Eesti uus arhitektuur Pariisi festivalil

23. november, 2011

altPariisis toimuva eesti kultuuri festivali „Estonie Tonique“ arhitektuurisündmused viivad kokku eesti ja prantsuse silmapaistvad arhitektid ning teoreetikud. Toimub esinduslik arhitektuuriseminar ning avatakse näitus 50 MAJA/50 MAISONS, mis tutvustab eesti uut eramuarhitektuuri. Sündmused saavad teoks Eesti Arhitektuurikeskuse, Pariisi Eesti Suursaatkonna ning Prantsuse Instituudi koostöös.

Seminar
25.-26. novembril toimub Pariisis Belleville´i Riiklikus Arhitektuurikõrgkoolis arhitektuuriseminar, kus võetakse vaatluse alla kolm aktuaalset teemat: „Ehitamine kaitsealustes vööndites“, „Tööstuslike sadama-alade taaselustamine“ ning „Noor arhitektuur – konkurss kui meetod“.

Seminari eesmärgiks on käsitleda ajaloolise ning uue arhitektuuri omavahelisi seoseid nii Prantsusmaale kui Eestisse kavandatud hoonete näitel. Samuti analüüsitakse noorte arhitektide võimalusi praegusel arhitektuurimaastikul. Eesti-poolsete esinejatena astuvad üles arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil ja Andres Alver, loovjuht Andrus Kõresaar ning arhitektuuriajaloolased Epp Lankots, Triin Ojari ja Oliver Orro. Prantslasi esindavad seminaril arhitektid-urbanistid Daniel Duché, Yves Steff, Hervé Dubois ja Mathieu Bertheloot. Seminari modereerivad arhitektuuriajaloolased Jean-Baptiste Cremnitzer, Jean-Paul Midant ning Serge Clavé.

Eesti esinejate ettekannete kokkuvõtted
Siiri Vallner, Indrek Peil
(pdf)
Andres Alver (pdf)
Epp Lankots (pdf)
Triin Ojari (pdf)
Oliver Orro (pdf)

Belleville´i ettekannetest ning debattidest ilmub 2012 aasta jaanuaris kokkuvõttev trükis.

Näitus
25. novembril kell 19 avatakse sealsamas Belleville´i Riiklikus Arhitektuurikõrgkoolis näitus 50 MAJA/50 MAISONS. Sündmuse raames teeb ettekande kuraator Karen Jagodin. Näitusel eksponeeritakse olulisemat osa Eestit 12. rahvusvahelisel Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindanud väljapanekust 100 MAJA/100 HOUSES, mis tutvustas eesti arhitektide loominguteramuarhitektuuri kaudu.

Näituse kuraator Karen Jagodin selgitab: „Eesti eramuarhitektuuri teeb ainukordseks tellijate suur usaldus arhitekti unikaalloomingu vastu. Erinevalt muust Euroopast on enamik eesti eramuid spetsiaalselt kliendi pere vajadustele loodud „rätsepaülikonnad“, sest unikaalprojekti eelistatakse tüüpmajale.“ Jagodini sõnul peegeldub eesti uuemas eramuarhitektuuris ka asjaolu, et Eestis on palju praktiseerivaid noori arhitekte.

50 MAJA/50 MAISONS jääb Belleville´i Arhitektuurikõrgkoolis avatuks 16. detsembrini.

Karen Jagodini ettekande kokkuvõte
50 MAJA Karen Jagodin (pdf)