Homme algavad X Urbanistika ja linnamaastike päevad

24. aprill, 2013

25.–28. aprillini toimuvad Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus X Urbanistika ja linnamaastike päevad. Rahvusvahelise teaduskonverentsi teemaks on tänavu sõjaarhitektuur ja militaarurbanistika. Konverents toimub Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna eestvedamisel ning on suunatud arhitektuuri, planeerimise, maastikuarhitektuuri, urbanistika ja kunsti professionaalidele ja huvilistele.

 

Tänavuse konverentsi teema tõstatatakse eesmärgiga, et arutleda ja kriitiliselt diskuteerida sõja majanduspoliitika ning sõjategevuse ja -tehnoloogia kandumise üle linnakeskkonda ning sõjaarhitektuuri pärandi üle – sh sõjaväebaasid, -kindlused, sõja- ja põgenikelaagrid – mis on paraku linnaplaneerimises ja arhitektuurivaldkonnas unarusse jäänud ulatuslik teema.

Vastuseks küsimusele, miks konverents just seda teemat käsitleb, vastavad korraldajad Maros Krivy ja Evelin Reimand järgnevalt:

“Arhitektuur ja sõda on mõlemad väga ruumilised nähtused. Läbi ajaloo on otsene sõjategevus või võimalikuks sõjaks valmistumine toonud kaasa suuri muutusi selles, kuidas linnasid ehitatakse, kaitstakse ja kuidas neis elatakse. Tallinna vanalinna parkidega ümbritseva bastionaalvööndi esialgne otstarvegi oli ju omal ajal linna vaenlase eest kaitsta. Millised linnad oleksid Narva või Berliin, kui neid ei oleks II Maailmasõja ajal maatasa pommitatud? Kuigi kaasaegne sõda toimub paljuski virtuaalselt, kajastuvad tulemused siiski füüsilises ruumis. Täna Lähis-Idas ja Korea poolsaarel toimuv hoiab teema värske ja aktuaalsena. “

Konverents pakub sisutihedaid loenguid, arutelusid ja debatte urbanistika teaduritele, arhitektuuriteoreetikutele ja -ajaloolastele, arhitektidele, poliitgeograafidele, sotsioloogidele ja teistele haakuvate erialade spetsialistidele – nii teoreetikutele kui praktikutele. Teooria ja praktika vaheliste seoste käsitlemiseks on konverentsi korraldajad kutsunud kõnelema mitmekülgse lektorite paneeli, kelle hulgas on nii teadusartiklite autoreid, kunstipraktikuid ja -uurijaid ning ebastandardseid esinejaid.

Peakõnelejateks on Stephen Graham teemaga “Linnad rünnaku all: uus militaarurbanism” (Cities under siege: The new military urbanism) ja Steven Flusty, ettekandega “Piirdetarade reaalsuses” (In the realm of the fences). Stephen Graham on Newcastle’i ülikooli arhitektuuriteaduskonna professor, keskendudes linnade ja ühiskonna valdkonna õpetamisele ning Steven Flusty on York’i ülikooli geograafia osakonna dotsent.

Urbanistika ja linnamaastike päevade kogu programm ja ettekannete abstraktid on leitavad internetis architectureofwar.artun.ee

Konverents toimub inglise keeles. Osalemine Eesti Kunstiakadeemia, kohalike ülikoolide tudengitele ja õppejõududele, riigiasutuste töötajatele ning pressile on tasuta, kuid toitlustus ning ekskursioon on eraldi tasu eest. Soodustus kehtib vaid eelregistreerumise korral, link http://architectureofwar.artun.ee/registration-fees/.

Urbanistika ja linnamaastike päevi toetavad Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital Euroopa Sotsiaalfond.