Eesti kunstnikud alustavad tööd Norra jäämuusikafestivalil

13. jaanuar, 2014

IMF Press EmileHolba-9 veebTäna 13. jaanuaril jõuavad Norra väikelinna Geilosse eesti kunstnikud Elo Liiv, Leena Kuutma ja Mari Hiiemäe, et rahvusvahelise meeskonnaga kujundada 9. rahvusvahelise jäämuusika festivali kontserdipaigad. 16.-19. jaanuarini toimuva festivali algatajaks on mainekas impromuusik ja löökpillimängija Terje Isungset. Tänavune peaesineja on trompetist Arve Henriksen.

Oslo ja Bergeni vahel asuv mägilinnake on võõrustanud jääfestivali raames aastate jooksul muusikuid nii Euroopast, USAst kui ka Aasiast ja Aafrikast. Festivalist on vändatud filme, rahvusvaheliselt tuntud telekanalid kogu maailmast on teinud sisukaid saateid. Nii muusikuid kui ka meediat võlub teadmine, et iga hetk sellel festivalil on unikaalne ning et tegemist on keskkonnasõbraliku kontseptsiooniga. Muusikuid köidab võimalus improviseerida vaid nende jaoks kohalikust looduslikust jääst voolitud pillidel. 

Tänavuse jäämuusika festivali meeskonda kuuluvad USA, Suurbritannia, Norra, Portugali ja Eesti esindajad. Nädalavahetusel jõudsid Geilosse meeskonnaliikmed, kelle ülesandeks on mägijärvedest instrumentideks sobiva jää leidmine ja transportimine kontserdilavale. Homsest alustavad tööd nii jääpillimeistrid kui ka meie kunstnikud, kelle ülesandeks on festivaliga seotud linnaruumis voolida jää- ja lumeskulptuure, mis jäävad Geilot ehtima kuni sulamiseni.  

2014. aasta festivali keskmes on jääpillide orkester, millele on spetsiaalse teose kirjutanud Terje Isungset. Jäälaval improviseerivad Põhjamaade impromuusika eliiti kuuluvad Arve Henriksen, Eldbjørg Raknes, Svante Henryson, Sidsel Walstad, Lena Nymark, Trio Mediaevalist tuntud lauljatar Anna Maria Friman jt. Igal aastal voolitakse jääst ka üks eriline fantaasiapill. 2014. aasta instrument kannab nime TalaTuT, mida mängib maailma muusikametropolides täissaalidele esinev Arve Henriksen.

Eestlaste koostöö Terje Isungsetiga algas Tallinnas Euroopa kultuuripealinna aasta raames toona üheks edukamaks improprojektiks hinnatud „Klaasimaailmaga“. Ebatraditsiooniliste materjalide kasutamine muusika loomisel on Isungseti jaoks väga loomulik. Nii köidab teda ka looduslik jää. Isungset on jäämuusika kontserte andnud viimase kümne aasta jooksul edukalt paljudes riikides, sealhulgas ka Venemaal, Jaapanis ning Põhja-Ameerikas.    

Tunnustatud skulptor Leena Kuutma on teinud jää- ning lumeskulptuure Eesti, Soomes ja Lätis. Ta on osalenud 25 skulptuurisümpoosionil nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Kuutma töid on kollektsioonides nii Eestis, Saksamaal, Austrias, Türgis, Taanis, Lätis kui ka Leedus.  Elo Liiv on mitmekülgne skulptor ja pedagoog, kes on õppinud ka Rootsis, Hispaanias ja Soomes ning töötanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna dotsendina. Liiv on ka üks Tallinna Valgusbiennaali eestvedajaid. Tartu Kõrgema Kunstikooli 4. kursuse skulptuuritudeng Mari Hiiemäe sõidab kohe pärast jäämuusika festivali rahvusvahelisele lumeskulptuuride võistlusele Winnipegi Kanadasse. 

14.-20. jaanuarini saab meie skulptorite ettevõtmisi Geilos jälgida Silver Music Productioni Facebooki lehel.   

Lühifilm jäämuusika festivalist

http://www.theguardian.com/travel/video/2013/dec/24/norways-ice-music-festival-video