EXPO Milano 2015 Eesti paviljon ehitatakse “puidust pikslitest”, mille vahel saab kiikuda

20. november, 2013

Screen Shot 2013-11-20 at 16.52.01Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) kuulutas täna välja idee-, arhitektuuri- ja sisekujunduskonkursi võitjad Eesti paviljoni rajamiseks Itaalias EXPO Milano 2015 maailmanäitusel. Konkursi võitis meeskond, kes esitas töö nimega „Gallery of__”, teiseks tuli töö nimega “Täppistoit”, kolmanda koha saavutas võistlustöö „Müha”.

Žürii otsustas ühehäälselt anda võidu „Gallery of__” nimelisele tööle, mille taga on Kadarik Tüür Arhitektid OÜ koosseisus Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Tanel Trepp, Kristi Tuurmann, Kadri Tamme, Uku-Kristjan Küttis, Kaarel Kala, Alari Orav, Karlo Funk, Ants Uustalu ja Kerli Kehman. Võidutöö näeb ette, et Eesti paviljon on võimalikult avatud ning see ehitatakse puidust kastidest, mille vahel on võimalus kiikuda. Võitjatöö ideelahendusega saab tutvuda siin.

„See, et väga erineva taustaga inimestest koosnev žürii otsustab valida võitja ühehäälselt, on väga erakordne ning näitab võidutöö mitmetahulisust ja head läbimõeldust. Minu jaoks sai võitja puhul otsustavaks tugev idee, avatus ja multifunktsionaalsus ning oluline on ka hilisem taaskasutuse võimalikkus,” sõnas žürii esimees EASi juhatuse liige Martin Hirvoja.

Žürii liige arhitekt Raivo Kotov ütles kommentaariks võitja kohta: „Silmapaistva lahendusega töö. Arhitektuurne lahendus on kerge ja õhuline, arvestades paviljoni ajutisust, eesmärgipärane. Keskne avatud ruum on kutsuv ja süvenemist ning eraldumist võimaldavad kuubikud veenvad. Tegu on kutsuva demokraatliku ruumiga, kus ei ole hierarhilist eraldust.”

Teise koha sai töö „Täppistoit”, mille esitajaks olid PIN Arhitektid OÜ, OÜ Stuudio La ja Event Masters OÜ.
Töö kirjeldusega saab tutvuda siin

Kolmanda koha võitis töö „Müha”, mille esitajaks oli Eesti Suveniirid OÜ.
Töö kirjeldusega saab tutvuda siin

Lisaks andis žürii välja kaks ergutuspreemiat töödele „Seenevaikus” (HG Arhitektuur OÜ, Hannes Praks OÜ, Motaki OÜ, Prismattery OÜ, OÜ Karabana, OÜ Pōhjaka Mõis) ja „Siilik” (Kingent Management OÜ), eelkõige nende eripäraste ja julgete ideelahenduste eest.

Konkursi žüriisse kuulusid arhitektid Peeter Pere ja Raivo Kotov, sisearhitekt Janno Roos, disainer ja loovjuht Asko Künnap, kommunikatsioonikonsultant Raul Rebane ja EXPO Milano 2015 Eesti esinduse projektijuht Andres Kask, žürii esimees oli EASi juhatuse liige Martin Hirvoja. Žürii auhinnafond oli 27 500 eurot.

Võistlustööd on veel täna ja homme kõigile vaatamiseks väljas Tallinnas Viru Keskuses ja alates reedest 22. novembrist Tartus Tasku keskuses. Näitusel saab multimeedia lahenduse abil lisaks tutvuda EXPO-de ajalooga. Kõikide võistlustöödega saab tutvuda ka EASi kodulehel.

Maailmanäitus toimub 2015. aasta 1. maist 31. oktoobrini Milanos. EXPO seekordseks peateemaks on toit meie planeedil ja eluks vajalik energia, rõhuga säästlikkusel ja innovatsioonil. Itaalia ootab EXPO-t külastama 20 miljonit inimest, lisaks 1 miljardit virtuaalset külastajat. Eestile on EXPO-l broneeritud 1010 ruutmeetrine ala, mille leiab idapoolsest sissepääsust teisena. Eesti naabriteks EXPO-l on Omaani ja Venemaa paviljonid. Kogu EXPO maa-ala laiub 935 600 ruutmeetril.

Vabariigi Valitsus otsustas Eesti osalemise 2015. aasta maailmanäitusel 27. septembril 2012, delegeerides näitusel osalemise korraldamise EAS-ile. World EXPO on riikidevaheline maailmanäitus, mis toimub iga viie aasta tagant ja kestab kuus kuud. Eesti on sel sajandil osalenud 2000. aastal Hannoveri EXPO-l ning 2010. aastal Shanghai EXPO-l.