Eesti Disainerite Liidu juht valitud

15. mai, 2011

13.mail Eesti Disaini Majas toimunud Disainerite Liidu üldkogul valiti uue koosseisuga juhatus, komisjonid ning esimees. Erialaliidu juhtimist jätkab Ilona Gurjanova, uude juhatusse kuuluvad erinevate disaini valdkondade esindajad: Monika Järg, Tõnis Vellama, Reet Aus, Kärt Summatavet, Tarmo Luisk, Aivar Habakukk, Hugo Mitt.

Eelneva perioodi tööd hinnati heaks. Eesti disaini eksponeeriti Frankfurti, Tallinna, Stockholmi ja Hangzhou messidel; näitustel Normandias ja Soomes. Tippsündmusteks võib pidada Eesti Disaini Maja avamist Kalasadamas, Bruno auhinna väljaandmist, Disainiööd, osalemist Shanghai Expol, ligipääsetavust ja funktsionaalset disaini rõhutava prokjekti ” Cities For All – Tallinn For All” läbiviimist ning Euroopa Innovatsioonifestivali IF…korraldamist.

Koosolekul tõdeti, et kuigi koalitsioonilepingu järgi ning ka uute Euroopa Komisjoni disainimeelsete direktiivide põhjal võib loota disainile suuremat tähelepanu on erialaliidu rahastamine nõrk ja vajalike rahvusvaheliste projektide läbiviimist halvab omafinantseeringu puudumine. Disaini sihtkapitali puudumine KULKAs jätab disainiprojektid tihti vaeslapse rolli ja EAS loomemajandusprogramm ei ole kergendanud disainerite pürgimist uute saavutuste poole. Erialaliitu teeb eriti murelikuks nö disaini Oskarite rahvusvahelise gala korraldamisega seotud probleemid. Nimelt koguneb septembris Tallinnasse Euroopa innovatiivsemate ettevõtete paremik, et osaleda Euroopa Design Management auhinna väljakuulutamise tseremoonial. Üritus kuulub IF…festivali ja Kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi.

Pikemat aega on päevakorras olnud teema eesti disainerite ja tootjate kasinast koostööst. Koos otsiti põhjuseid. Elavat arutelu tekitas mööblitööstuse esindaja August Kulli ettekanne mööblitootjate hetkeolukorrast ja sisearhitekt Priit Põldme seisukohad kuidas eesti tooteid rohkem kaasata sisekujundusprojektidesse. Koosviibimise lõputeemaks oli eetika.