Esmakordselt anti välja auhind: Kultuuri Tegu 2014

22. november, 2014

SM12OCT10A09Haapsalu kultuurikeskuses kuulutati välja kultuuriauhind Aasta Kultuuri Tegu, mille pälvis rahvusvaheline noortekunsti triennaal Eksperimenta! ja selle eestvedaja Annely Köster.

Konverentsi pealkiri: mis on kultuuri väärtus? Seda saab mõõta emotsionaalselt või ka rahaliselt. Heido Vitsur rääkis oma ettekandes globaliseerumisest, raha- ja kultuuriprobleemidest, tehes seda majandusteadlase pilgu läbi. Vitsuri sõnul ei jää inimesest midagi järele, kui kultuur kõrvale jätta.”See kõik muu kultuur, mis on, aitab meil luua materiaalset kultuuri, aitab areneda tehnoloogiliselt, ühiskondlikult, on seotud kaunite kunstide ja kultuuriga,” leiab Vitsur.

Esmakordselt välja antud auhinna asutasid Eesti Kultuuri Koda ja Kultuuriministeerium ning selle tunnustuse pälvis tegu, mis hoiab ja tugevdab eesti kultuuri sisemist jõudu, kõnetab ühiskonda ning ühendab innovaatiliselt ja terviklikult erinevaid kunsti-, kultuuri- ja muid eluvaldkondi, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Annely Kösteri sõnul seisneb Eksperimenta! ainulaadsus selles, et triennaalist võtavad osa noored vanuses 14-19 eluaastat. Aasta Kultuuriteo auhinna laureaat märkis, et palju on üritusi lastele ja kunstitudengitele, kuid nimetatud vanuses noortel on raskem väljundit leida.

Köster kiitis triennaalil osalevaid noori, kes on tema arvates sotsiaalselt väga tundlikud ja kriitilised ümbriteva suhtes. Neil pole veel väga kõrget kunstilist taset, aga nutikad noored valivad sellised tehnilised vahendid, mida on võimalik kiiremini omandada – video, tehnilised installatsioonid jne.

Sel aastal toimus Eksperimenta! teist korda, teemaks oli “Kunst ja teadus”.

Loe lähemalt Haapsalus toimunud  Kultuuri Koja konverentsist siit.

Loe Annely Köstri artiklit “Miks on oluline noortele loovust õpetada?” Loov Eesti veebilehelt.