Eesti Disainerite Liit kuulutab välja konkursi „RoheAsi“

14. märts, 2022

Täna algab Eesti Disainerite Liidu disainikonkurss “RoheAsi”. Eesti Disainerite Liit korraldab seda koostöös Tallinna linnaga, mis kannab 2023. aastal tiitlit Euroopa roheline pealinn. 

„RoheAsi” kutsub professionaale (disainerid, kunstnikud jt) looma keskkonnasäästlikke tooteid, mis oleksid kasutatavad igapäevaelus, samas stiilsed, innovaatilised ja kõrge esteetilise väärtusega ning kannaksid endas loodussäästlikkuse (taaskasutus, uuskasutus, ringmajandus), praktilisuse ja pikaealisuse põhimõtteid. 

Konkursile on oodatud uued algatused ning ideed, mille läbi edendada ja toetada erinevate huvigruppide seas keskkonnasõbralikku ellusuhtumist, leida nutikaid lahendusi ja sõnumikandjaid (sh ametlikke meeneid), mis haakuvad ühe või mitme rohelise pealinna fookusteemaga: kaasav linn, nutikas linn, kestlik linn, õppiv linn. 

“Vaatamata sellele, et kellegi huvides ei ole hoogustada mõttetute toodete masstootmist, on asju, millel on ja jääb emotsionaalne väärtus. Nende hulka kuuluvad ka esteetilised kingitused, mis tihti on seotud ka kaunite mälestustega. Loodame, et konkursist osalevad disainerid suudavad nendele esemetele anda ka eetilise ja praktilise väärtuse,” ütles Eesti Disainerite Liidu president Ilona Gurjanova. 

Konkursile oodatakse ideid kolmes kategoorias: sümboolne RoheAsi, esinduslik RoheAsi ja väärikas RoheAsi. 

Auhinnafond on 9 200 € ning Eesti Disainerite Liit annab välja ühe täiendava ostupreemia. 

Konkursile saab töid esitada 14. märtsist kuni 22. maini 2022 Eesti Disainerite Liidu kodulehele (www.edl.ee/konkurss#15), lisaks tuleb tuua töö prototüüp Estonian Design House+ esindusruumi (Suur-Karja 14). 25. mai kuni 29. mai toimub sotsiaalmeedias konkursitööde fotode põhjal publiku lemmiku valimine. 

Konkursi võitjad kuulutatakse välja 31. mail 2022. Konkursile esitatud töödega saab laiem avalikkus tutvuda 2022 kevad-suvel korraldataval näitusel. 

Konkurss jätkab Eesti Disainerite Liidu initsiatiivi tuua turule tooteid, mille järgi on märgatav nõudlus ning on jätkuks konkursisarjale, mille raames on juba selgunud parim “Väike Asi”, parim “Meeste Asi ja parim “Laste Asi”. 

Euroopa rohelise pealinna-aastaks on Tallinn seadnud eesmärgiks parandada linlaste elukvaliteeti ning luua parema elukeskkonna ja linnaruumiga keskkonnasõbralik linn, mil on ka kestlikest põhimõtetest lähtuv juhtimine. Samuti soovitakse kaasata Tallinna kogukondi rohkem linna arendamisesse, leida võimalusi roheinnovatsiooni toetamiseks ja rakendamiseks, arendada süsinikuneutraalset liikuvust ja ringmajandust ning aidata linnaelanikel paremini mõista keskkonnahoiu olulisust.  

Tallinn ‒ Euroopa roheline pealinn 2023 kohta saab rohkem lugeda siit: https://www.tallinn.ee/est/rohelinepealinn