Film in Iceland – miks on Islandil hea filmida?

13. oktoober, 2011

altIslandi loodus on midagi ebamaist ja erilist, mis pakub suurepärast võimalust ennast mitmeti loominguliselt väljendada.

Selle vulkaanilise saare muusika on vast kõige enam tuntud, kuid ka filmivõttekohana kogub paik aina enam tuntust – loodus on nõnda eriskummaline, et eriefekte pole vajagi.

Riik, kus ressursid on väga vastuolulised ja piiratud, on pööranud tähelepanu olemasoleva ning erilise turundamisele. Organisatsioon Promote Iceland tegeleb juba aastaid riigi eduka turundamisega, hallates alates aastast 2004 ka Film in Iceland initsiatiivi. Ettevõtmist juhtiva Einar Tomassoni sõnul peitub edu selles, et defineeritakse selgelt oma tugevused ning ollakse selle juures lõpuni ausad. „Me ei saa müüa päikesepaistet ja metsi. Meie pakume eriskummalisi maastikke ja ekstreemseid olusid,“ rääkis Einar. Islandlased ei kasuta muuseas perenimesid,  nimi ütleb, kelle poeg või tütar ta on, Einar on näiteks Tomase poeg – ainult perenime järgi kõnetamist võidakse pidada solvavaks.

Film in Iceland on AFCI liige. Täna koondab organisatsioon kohalikke produktsioonikompaniisid, keda ta võrdsetel alustel katusorganisatsioonina esindab. Fikseeritud tasu eest on ettevõtted osa porfooliost, keda Film in Iceland turundab. Lisaks filmidele on Island muutunud populaarseks võttepaigaks reklaamidele, muusikavideotele ning teleseriaalidele.

film_in_iceland_folder

Islandi puhul on tugevuste välja selgitamine üsna lihtne, jääb üle vaid õige kommunikeerimine. „Kuigi riik toetab siin filmimist ka rahaliselt, on kõige olulisem siiski sobivus konkreetse filmi stsenaariumiga. Me saame pakkuda erilisi loodustingimusi, kiirust ning privaatsust, ka on valuuta väärtus hetkel välisinvestoritele soodne. Liustikke leidub ka Alaskas, kuid ameeriklastel on tihtilugu mõistlik stseen meil

filmida, kus vahemaad võttepaikade vahel on väga väikesed. Samuti hinnatakse väga privaatsust – hõreda asustuse tõttu on väga mugav j

Islandi toetusmudel välisinvesteeringute meelitamiseks on lihtne- riik kompenseerib 20% riigis tehtud maksustavatest kuludest. Iga projekti jaoks luuakse kohalik ettevõte, mis haldab kõiki rahavooge, millest peale projekti lõppu vastav summa kompenseeritakse. See, et antakse toetusi, ei ole eriline, sest nii tehakse paljudes riikides. Näiteks Alaska katab lausa 55% filmi eelarvest, oluline on toetusskeemi lihtsus ja läbipaistvus.a rahulik tööd teha,“ tõi Einar välja saareriigi tugevused. „Viimasel ajal on osaliselt ka tänu soodsale krooni kursile populaarsust kogunud reklaamide, näiteks autoreklaamide filmimine, samuti muusikavideote, kuigi riiklik toetus neile ei laiene,“ lisas ta.

Film in Iceland defineeris hoolikalt oma sihtturud. Suurimad turud on Einari sõnutsi endiselt USA ja UK. Pilk on suunatud ka uute turgude poole: Jaapan, India ja Hiina on suure perspektiiviga turud. „Jaapanist rääkides on põhirõhk reklaamidel. Indias tehakse kaks korda enam aastas filme, kui Hollywoodis. Hindud armastavad meil filmida tantsustseene,“ muigas Einar. „Hiina kasvab praegu iga valdkonnas suuremaks, nii ka filmimaastikul ning Euroopa on neile uus filmisihtkoht.“

film_in_icelandNumbritest rääkides, on sel aastal tehtud Islandil kolm Euroopa filmi. Hetkel filmitakse  Hollywoodi filmi Prometheus. Aastas võetakse Islandil üles koguni 40-50 reklaamiklippi. Osa on ka reality-sarjadel- siin filmiti hiljuti tuntud sarju nagu Top Model ja Bachlorette. “Eelmine aasta oli finantsiliselt keeruline tänu vulkaanituhale. Kuid samas oli katastroof pikas perspektiivis positiivne- maailmas on vähe inimesi, kes ei teaks meie riiki ning loodust. Huvi Islandi vastu on tuntavalt suurenenud,“ rääkis Einar Tomasson.

Igapäevaselt suureneb digitaalse arenguga paralleelselt ka järeltöötluse osa. „Hetkel riiklik toetus järeltöötlusele ei laiene, kuid meil on siin hea oskusteave,“ rääkis Einar Tomasson. „Meil on siin suurusjärgus 2,5 professionaalset meeskonda, kes on õppinud parimatelt, seega võib öelda, et Islandi filmitööstuse tase on hea. Lisaks annab iga suur välisprojekt hulga hindamatuid kogemusi.“

Filmitööstuse käive Islandil on 1,5 miljardit ISK ning sektor pakub tööd 700le inimesele.

Uuri veel: www.promoteiceland.is
http://film-in-iceland.org/