Eesti Kunstiakadeemia tunnustas oma esimesi loomepreemia laureaate

21. detsember, 2015

Eesti Kunstiakadeemia annab tänavu esimest korda välja loomepreemiad oma loometegevusega aktiivselt tegelevatele õppejõududele tunnustamaks ja väärtustamaks akadeemias õpetavate arhitektide, disainerite ja kunstnike loomingut.

Esimesed 2015. aasta loomepreemiad said:

Teadur Kärt Ojavee

Väljapaistva näitusetegevuse eest disainerina, teatrisse loodud kostüümide ja lavakujunduste ning Rakvere Targa maja nutitekstiilide eest.

Dotsent Indrek Sirkel

Väljapaistva tegevuse eest raamatukujundajana ja rahvusvahelise haardega kirjastuse Lugemik ülesehitamisel, mis oluliselt täiendab eesti kunsti kirjastamise maastikku.

Professor Andres Tali

Väljapaistva loomingulise tegevuse eest, sh isiknäitus ma:l Draakoni galeriis.

Eesti Kunstiakadeemia otsustas asutada loomepreemia, mida hakatakse välja andma iga-aastaselt loometegevusega tegelevate teaduskondade õppejõududele, so Arhitektuuri-, Disaini- ja Vabade kunstide teaduskondades. Loomepreemia eesmärk on esile tõsta ja tunnustada EKAs õpetavate kunstnike, disainerite ja arhitektide loomingut.

Teaduskonna nõukogu saab esitada kuni kolm oma valdkonna preemia kandidaati. Iga teaduskond annab välja ühe preemia aastas.

Tänavu, esimesel loomepreemia aastal esitati kandidaadid järgnevalt:

Arhitektuuriteaduskonna poolt: teadur Renee Puusepp, õppejõud Siim Tuksam ja Sille Pihlak, teadur Kärt Ojavee

Disainiteduskonna poolt: professor Mare Saare, dotsent Indrek Sirkel, professor Lennart Mänd

Vabade kunstide teaduskonna poolt: professor Raul Keller, professor Andres Tali

Preemia saajad otsustas rektori poolt määratud viieliikmeline komisjon, kus osalesid: arhitektuuriteaduskonna professor Andres Alver, Disainiteaduskonna dotsent Piret Hirv, Vabade kunstide teaduskonna dotsent Oliver Laas, Kunstikultuuri teaduskonna esindajana doktor Liina Unt ja rektor akadeemik Mart Kalm.

Preemiaks on üks arendav lähetus kunstikeskusesse kogumaksumusega kuni 2000 eurot.

Kunstiakadeemia andis tänasel pidulikul sündmusel teist korda üle ka teaduspublikatsiooni preemia, mille pälvis kunstiteaduse vanemteadur Eva Näripea 2015. aastal ilmunud viie kõrgetasemelise artikli eest, mis käsitlevad Eesti filmikunsti ja selle ruumilisi, kultuurilisi ja majandus-poliitilisi seoseid. Preemia suurus on 1500 eurot.

EKA teadusnõukogu märkis ära ka urbanistika professori Maroš Krivy artikli “Greyness and colour desires” ajakirjas Journal of Architecture, milles analüüsitakse värvide kultuurilisi ja poliitilistesi tähendusi Slovakkia sõjajärgsetes paneelelamurajoonides.

Aastalõpuüritusel anti välja ka kolleegipreemiad, mis selgusid akadeemias läbi viidud elektroonilise hääletamise teel. Tulemused on:

Aasta meeskond
Välissuhete osakond: Maria Jürisson ja Sandra-Leena Sule

Aasta kolleeg
Kaido Kruusamets, haldusosakonna peaspetsialist

Aasta tulija
Professor Piret Puppart, moedisaini osakonna juhataja

Aasta tegu
Ruup kõlakojad, sisearhitektuuri osakond

Aasta juht
Professor Anne Pikkov, õppeprorektor

Laureaadid kuulutati välja Eesti Kunstiakadeemia pidulikul aastalõpuüritusel Rüütelkonna hoones, täna, 17. detsembril, 2015.

Palju õnne kõigile laureaatidele ja nominentidele ning indu uueks loominguks!