Eesti kaasaegne moekunst ETDM-is

27. september, 2013

liisi eesmaaEesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avaneb korraga kaks Eesti kaasaegset moodi käsitlevat näitust: Tanel Veenre kuraatorinäitus „KAAMOS“ ja moeaksessuaaride näitus „VIRVATULED“.

 

Tanel Veenre kureeritav eesti unikaalmoe väljapanek on esimene nii suurejooneline näituseformaadis kohaliku kaasaegse moekunsti tõlgendus üldse.

Kaamos on eriline aeg sügisel ja talvel – hämar ja rahulik aeg sisevaatlusteks, mõtlikkuseks, melanhooliaks ning vaikuseks. Hämaras joonistub reaalsus teisiti kui lauspäikeses; paistavad pooltoonid, kuulda on vaiksemaidki helisid. Just sellise meelelisuse toob teieni moeprojekt KAAMOS koostöös Eesti parimate moedisainerite, fotograafide ja teiste iluloojatega.

Muuseum peab oluliseks selle näitusega eestimaise moekunsti, kahjuks harva muuseumisaalidesse jõudva kunstiala, populariseerimist. Ülimalt oluline on, et lisaks näitusele antakse välja raamat, mis täiendab ekspositsioonis nähtavat ja avab tulevikus moekunsti uurijatele võimaluse teema edasisteks tõlgendusteks. Enam kui 200 leheküljeline moealmanahh „Kaamos: Eesti mood täna. Fashion Now: Estonia,” on laiaulatuslik ülevaade tänapäeva Eesti moeväljast ning kajastab rohkem kui 70 disaineri loomingut. Teos on müügil ETDM-i muuseumipoes ja raamatupoodides alates 1. oktoobrist.

Näitusel osalevad moekunstnikud: Anu Lensment, Aldo Järvsoo, Britt Samoson, Eve Hanson, Hanna Korsar, Juta Piirlaid, Kai Saar, Karolin Kuusik, Katrin Kuldma, Ketlin Bachmann, Kirill Safonov, Kristel Kuslapuu, Kristina Viirpalu, Liisi Eesmaa, Liivia Leškin, Lilli jahilo, Marit Ilison, Marin Sild, Laivi Suurväli, Liina-Mai Püüa, Oksana Tandit, Piret Ilves, Piret Puppart, Riina Põldroos, Zoja Järg, Taavi Turk, Tiina Talumees, Triinu Pungits, Ülle Pohjanheimo, Vassilissa, Xenia Joost, Vilve Unt, Jo Nurm, Marta Moorats, Ruta Tepp, Vera Lustina, Dmitri Knut.

Moeprojekti Kaamos virtuaalkodu asub aadressil:
www.kaamos.eu  ja www.facebook.com/kaamosmood .

Projekti suurtoetajad on Viru Keskus, Kaamos Group, Campari, Eesti Kultuurkapital. Abikäe on ulatanud Caparol, Fazer, Riigimetsakeskus, Bauhof, Baltika Group, Sangar AS, Forum Cinemas, Eesti Kunstiakadeemia.

Meediapartnerid: ajakiri MOOD, ajakiri Pulss, Eesti Päevaleht: LP

Näituse kuraator ja trükise toimetaja: Tanel Veenre

Projektijuht: Janne Klooren

Näituse kujundaja: Hannes Praks

Graafilised disainerid: Stella Skulatšjova ja Kerli Virk

Video: Hanna Samoson

Meediajuht: Annaliisa Vinnal

Head abilised: Artur Rauhiainen, Anu Melioranski, EKA moedisaini magistrandid

Disain: Liisi Eesmaa, foto: Kalle Veesaar