Eesti disainerid olid London Fashion Weekil edukad

20. veebruar, 2013

184210 429711260442829 518134606 nEesti moeloojate väljapanek võitis Londoni moenädalal International Fashion Showcase’i (IFS) peaauhinna. Loov Eesti käis kohapeal ettevõtmist uudistamas.

 Eesti väljapaneku “FreshEst presents: Ministry of Creative Affairs” mainekas kunstigaleriis Horse Hospital korraldas Eesti Disainikeskus koostöös Eesti saatkonnaga Londonis. IFS on Briti nõukogu ja Briti moenõukogu 2012. aastal algatatud projekt, mille raames tutvustatakse erinevate riikide andekamaid ja uuenduslikumaid disainereid. Kokku näitasid oma väljapaistvaid disainereid 27 riiki. “Võit on tunnustuseks ühelt poolt Eesti disainerite kõrgele tasemele ja teiselt poolt hädavajalik, et oluliste inimeste – meedia, sisseostjate ja blogijate – tähelepanu saavutada”, kommeteeris Eesti disainikeskuse juht Jane Oblikas.

14-19. veebruarini esitlesid auhinnatud väljapanekul oma värsket loomingut neli Eesti disainerit: EKA nahakunsti eriala vilistlane Kadri Kruus (nahast aksessuaarid), EKAs ehtekunsti magistriõppes õppinud Kristina Viirpalu (naisterõivad), EKA ja Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) ühisõppekava disain ja tootearendus magistrand Karl Annus (puidust prilliraamid) ning Rootsis disainihariduse omandanud Eesti päritolu Kristian Steinberg (meesterõivad). Näituse müstilise ja põhjamaise väljapaneku kujunduse autor on London Saint Martins’i moekooli magistrant Helen Sirp, kes omandas bakalaureusekraadi EKA disainiteaduskonnas.

14. veebruaril külastas Eesti väljapanekut paarsada inimest, sealhulgas sisseostjad, ajakirjanikud ja moeprofessionaalid üle maailma, kellele disainerid oma loomingut tutvustasid, sh. Itaalia ja Korea Vogue moeajakirjad. Galerii oli puupüsti täis, pakuti veini ning eestipäraseid kompvekke. Põnev muusikaline etteaste täiendas oma klassikalises kaootilisuses trendikat õhkkonda, kui elektroonilise muusika taustal  astusid üles  Maarit Kangron tšellol ja Danae Taamal viiulil. Helen Sirbi loodud valge põhitooniga sisukujundus jättis klaari mulje ning sidus disainerite väga erineva suunitlusega looming üheks tervikuks. Õhtu lõppes järelpeoga Michelini tärniga pärjatud aasiapärases restoranis Hakkasan.

Järgmisel päeval rääkis oma puidust prilliraamide loost Karl Annus ning esilinastati Helen Sirbi ning Indrek Arula koostöös valminud lühifilmi  ‘After Beyond’. Üritused lõpesid 16. Veebruaril koos ajakirja Love is the Law korraldatud peoga, kus astusid üles De’borah, The Venus Bushfires, Fiona Bevan, Marques Toliver ja L.A Salami, kes pälvisid suure aplausi.

480499 429266593820629 1671922157 nDisainerite sõnul oli ettevõtmine edukas, kuna moemekas Londonis on tähelepanu võitmine väga raske. “Kontaktid, mis said loodud ja võit selliselt ürituselt annavad suure eelise edasiseks arenguks välisturgudel. Kindlasti on mul plaan oma loominguga Londonisse tagasi tulla,” kommenteeris võitu disainer Kristina Viirpalu.

Edukat Londoniskäiku jääb meenutama Emerging Talent Award 2013 auhind, juveliir Dominic Jones’i loodud skulptuur.

Loov Eesti soovib disaineritele kiiret ja püsivat tähelendu ning soovitab Eesti Disainikeskuse ekspordiplatvormil FreshEst ka edaspidi silm peale hoida, sest järgmine sihtpunkt saab olema Hamburg.

Projekti toetasid Eesti saatkond Londonis, Välisministeerium, EAS, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Briti nõukogu, Briti moenõukogu.

Londonis käisid Helen Unt ja Mari-Liis Rebane. 

FreshEsti saab järgida Facebookis

Foto autor: Agnese Sanvito, Hannah Laycock