Estonia klaveri lugu

10. oktoober, 2009


Estonia klaveri lugu saab alguse 1893. aastal, kui Eesti meister Ernst Hiis valmistas oma esimese klaveri. Möödusid aastakümned ja vahetus riigkord. 1950. aastal tegi ENSV valitsus meistrile ülesandeks valmistada valge klaver Jossif Stalinile sünnipäevaks. Kingi saajale meeldis valge meistriteos sedavõrd, et ta otsustas sellest hetkest peale kogu Nõukogude Liidu klaverivalmistamise Eesti meistrite kätesse anda. Estonia klaverite valmistaja – Tallinna Klaverivabrik oli sündinud.

Peale sadu klavereid ja kümneid aastaid, saabus taas aeg, mil Eestimaa sai vabaks. Tallinna Klaverivabrik aga muutus seniste juhtide poolt  erastatud ettevõtteks. Kahjuks ei suutnud omanikud uue turusituatsiooniga kohaneda, kuni appi tuli pianist Indrek Laul, kes ise New Yorgis Juilliardis doktorikraadi omandades hakkas Estonia klavereid USA turul esitlema.  Hr Paul Vesterstein oli siinkohal suureks abiks ja  aastatel 1991-2001 oligi tema Estonia klaverite maaletooja USA-s – temale on  omanikus tehtud töö eest väga tänulikud.

Professionaalse pianistina leidis Indrek üha uusi täiendusi, mis pilli kõla ja kvaliteeti uuele tasemele tõstaksid, ning märkamatult hakkas Indreku juhtimisel vormuma Estonia klaveri uus hing ja vorm. Mitte enam Üleliidulise, vaid maailma kõrgeimatele standarditele vastav. Muutus hakkas toimuma ka omanikeringis ning 2001. aastaks oli Indrek Laul omandanud Klaverivabriku aktsiad.

Kvaliteet ennekõike

Indrek haaras kaasa ka oma koorijuhist ja muusikaakadeemia professorist isa, Venno Laulu ning pianistist ema Reet Laulu. Ilma Venno ja Reeda üksikasjaliku kontrollita ei lahkunud vabrikust ühtegi klaverit laia maailma. Kvaliteedi nimel peeti oluliseks kasutada klaveris parimaid materjale parimatelt Euroopa firmadelt. Ainuüksi alanud sajandi jooksul on Estonia klaveri juures läbi viidud rohkem kui 300 muudatust.

Väsimatu töö tulemused ei jäänud märkamata. Uuenenud kvaliteediga klaverid hakkasid võitma järjest kõrgemaid hinnanguid nii ekspertidelt kui mängijatelt. Tänaseks on ülemaailmsetes kvaliteedi edetabelites seljatatud maailma tõsiseid tegijaid.