Eesti Teatri Agentuur rõhub ekspordile

08. jaanuar, 2014

pegasus-098-e1339498183197

2012. aastal sai Eesti Teatri Agentuur EAS-lt loomemajanduse tugistruktuuride toetust kaheaastasele projektile “Etenduskunstide valdkonna arendamine ning valitud sihtturgudele (Soome, saksakeelsed maad, Venemaa) sisenemine eesmärgiga kasvatada kasusaajate ekspordikäivet”. Projekti põhieesmärgiks oli agentuuri tegevuse laienemine välisturgudele ning seeläbi kogu teatri valdkonna ekspordi (esialgu eelkõige näidendite, aga ka lavastuste) kasv.

Projekti raames töötati välja etenduskunstide ekspordi katusbränd draamamaa.ee; valmis püsiekspositsioon, mille kaudu on võimalik erinevatel üritustel Eesti teatrit tutvustada; samuti töötati välja turundusmaterjalid, mida on kerge muuta vastavalt sihtturu eripärale. Kahe aasta jooksul osaleti mitmetel kodu- ja välismaistel teatrifestivalidel nagu Baltoscandal, Tampereen Teatterikesä Soomes, Düsseldorf Tanzmesse ja München Spielart Saksamaal, Baltic House Venemaal jm. Koostöös Eesti Teatri Festivaliga kutsuti festivalile Draama mitmeid välismaised etenduskunstide eksperte ning neile korraldati spetsiaalne Eesti teatrit tutvustav programm.
Ka tehti koostööd Eesti Tantsukunstnike Liiduga festivali Uus Tants 2013 raames.

Kõige elavamat tagasisidet pälvis spetsiaalselt välisekspertidele suunatud minifestival draamamaa.weekend, mille raames kutsuti ühel nädalalõpul Eestisse 30 välislavastajat, -kuraatorit ja -dramaturgi, et anda neile kiire ülevaade uhiuutest ja alles valmivatest teostest, mis võiksid piiri taga huvi tekitada. Lisaks tõlgiti inglise, saksa, vene, soome ja rootsi keelde 30 eesti autorite näidendit ning esimest korda kaasati Eesti näidendivõistluse žüriisse välisekspert.

2014. aastal taotleb Eesti Teatri Agentuur EAS-lt toetust projekti jaoks, milles jätkatakse eelmise projekti tegevusi Soome, Venemaa ja saksakeelsete riikide suunal ning laiendatakse sihtturgude ringi Rootsi ja Tšehhi võrra. Tegevuskavas on ette nähtud turundusüritused Tamperes, Düsseldorfis, Prahas ja Stockholmis; lisaks jätkatakse koostöös Eesti festivalidega välisekspertide importimist. Kindlasti jätkub näidendite tõlkimine ning korraldatakse uus draamamaa.weekend. Koostööpartnerite ring laieneb Eesti Lavastuskunstnike Liidu võrra, kellega koos valmistatakse ette Eesti lavakunstnike tutvustamist 2015. aasta Praha Kvadriennaalil.

Foto: draamamaa.ee