist ja meetodil (messing ja valumeetod), välis- ja siseuste komplekteerimisel ning võimalikult laiaulatuslikku kasutusvõimalust. Esikolmikusse jõudnud lingimudelid sobivad nii avalike hoonete kui ka eramajade sisustamiseks.

Abloy Oy Eesti Filiaal korraldab konkursi võidutöödest ja teistest konkursile esitatud huvitavatest töödest näituse Disaini- ja Arhitektuurigaleriis aadressil Pärnu mnt 6, Tallinn. Näitus on avatud kuni 17. novembrini tööpäeviti ja laupäeviti kell 12:00 – 18:00, näitus on tasuta.

Konkursi korraldaja Abloy Oy Eesti Filiaal on ABLOY toodete esindaja Eestis. Abloy on juhtiv lukkude, lukusüsteemide ja ehitussuluste tootja ning peamine elektromehhaanilise lukutehnoloogia valdkonna toodete väljatöötaja maailmas.

Abloy tootevalikus on 40 erinevat lingimudelit. Enamik neist on kujundatud Abloy tootearendusosakonnas, mitmed mudelid on tootevalikusse jõudnud aga Abloy korraldatud disainikonkursside tulemusena. Abloy lingimudelite autoriteks on mitmed nimekad ja tuntud Soome disainerid, nagu näiteks Janne Loiske, Tapani Holma, Alvar Aalto, Jorma Vennola, Timo Sarpaneva.

Abloy kuulub maailma juhtivasse lukustusala kontserni ASSA ABLOY Grupp.

Pildigalerii võitjate autasustamisest ja näituse avamisest: http://www.louder.ee/gallery/galerii/abloydisain