Helir-Valdor Seeder: Põhjala toidu manifest on innustav eeskuju

21. detsember, 2011

pohjala_toit“Põhjamaad on praegu kindlasti gastronoomiamaailma tipus ja väga suur osa siin on riigi toetusel. Põhjamaade köögi manifest ja selle järgimine on nüüdseks käegakatsutavaid tulemusi andnud,” märkis Eesti põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder Eesti Päevalehe lisaväljaandes “Bocuse d’Or Eesti”.


Minister käis novembris Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korraldatud Eesti toidu konverentsil välja mõtte koostada Eesti toidu manifest, mis võiks eeskuju võtta muu hulgas ka edukast Põhjamaade toidu manifestist. “Eesti toit on meie kultuuri täisväärtuslik osa ja seda tuleb ühiselt hoida ning arendada,” selgitas Seeder Eesti Päevalehe erilehele.

Põllumajandusminister toonitas, et Põhjamaades on manifesti edu taga suuresti otsene rahaline toetus riikide eelarvetest, pluss üldise maine loomine. Siiski ei leidnud Seeder, et Eesti peaks nüüd päris Põhjamaadele n-ö külje alla imbuma, küll aga peitub tema hinnangul suur võimalus tihedamas koostöös. “Me peame selleks ise rohkem valmis olema, kui seda praegu oleme,” möönis Eesti põllumajandusminister Eesti Päevalehele. “Samuti peab Põhjamaadel olema soov ja huvi meiega koostööd teha.”

Seederi hinnangul peaks nüüd täpsemalt praktikas paika panema, mida pidada Eesti toiduks. See aitaks nii tarbijaid kui ka tootjaid ja kaubandust ning vähendaks tüssamise võimalust.

Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis on Põhjamaad toidu manifesti ja sellest välja kasvanud toidukultuuri tegevuskava Uus Põhjala Toit tutvustanud juba 2008. aastast alates. Uus Põhjala Toit ühendab tervikuks identiteedi, gastronoomia, ettevõtluse, turismi, disaini ja piirkondliku koostöö.

Oleme omalt poolt tiivustanud Eesti peakokkasid ammutama Uuest Põhjala Toidust inspiratsiooni ning sillutanud teed Eesti ja Põhjamaade toidukultuuri edendajate koostööle. 2008. aastal aitasime Eesti kuuel peakokal kogemusi hankida Põhjala tipp-restoranides. Oleme korraldanud toiduohutust ja –kvaliteeti puudutavaid seminare, kutsekoolide õpilastele meistriklassi, andnud hoogu ettevõtete koostööle, aidanud ajakirjanikke jpm.

Allikas: Norden