Frank Marstokki TMW muljed

23. aprill, 2013

frank marstokk

Frank Marstokki TMW muljed: “Eestlaste oskus muusikastiile innovaatiliselt kombineerida on põnev! Ilmselt on see seotud pärimusmuusikaga.” Loe edasi

Teiste hulgas külastas Tallinn Music Weeki muusik, produtsent, lüürik ja tõeline muusika- ja kultuuritööstuse veteran Frank Marstokk.  Norras pesitsev Frank on ühtlasi Ameerika organisatsiooni “Folk Alliance International” Euroopa consultant, kes enda sõnutsi reisib ilmas ringi inspireerituna inimestevahelistest muusikalistest suhetest. Küsisime Frankilt, mida ta selleaastasest Tallinn Music Weekist arvas.

Frank, millise mulje sulle Tallinn Music Week jättis?

Need showcase’d, mida ma külastasin, jäid silma väga kõrge tehnilise kvaliteedi poolest – produktsioon, heli ja valgustus oli suurepärane! Samuti tahaksin kiita TMW personali, kes oli väga professionaalne ja abivalmis. Ja nad naeratavad hästi palju!

Restoraninädal on suurepärane idee, kuigi sel korral kahjuks ise ei jõudnud uudistama.

Kuidas festivali ülesehitus meeldis?

Linnapõhisel muusikakonverentsil on palju välismaalasi ning seetõttu sobivad kontserdiks tegelikult enamik paiku – muidugi juhul kui need on ligipääsetavad ning üritusi on eelnevalt piisavalt kommunikeeritud. Minu jaoks on just uute senitundmatute kontserdipaikade külastamine kõige huvitavam.

Üldiselt ei olnud probleeme kontserdipaikadest sisse- ja välja liikumisega, välja arvatud Von Krahlis, kus oli liiga palju rahvast ning väga väike sissepääs.

Olen mõelnud, kas folkmuusikale on tegelikult vaja eraldi toimumispaika, kuna folki saab väga hästi ka teiste muusikastiilidega kombineerida.

Kas Eesti muusikas on ka midagi eripärast või iseloomulikku?

Mulle tundub, et on küll. Kõik bändid, keda ma nägin, olid väga head – oli näha, et muusikute oskused on tasemel, nad on korralikult proovi teinud, ning on laval võimekad. Minu jaoks on eriline, kui innovatiivselt ja põnevalt erinevaid muusikastiile  kombineeritakse.  See omadus tundubki olevat eestlastele omane musikaalsus, mis minu arvates on seotud pärimusmuusikaga.

On sul mõned soovitused, mis ürituse veel paremaks teeksid?

Välisdelegaadina pean ütlema, et keeleprobleemist tuleb järgmistel kordadel jagu saada. Konverents keskendub ju peamiselt ekspordile, mistõttu on oluline materjalides esmalt inglise keelt ning alles seejärel eesti keelt kasutada. Väga häiriv on lehekülgede kaupa arusaamatut eestikeelset teksti lapata, et soovitut leida, eriti kui kiire on!

Teine soovitus minu poolt on mõelda MC kasutamise peale, kes artiste tutvustaks, olgu kontsert suur või väike.

Kas leidsid ka enda korraldatavale festivalile esinejaid?

Leidsin. Suhtlen hetkel mitme esinejaga, kellel võiks minu hinnangul olla ekspordipotentsiaali.