Helena Tulve osaleb tänavusel Punkt festivalil Norras

06. september, 2013

6.-8. septembril Norras toimuval live-remix festivalil Punkt esindab Eestit helilooja Helena Tulve, kes osaleb sündmuse seminariprogrammis.  

Norra üheks olulisemaks muusikaekspordi artikliks hinnatud Punkti programmis on oluline roll lisaks muusikale ka videokunstil, kirjandusel ja graafilisel disainil. Live-remix kontseptsioon ehk tavakontserdi järgselt vahetult kuuldu remiksimine seab muusikutele väga kõrged nõudmised, mistöttu festivalile jõuavad vaid muusikud ja kollektiivid, kellega kunstilistel juhtidel Jan Bangil ja Erik Honorel on olnud varasem loominguline koostöö.

Tänavusel festivalil on esindatud Norra impromuusika eliit – Nils Petter Molvaer, Maja Ratkje, Sidsel Endresen, Eivind Aarset, Bugge Wesseltoft, Mathias Eick, kui nimetada vaid mõned. Uusi albumeid esitlevad trompetist Arve Henriksen ja Punkti kunstiline juht Jan Bang.

Õhtuse muusikaprogrammiga samaväärselt põnevad ja reeglina väljamüüdud on seminarid, kus hubaselt koduses õhkkonnas toimuvad kohtumised Bugge Wesseltofti, Hannah Bertrami, Maja Ratkje, Sami Rintala ja Kjell Bjørgeengeniga. Helena Tulve keskendub oma ettekandes „In Between“ dilemmadele, millega ta puutub igapäevaselt kokku heliloominguga tegeldes.   

Helena Tulve esinemine unikaalse live-remix kontseptsiooniga Punktil kinnitab jätku Eesti ja Norra muusikute koostööle, mis algas 2010. aastal, mil festivalil tähistati Veljo Tormise 80. juubelit. 2011. ehk Euroopa Kultuuripealinna aastal toimus kahepäevane Punkt Tallinnas. Sellele järgnes Weekend Guitar Trio esinemine Brian Eno kureeritud Punktil 2012. aastal ning kitarrist Robert Jürjendali ja Punkti kunstilise juhi Jan Bangi ühine duoprojekt.

Live-remixi teema on aktuaalne ka tänavusel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) Sügisfestivalil 23.-28. septembrini, mille raames viibib Tallinnas Punkt festivali loomingulisse tuumikusse kuuluv Saksa elektronmuusik Jan Peter Schwalm.