Eesti Kunstiakadeemia tähistas juubelit

07. november, 2014

15706708956 311610c751 mTallinna vanima kõrgkoolina sai Eesti Kunstiakadeemia 30. oktoobril 100-aastaseks. Sel puhul tähistas EKA esmaspäeval, 3. novembril, oma juubelit Kumu Kunstimuuseumis piduliku aktuse, raamatuesitluse ja näituse avamisega. Aktusel võttis sõna ka Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves, kultuuriminister Urve Tiidus ja Tallinna linna esindaja, Linnavolikogu esimees Toomas Vitsut.

“Eesti Kunstiakadeemia on Eesti visuaalkultuuri kandja ja ehitaja – siit on kasvanud mitmeid põlvkondi meie elukeskkonna kujundajaid ja elu mõtestajaid”, sõnas rektor Signe Kivi oma kõnes aktusel. “Sada aastat kunstiharidust Eestis – see on tuhandeid inimesi, kelle peas või kätes sündinud teosed – sealhulgas arhitektuur, kujutavad kunstid, disain, tarbekunst – on loonud meie riigi ja kodud”, lisas rektor. 

President Ilves tõi oma kõnes esile Apple’i kaubamärgi näitel, et me peaksime vältima maailma jagamist jäigalt tehnika- ja humanitaarinimeste, “kõvade” ja “pehmete” alade vahel, vaid kasutama ära tehnika ja kunsti loovuste sünergiat.  “Vana traditsiooni vaimus tuleks ka siin tuua kunsti- ja tehnikaalad teineteisele lähemale. Eesti taolises väikeses riigis, mille edu avatud maailmas sõltub me innovatiivsusest ja nutikatest, loovatest ideedest, on selline lähenemine elutähtis”, sõnas Ilves. Samuti sõnas ta, et esialgu oleks oluline õppeprogramme ühendada selliselt, et kunstitudengid saaksid õppida ka tehnikat ning vastupidi. “Edasi võiksime ka siin mõelda jõudude põhjalikumale ühendamisele. Et uut energiat sünniks argistest kohtumistest, et noorte loojate mõttemaailm kujuneks dialoogis teiste, teistsuguste maailmadega”, lisas Ilves. 

Aktusel tunnustas EKA audoktori tiitliga isikuid, kes on kunstimaailmas silma paistnud, omavad teeneid Eesti kunsti autoriteedi tõstmisel või on kaasa aidanud EKA sidemete arendamisele rahvusvaheliste kunstiinstitutsioonidega. Uuteks audoktoriteks promoveeriti Austria ehetkunstnik ja skulptor professor Peter Skubic ja Soome Kuvataideakatemia doktoriõppe juht Jan Kaila. 

Peter Skubic on mitmekülgne ehtekunstnik ja skulptor,  kes sai nooruses oma installatsioonidega tuntuks. Tema loomingut esindab mitukümmend avalikku kogu üle maailma. Aastal 2005 viis ta Eesti Kunstiakadeemias läbi värvika meistriklassi „Käsi“. Ühtlasi esines ta Eestis ka 2008. aastal Ajaloomuuseumis toimunud näitusel JUST MUST. Ka tänavu andis Skubic EKAs avatud loengu kõikidele huvilistele oma loomingust. 

Jan Kaila omandas esimesena Soomes doktorikraadi Soome Kuvataideakadeemia (2002) loomepõhises doktoriõppes, mille üks loojaid ta oli ning mida ta hetkel ise ka juhatab. Jan Kaila on mänginud suurt rolli EKA fotograafia osakonna tõstmises tähelepanuväärsele tasemele ning EKA doktoriõppe loomepõhiste õppekavade väljatöötamisel ja arendamisel.

Aktusel nimetati ka auliikmed, kes on oluliselt kaasa aidanud EKA eesmärkide saavutamisele. Auliikmeteks nimetati kunstielu toetaja, kirjanik ja ettevõtja Armin Kõomägi, Kunstiteaduse Instituudi kauaaegne professor Krista Kodres, keraamika osakonna kauaaegne dotsent Evi Mardna, graafika õppetooli kauaaegne õppejõud ja meister Aarne Mesikäpp, sisearhitektuuri ja mööblidisaini osakonna kauaaegne professor Toivo Raidmets ja kauaaegne joonistamise õppetooli ja plastilise anatoomia õppejõud ja dotsent Maiu Rõõmus. Samuti tänati ja tunnustati kauaaegseid EKA töötajaid.

Pärast suurejoonelist aktust esitles akadeemik Mart Kalm oma värskelt ilmunud raamatut “Kunsttööstuskoolist kunstiakadeemiaks. 100 aastat kunstiharidust Tallinnas”. Teost on võimalik soetada EKA peahoone (Estonia pst 7) kolmanda korruse raamatukogust ja suurematest raamatupoodidest. Samal õhtul avati ka Mart Kalmu kureeritud ja koostöös Kumu Kunstimuuseumiga valminud samanimeline näitus. Näitus jääb huvilistele avatuks kuni 22. veebruarini. 

Seni oleme juubeliaasta sündmuste raames juba jõudnud kuulutada avatuks kunstioksjoni HAUS galeriis, samuti EKA ja Adamson-Ericu muuseumi ühsinäituse “100 aastat kunstiharidust Tallinnas. EKA emeriitprofessorite looming” ja korraldada EKA kohvikutepäeva ning piduliku aktuse ühes raamatuesitluse ja näituse avamisega Kumus. Järgmiseks juba ootame EKA galerii avanemist, millele järgneb pidu teatris NO99 ja põnevat konverentsi.

Eelseisvad juubeliaasta sündmused:

* 8.11. kell 18.00 avatakse Tallinnas Vabaduse väljakul EKA uus galerii, kus hakatakse näitama EKA tudengite teoseid: www.artun.ee/ekagalerii. Sündmus jätkub teatris NO99, kus toimub akadeemia sajanda aastapäeva tähistamine.

 

* 27.11. toimub konverents “Kunsttööstuskoolist kunstiakadeemiaks: 100 aastat kunstiharidust Tallinnas”, kus arutatakse laiemalt kunstiharidusega seonduvat ja mida juhatab akadeemik prof. Mart Kalm. Lähem info selle kohta ilmub peatselt EKA kodulehel.

 

Soovime tänada ka koostööpartnereid, tänu kellele oleme oma sündmuseid saanud edukalt korraldada ja läbi viia. Täname teid, Kumu Kunstimuuseum, Adamson-Ericu muuseum, HAUS galerii, Moeviin, Reval Catering, Daily Catering, SUVA sukavabrik ning paljusid teisi, kes EKA juubelisündmustesse panustasid. 

*********

Eesti Kunstiakadeemia on Eesti ainus arhitektuuri-, disaini-, kunsti- ja kunstikultuurialast kõrgharidust andev avalik-õiguslik ülikool, mis on tegutsenud katkematult 1914. aastast. EKA-s õpib hetkel ligikaudu 1300 tudengit ning õpetab 450 õppejõudu. EKA on koostöös Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsiga ellu viimas EKA uue maja projekti. Maja uueks asukohaks  saab olema ajalooline vabrikuhoone Kalamajas, aadressil Kotzebue  1/Põhja pst 7 ning õppetööga saab seal alustada 2016. aastal