EPL: Silmapaistev kodumaine tootedisain

22. november, 2010
paat Britamarine R-24, disainer Erkki Engso Foto: Nu Nordik Eesti maineka tootedisainiauhinna Väike SÄSI preemia saanud Raili Keiv on öelnud, et disain on see, mis eristab Prantsuse kohvikannu Eesti või Türgi omast.

See aga, mille poolest Eesti disain erineb teiste maade omast, selgus eelmisel nädalal Poolas Poznani paadimessil, kus pälvis tunnustust Eesti disaineri Erkki Engso seest- ja väljastpoolt disainitud paat Britamarine R-24 kui kõige silmapaistvam jaht.

Vabaduse väljaku ääres asuvast moodsa disaini kauplusest Nu Nordik on võimalik osta SÄSI 2010 laureaadi Karin Luugi tooteid sarjast „Mine metsa” nii tapeedi, T-särkide, loomakujuliste patjade kui ka prosside kujul. Poes müüdavad esemed on justkui toorikud, mis omandavad unikaalse näo alles pärast ostu sooritamist ja koju viimist, sest tooted on valmistatud põhimõttel „Värvi ise!”. Nii tapeedi kui ka kangatrüki graafiline, omavahel põimunud piirjoontega muster koosneb kaheksast Eesti metsades elavast loomast ning on värvitav tekstiilimarkeritega ja tapeedi puhul viltpliiatsite, kriitide või mõne muu vahendiga.

Kodutekstiili poolelt on põnevad Krista Leesi (kristaleesi.ee) köögirätikud sarjast „Maitse asi” ja sisearhitekt Toivo Raidmetsa viimistlusmaterjalid, mida saab kasutada dekoratiivkangana toolide ja diivanite katteks. Kirill Safonovi efektsed (diivani)padjad on stiilsed kodukaunistuselemendid kitši ja kollaaži austajatele ning Karina Tõeleiu valmistatavaid muhulillelisi ja körditriibulisi patju sarjast „Minu ilus Eesti” on uhke nii reisipatjade kui ka kingitustena reisidele kaasa võtta. Sarja kuuluvad veel rahvusmustrilise kangatrükiga pajalapid ja -kindad.

Mari-Liis Lille näputööna valmivad aga eriti sümpaatsed kootud loomad – praegu ootavad omanikke jänes Tõru ja väike kiisuke (lilleliis.blogspot. com). Üks üllatavamaid tootelisasid on aga Kaia Rähni Haapsalu pitsist inspireeritud vildist presskannusoojendajad.

Stiilsed kuuseehted 
Sisekujundusdisaini kaubamärk Shishi (shishi.ee), mille neljast omanikust kaks on eestlased Taivo Piller ja Mart Haber, müüb teiste dekoratiivtoodete seas näiteks vaase, anumaid, kunstlilli ja ka eriti stiilseid jõuluehteid. Peale graatsiliste, suurte sulgtiibadega ja rüütatud inglikujude leiab Nu Nordikust ka naksudega kuuseokste külge kinnitatavad punaste kõhualustega leevikesed ja kollaste kõhtudega rasvatihased, mis oma kauniduses sobiksid ka rinna- või kübaranõelteks. Kuuse tippu passib aga hästi Otto Odenbergi sisevalgustusega naturaalpuidust jõulutäht.

Meeleolu aitavad praegusel pimedal ajal luua Pavel Sidorenko geniaalselt lihtsad paberist ja valgest plastist peegelpinnalised vormitavad lambiarmatuurid nimega „The 360° lamp”. Armatuuridele graveeritud kujundid mängivad ruumis ning ringikujulise armatuuri keskmes asuvat eemaldatavat osa saab kasutada stiilse järjehoidjana raamatute ja ajakirjade vahel. Õdusateks talveõhtuteks on disainerid Tiina Teemägi ja Anne Saarniit loonud heegeldatud lambivarjud nimega „Kaheksakand”.

Portselaniromantika 
Eesti keraamikul-klaasikunstnikul Raili Keivil on aga müügil vanadest portselanserviisidest ja barokkajastust inspireeritud romatilise lillmustriga tassikollektsioon „Tagurpidi”. Tasside eripäraks on alaspidi pööratud sangad ja kumer põhi. Barokilikult romantiliste tassidega sobivad sisekujunduslikult väga hästi kokku Liisa Pähki portselannagid, millel on väikese puto trullaka käe kuju. Värvilised ja kujundlikud on ka Mari Aida (hele.ee) disainitud heledad keraamilised taldrikud „Karu”, „Kass” ja „Konn”.

Põnevaid keraamikatooteid saab Tallinnas peale Nu Nordiku osta ka näiteks Meistrite hoovi keraamikakojast Vene tänaval, Müüri galeriist Müürivahe tänaval, Lühikeses jalas asuvast galeriist Kaks, kauplusest Les Petites Tartu maanteel ja Bogapoti kunstipoest Pikas jalas.

Jõuluaega kuulutavad kellad 
Läheneb detsembrikuu ja üks võimalus oma sõpradele-sugulastele jõulukuul head soovida on üllatada neid kaardiga graafilise disaineri Heino Prunsvelti kontseptuaalsete postkaartide kogumikust või Ruth Huimerinna  põnevalt kujundatud ja eri meeleoludega fotolavastuste seast (ruthhuimerind.com). Värskelt on müüki tulnud ka Ulla Saare jõuluteemalised käsitsijoonistatud südamlikud postkaardid (ullasaar.net).

Poe esindaja Tiina Teemäe sõnul on aga ostjate seas kõige populaarsemaks tooteks osutunud Pavel Sidorenko mustadest vinüülplaatidest väljalõigatud eri kujuga kellad (pavel-sidorenko.com).