ERR:Eestlaste disainitud söötmistool sai kõrge tunnustuse

19. märts, 2010

Maria söögitool (foto: ERR)Julia Maria ja Asko Künnap said enda disainitud laste söötmistooli eest maailma suurima ja tunnustatuima disainikonkursi Red Dot auhinna. Kuna Asko ja Julia Maria Künnap ei tahtnud enda koju kohmakat laste söögitooli, otsustas kunstiakadeemia lõpetanud naine selle ise disainida, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Tool tuli sedavõrd lihtne ja ilus, et disainerite perekonnal tärkas mõte seda tootma hakata. “Tundus, et enne tootmist oleks vaja disaini headuse tõestust ja nii me saatsime selle Red Dot konkursile,” märkis Julia Maria Künnap.

Selle asemel, et disaini mõnele suurele korporatsioonile, näiteks IKEA-le, maha müüa, tahaksid Künnapid tooli valmis teha Eestis ja seda siit laia maailma müüa. Selgub, et see polegi nii lihtne – näiteks ettevõtluse arendamise sihtasutus (EAS) saatis kõrge auhinnaga pärjatud disainerid pikema jututa kultuurkapitali, mis teadaolevalt disainiekspordiga ei tegele.

“Innovatsioonist, loomemajandusest, disainiekspordist räägivad kõik, aga tegelikult on väga raske alustada. Keegi ei süvene, kõik tahavad ainult pabereid. aga küll me sest läbi närime,” märkis Asko Künnap.

Red Dot disainiauhind on Eestisse varem jõudnud kahel korral. 1998. aastal pälvis selle klapplaua eest Martin Pärn ja 2008. aastal restorani Kaerajaan visuaalse identiteedi loonud agentuur Loovvool.

Vaata ka videot siit.