Festival Eesti Muusika Päevad avab „Unistuste panga”

27. mai, 2014

Eesti heliloojate uudisloomingule keskenduv festival Eesti Muusika Päevad kutsub jagama oma muusikalisi unistusi, millest mõned täidab festival juba 2015. aastal. Ideed kogutakse „Unistuste panka”.  

Eesti vanima järjepidevalt toimuva muusikafestivali korraldajate sõnul on tegemist uue algatusega, millest soovitakse kujundada traditsioon. „Ettevõtmine ärgitab mõtlema, mida me päriselt teha tahaksime, kui unistame ausalt, laskmata end segada välistest võimalustest või hirmudest. See annab võimaluse jõuda selgusele, mis on tegelikult muusikas oluline,” selgitab Eesti Muusika Päevade kunstiline juht Helena Tulve. „Võib-olla on mõnel interpreedil unistus kellegagi koos musitseerida või kelleltki teos tellida, aga mingil põhjusel ei ole ta seda sammu astunud. Ehk on mõnel heliloojal idee, millele ta ei ole leidnud väljundit.”  

Oodatud on unistused just sellisena nagu need sünnivad – tegemist võib olla mastaapsete suurvormidega, aga ka üksnes hetke jäädvustusega. See võib olla seotud konkreetsete esitajate, heliloojate või paikadega, aga ka erinevate kunstivormidega, millesse muusika või muusikaga tegelevad inimesed on kaasatud.

„Oluline on mõelda julgelt ja avatult. Idee, mis kellelegi võib tunduda hulljulge, võib uutes oludes olla kergesti teostatav. Ka idee, mis võib tunduda mastaabilt tilluke ja ehk liigagi lihtne, võib rõõmustada paljusid,” innustab festivali kunstiline juht Timo Steiner. 

Iga unistuse puhul oodatakse e-kirja teel idee mõtte kirjeldust, mis võiks sisaldada nii palju praktilist infot, mida hetkel on võimalik öelda, näiteks inimeste või kollektiivide nimesid,  toimumise paika, vahendite vajadust. Ideid saavad esitada kõik soovijad, sõltumata oma seotusest muusikavaldkonnaga.

Eesti Muusika Päevade kunstiline meeskond hindab ideid, lähtudes nende sobivusest festivali suunitlusega tutvustada Eesti kaasaegset muusikat. Otsuse langetamisel arvestatakse ka  praktilisi võimalusi. Ideed, mida 2015. a raames teostada ei õnnestu, talletatakse  „Unistuste panka”, mis annab kindlust, et neid saab võimaluste tekkides ellu viia järgnevatel festivalidel. Koostööd tehakse ka teiste Eesti festivalidega.

Muusikalisi unistusi saab festivali toimkonnale saata 26. augustini e-posti aadressile emp.festival@gmail.com. Kunstiline meeskond annab valikutest järgmiseks festivaliks teada hiljemalt 20. septembriks e-kirja teel. Idee saatjatele tagatakse konfidentsiaalsus ning projekt viiakse ellu vaid koostöös autoriga.    

Eesti Muusika Päevad 2015 toimub Tallinnas 10.-17. aprillil. Festivali kunstilised juhid on Helena Tulve ja Timo Steiner. Alates 1979. aastast peetud festivalil Eesti Muusika Päevad saab kuulda eesti heliloojate värskeimat loomingut. Kava hõlmab mitmesugustest žanritest tuntud muusikuid ja ühendab eri kunstivorme. Festivali korraldab Eesti Heliloojate Liit.