Ettevõtjad teevad EKAga koos uusi tooteid

17. aprill, 2012

eka-ekspo-banner190On tõsi, et tihtipeale tellitakse vajalikud tooted või toodete disain piiri tagant, kuna ettevõtjad ei leia Eestist sobivaid lahendusi. Disain sünnib alati vajadusest, mistõttu on viimaste aastate jooksul Eesti Kunstiakadeemia ja ettevõtjate vahel tekkinud koostööst välja arenenud mitmeid põnevaid projekte. Selline praktika on ennast sedavõrd tõestanud, et Kunstiakadeemia näeb täna koostöös suurt potentsiaali. Arvukate osakondade võimaluste tutvustamiseks korraldab EKA reedel ettevõtjatele minimessi EKA EXPO.


Koostööprojekte ilmestab eelkõige innovatiivsus ning loominguline lähenemine- vastava osakonna õppejõu käe all töötab projekti kallal terve meeskond tudengeid. Erinevaid funktsionaalseid lahendusi, mille hulgast ettevõtja valida saab, on alati mitu ning koostöös õppejõuga tehakse nende hulgast sobiv valik, mida valmis tooteks arendada. Koostööks on valmis enamus EKA osakondi, sh.  arhitektuur- ja sisearhitektuur, keraamika ja klaasikunst, moedisain, nahakunst, tekstiilidisain, tootedisain, graafiline disain, ehte- ja sepakunst.

Uue Eesti nõu otsingul

Aasta tagasi aprillis kohtusid EKA klaasikunsti ja keraamika osakondade ja Eesti restoranide esindajad selleks, et leida kaasaegne Eesti toidu serveerimiseks sobilik Eestis disainitud nõu.

Ümarlaual selgus, et restoranid on seni sobivaid nõusid ostnud kas välismaistelt tootjatelt või on kasutatud oma leidlikkust olemasolevate kombineerimisel, kuna ajaloolised Eesti klaasi ja keraamika- ning nüüdseks juba ka tekstiilitööstused on suletud ning muude võimaluste kohta info puudus.

Nii klaasikunsti kui ka keraamika osakonnal on tuleval õppeaastal (2012/2013) samuti õppeprogrammi kavandatud laua- ja serveerimisnõude tootedisaini õppemoodul ning koostööle on oodatud kõik, kes soovivad kaasa rääkida uue Eesti nõu kujundamisel.  Käesolevalt osalevad Toit ja nõu projektist koostööpartneritena Pädaste mõis, F-hoone ja Black Taverna Lounge.  Tänaseks on välja töötatud näiteks kohvik Kehrwieder keraamilised kohvifiltrid.

EKAga sauna

Teine huvitav näide on oluliselt tehnilisem – EKA tootedisaini tudengid on välja töötanud elektrikerise, milles on ühendatud kaks olulisemat omadust – see näeb välja stiilselt pilkupüüdev, kuid on samas ülimalt ökonoomne ning töökindel.

Arofer OÜ keriste projekti juhtinud Siim Nellis sõnas, et just toote praktilisus ning insener-tehnilised lahendused olid need murelapsed, mis teda EKAga koostööd alustades painasid. „Ma olin tõsiselt üllatunud EKA tudengite poolt välja pakutud insener-tehniliste kõrgetasemeliste lahenduste üle,“ nendib Nellis. Nüüdseks on tööjoonised juba valmis ja esimesed prototüübidki olemas.

Kotad jalga!

Kui pakiautomaatide tootjafirma Cleveron ja EKA tootedisaini tudengite koostööst edulugu sündis, sai sellest inspiratsiooni ka firma WNB Project OÜ osanik Ivar Siimar, kellele kuulub koos äripartner Silvia Jakobseniga kaubamärk KOTA.

Abiks EASi innovatisooniosak, hakkasid ettevõtjad koos EKA nahakunsti II kursuse tudengitega põneva lähteülesade kallale – leida oli vaja ideid puutallal naiste ja meeste kingade ning saabaste kollektsiooniks. Jalatsite prototüübid, mille kavandites võisid tudengid kujunduselementidena kasutada siiditrükki, tikandeid, naha sisse mustri pressimist ja muud omanäolist, ärkavad peale kümnenädalast loometegevust ellu AS Samelini tootmisliinidel.

Nahakunsti osakonna juhataja Lennart Mänd on koostöö suhtes ülimalt positiivne:. „Disainimine ja jalatsivalmistamise õppimine on vaid teema üks tahk. Pea samatähtis on, et tudengid õpiksid aru saama, kuidas ja milliseid valikuid tehakse tootmise seisukohalt ning kui oluline on tellija roll disainiprotsessis,” märgib Mänd suurt vastutust.

KOTA disainid on äärmiselt loomingulised: näiteks leidub Milka Tanskaneni kavandimapis efektsete siidipaeltega nöörsaabaste, kinnise kannaga kotade ja mitmete erinevate mustrite ja lisanditega puukinga visandeid. KOTA meeskond on lubanud  tootmisesse läinud mudelid hiljem ka disaineri nimega varustada.

EKA EXPO näitab võimalusi

Reedel, 20. aprillil 2012 kell 14.00 toimub koostöös Loov Eestiga Eesti Kunstiakadeemia Rüütelkonna hoones esimene EKA EXPO ehk koostöövõimalusi tutvustav päev.  Lisaks söögi- ja saunaobjektidele on väljas mitmeid erinevaid näiteid koostööprojektidest.  Näha saab disaini- ja arhitektuurilahendusi, prototüüpe ja kavandeid ning kuulata seminari koostöö- ja rahastamisvõimalustest.  Oodatud on kõik huvilised, kuid eriti ettevõtjad ja organisatsioonid, kes soovivad oma tooteprotfelli mitmekesistada või värskendada uute toodetega.

Kogu ürituse kestel saab erinevate osakondadega vahetult suhelda, luua kontakte ja saada lisainfot, kuidas arendada koostööd näiteks erinevate EASi toetuste abil. Esindatud on enamus EKA osakondadest: arhitektuur- ja sisearhitektuur, keraamika ja klaasikunst, moedisain, nahakunst, tekstiilidisain, tootedisain, graafiline disain, ehte- ja sepakunst, vabad kunstid, avatud akadeemia.

Info ja registreerimine: www.coop.artun.ee