Eesti Kunstiakadeemia kuulutas välja tänavused loomepreemia ja teaduspublikatsiooni preemia laureaadid ja tublimad kolleegid

16. detsember, 2016
15. detsembril avalikustas Eesti Kunstiakadeemia rektor akadeemik Mart Kalm pidulikul akadeemia aastalõpuüritusel tänavused loomepreemia ja teaduspublikatsiooni preemia laureaadid.

Loomepreemia 2016 võitjad on:

Piret Puppart, moedisaini osakonna professor

Väljapaistva loometegevuse eest Rio olümpiamängudel Eesti koondise (koos Montoniga) ja Eesti Rahva Muuseumi esindusrõivaste disainimisel.

Taavi Talve, installatsiooni ja skulptuuri osakonna dotsent

Iseseisva loomingulise eneseleidmise eest teoses Pimetähn (KUMU näitusel “Arhiivi ja arhitektuuri vahel”), mis pakub unikaalse kontra-ahiivi institutsionaalsele ajalookirjutusele.

Maarja Kask ja Ralf Lõoke, arhitektid, arhitektuuriteaduskonna õppejõud

Arhitektuurimuuseumis toimunud näituse “Face-to-face; Balti börsihoone lugu” eest, mis suurejooneliselt tõlgendas terrorismi ja arhitektuuri suhteid ning arhitektuurset enesekolonisatsiooni

2015. aastal asutatud loomepreemiat antakse välja igal aastal loometegevusega tegelevate teaduskondade õppejõududele, so Arhitektuuri-, Disaini- ja Vabade kunstide teaduskondades. Loomepreemia eesmärk on esile tõsta ja tunnustada EKAs õpetavate kunstnike, disainerite ja arhitektide loomingut. Teaduskonna nõukogu saab esitada kuni kolm oma valdkonna preemia kandidaati.

Loomepreemia komisjoni liikmed 2016 aastal olid: arhitektuuriteaduskonna esindaja, vanemteadur Renee Puusepp; disainiteaduskonna esindaja, dotsent Kristi Kuusk; vabade kunstide teaduskonna esindaja, dotsent Laura Kuusk; kunstikultuuri teaduskonna esindaja, nooremteadur Ingrid Ruudi; rektoraadi esindaja, rektor akadeemik Mart Kalm.

Preemiaks on üks arendav lähetus kunstikeskusesse kogumaksumusega kuni 2000 eurot.


Kunstiakadeemia teadusnõukogu andis kolmandat korda välja ka teaduspublikatsiooni preemia, mis määrati tänavu arhitektile, värskele EKA doktorile Indrek Rünklale doktoritöö “Arhitektuursest mõtlemisest.: seosest tunnetuslike ja ühiskondlike konstruktsioonide vahel arhitektuuri praktika näitel” eest. Juhendajad Margus Vihalemm, Clarissa Moreira.

“Indrek Rünkla doktoritöö on suurepärane näide sellest kuidas akadeemiliselt tulemusrikkalt mõelda oma erialase tegevuse protsessist ning muuhulgas vaadata sedagi, kuidas on sellest mõelnud teised. Töö torkab silma intelligentse analüüsi ning elegantse keeleloomega, mis lubab arhitektuurist mõelda senisest sügavamalt ja huvitavamalt,” lausus komisjoni liige prof Krista Kodres.

Teaduspublikatsiooni rahalise äramärkimispreemia (Honourable Mention) sai ka tekstiilidisaini professor Nithikul Nimkulrat.

“Peale selle, et ta on suurepärane õppejõud ja kunstnik, on tekstiiliprofessor Nithikul Nimkulrat ka disainiteaduskonna kõige viljakam teaduskirjutaja – tema nimel on publikatsioone enam kui kellelgi teisel. Sel sügisel aga ilmus maineka Suurbritannia kirjastuse Bloomsbury poolt väljaantuna ning Nithikuli toimetatuna raamat kaasaegsest tekstiilist – “Crafting Textiles in the Digital Age”,” sõnas disainiteaduskonna dekaan prof Kristjan Mändmaa, kes samuti komisjonis osales.

(To textile professor Nithikul Nimkulrat, a wonderful teacher and artist, design faculty’s most published author. For bringing to life an overview of contemporary textile design, “Crafting Textiles in the Digital Age”, published by Bloomsbury, UK, and edited among others by Nithikul Nimkulrat. For organising a book launch and lecture series by international textile designers in Estonian Academy of Arts in november 2016.)


Pidulikul aastalõpuüritusel anti välja ka kolleegipreemiad, mis selgusid akadeemias läbi viidud elektroonilise hääletamise teel. Tulemused on:

Aasta meeskond

HALDUSMEESKOND

Kaido Kruusamets, Mart Saarepuu ja Andrus Audova – alati rõõmsad ja sõbralikud, alati kohal ja aitamas.

Aasta kolleeg

PIRET ELLAMAA

Pühendunud, abivalmis, vastutulelik, väga huvitatud oma tööst ja eriala arengust.

Aasta tulija

KRISTJAN MÄNDMAA

Arukas ja sõbralik, nõudlik ja heatahtlik, avatud ja aus. Suur mees, suured plaanid!

Aasta tegu

EKA UUS HOONE

Ootame sind nii väga. Mis siis veel võiks meile tähtsam olla?

Aasta juht

MART KALM

Kaasav ja innustav, uudishimulik ja põhjalik, vaimukas ja osavõtlik – hea juht, kes märkab inimest.


Üliõpilased tunnustasid parimaid õppejõude, kes on loetletud siin: http://www.artun.ee/head-opetamise-paeva-eka-uliopilased-valisid-oma-lemmikoppejoud/

Ühtlasi pälvis välistudengite tunnustuse “The Warm Welcome Award” (Sooja külalislahkuse preemia) eesti keele õpetaja Vilma Lang.

Laureaadid kuulutati välja Eesti Kunstiakadeemia pidulikul aastalõpuüritusel Balti jaama ootepavlijonis eile, 15. detsembril.

Palju õnne kõigile laureaatidele ja nominentidele ning indu uueks loominguks!