Eesti jätkusuutliku disaini näitus ja konverents maailma disainipealinnas Valencias

10. mai, 2022

9.mail avati Hispaanias, Valencia Maailma Disainipealinn 2022 projekti raames Eesti jätkusuutlikku disaini tutvustav näitus „Second Chance“ / „Teine võimalus“. Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostööna korraldatud näituse kuraator on Ilona Gurjanova ning kujundaja  Leonardo Meigas. Palacio de Colominas on väljas rohkem kui 20 Eesti disaineri looming.

Jätkusuutliku disaini näitus „Second Chance“ keskendub eriti viimastel aastatel disainiskeenel tähelepanu keskpunkti tõusnud taaskasutuse teemale, näidates kuidas disainerite loov mõtlemine ning nutikate tehnoloogiate ja töövõtete kasutamine võimaldab kasutatud materjalide uue tootena taaskord elu anda, kaitstes keskkonda ning säästes piiratud ressursse. 

„Näitusel olevad tooted tõestavad, et teisele elule äratatud vanadest toodetest või materjali jääkidest on võimalik luua originaalseid ja uue kvaliteediga tooteid. Lisaks keskkonnahoiu aspektile on igaühel on oma iseloomulik ja lõbus sünnilugu. Oleme selle näitusega eelnevalt väljas olnud Veneetsias disainibiennaalil, kus publik Eesti disaini hästi vastu võttis ning meie julgeid ning nutikaid keskkonnasäästlikke lahendusi kiitis ning ka Disainiöö festivalil Tallinnas“ rääkis näituse kuraator Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht ning Disainiöö peakorraldaja. 

Xavi Calvo, Maailma Disainipealinn Valencia 2022 peakorraldaja lisab: “Meil on ülimalt hea meel võõrustada Eesti Disainerite Liidu liikmeid ja Disainiöö korraldajaid siin Valencias, Maailma Disainipealinn 2022  projekti raames. Ma olen veendunud, et tänane algatus – avakonverents: “Kõik, mis sa ei teadnud eesti disainist” ja jätkusuutliku disaini näitus “Second Chance / Teine võimalus” annab suurepärase ettekujutuse  Eesti disainis toimuvast ja rikastab meie disainilinna värskete uute ideedega. Suured tänud Ilona Gurjanovale, kes on selle sisuka programmi kokku pannud.”

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Tarmo Luisk, Reet Aus, Urmas Lüüs, Kairi Lentsius, Raili Keiv, Angela Orgusaar, Sille Luiga, Igor Volkov, Margot Vaaderpass, Sirli Ratasepp, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Laura Saks, Marta Moorats, Piret Puppart jt.

9. mail  algusega kell 17.00 toimus konverents: “Kõik, mis sa ei teadnud Eesti disainist” kus Ilona Gurjanova tegi ülevaate Eesti disaini arengust ning jätkusuutliku disaini projekte esitlesid Reet Aus, Piret Puppart ning Marta Moorats. 

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) püüdluseks on olla juhtivate rahvusvaheliste visuaalkunsti innovatsioonikeskuste seas, tehes sellel alal koostööd rohkem kui 100 partnerülikooliga üle maailma. Second Chance näituse raames said kokku mitu Eesti Kunstiakadeemia projekti –  Sustainable Design and Material Lab ja QUICK SILVER -, millest esimene keskendub jäätmete ringlusse suunamisele ning teine pakubväljundit moe-, tekstiili- ja aksessuaarierialade üliõpilastele, leidmaks uusi innovaatilisi lahendusi kõige ootamatumate materjalide muutmisel kunstiks. Nii näiteks on jäätisepakendite metall, soojuskotid, köied, päästevestid ja muu kõrvaleheidetud merepääste varustus leidnud uue elu skulptuurse moekunsti ja disainesemetena. Toodete vastupidavusele ja ringdisainile pühendatud projekt HEA x Design for Emotional Durability demonstreerib, kuidas rakendada traditsioonilisi käsitöövõtteid kaasaegsel uuenduslikul viisil. Samuti näeb näitusel EKA keraamika, klaasi, sepa- ja ehtekunsti erialade tudengite eksperimentaalsel jätkusuutlikul disainil põhinevaid lauanõusid, mis said loodud Fotografiska muuseumi restoranile.

Eesti Disainerite Liidu (EDL), kes ühendab üle 170 Eesti tuntud disaineri, missiooniks on tõsta ühiskonna teadlikkust disainmõtlemisest ja disainiskeenel olulistest teemadest, ning aktiivselt tutvustada Eesti disaini saavutusi ka väljaspool Eestit, turundades Eestit kui kiirelt arenevat disainimaad. Viimase 22 aasta jooksul on kureeritud väljapanekutega esinetud rohkem kui 20 linnas. EDLi ametlik disainipoodide kett  Eesti Disaini Maja / Estonian Design House koondab üle 120 esindusliku disainibrändi. EDL on ka Tallinna disainifestivali Disainiöö korraldaja, mis sel sügisel toimub juba 17. korda. Pildid (album täieneb jooksvalt): https://drive.google.com/drive/folders/1gJva3-_jHzrT5jwvVcGDqmQffQ6j7H1c?usp=sharing