HOOG festival toob Eestisse kaasaegse tsirkuse artistid üle maailma

24. mai, 2018

8.-10. juunini toimub Haapsalu kuurortlinnas seni Eestis ennenägematu rahvusvaheline kaasaegse tsirkuse festival HOOG. Esinevad üleilmselt armastatud artistid Saksamaalt, Soomest, Prantsusmaalt, Itaaliast, Hollandist, Uus-Meremaalt, Leedust ja muidugi Eestist. HOOG festivali videoklipp HOOG peaesineja Matthias Romiri etendus “Life is Short Stories” etendub ka Tallinnas, Vene teatris 6.09 kell 19.00.

Festivali avaetenduses “Peatumatu hooga”  ühendatakse jõud Eesti artistidega. Prantsuse-Kolumbia akrobaatiline duo El Nucleo näitab meisterlikkust läbi erinevate tsirkusealade. Itaaliast pärit  Otto il Bassotto toob Eestisse naeruküllase kummipea etenduse. Guinnessi rekordi omanik, hollandlane Marco Bonisimo žongleerib viie jalgpalliga ja vaatemängulise etteaste teevad ka Eesti tipp-akrobaat Kert Ridaste koos õhuakrobaat Saana Leppäneniga Soomest. Õhtujuht Magic Thor improviseerib koos Meelis Kubo & Charlekaga otse publiku sees. Õhtu pealkiri on inspireeritud El Nucleo lavastuse pealkirjast “Sans Arrêt” ehk tõlkes „Peatumatu“.

„Mul on suur rõõm, et saame luua uue festivali HOOG Haapsalu linna ning pakkuda publikule uudseid ja erinevaid lavastusi. See suurepärane koostöö uue festivali näol on südantsoojendav näide kokkuhoidmisest nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil.

Festivali avaetendus “Peatumatu hooga” on läbilõige kõigest sellest, mis HOOGil juhtuma hakkab,“ selgitab festivali peakorraldaja Anu Tähemaa. Lisades, et kui näiteks Prantsuse-Kolumbia duo El Nucleo lavastused mängivad inimvõimete piiril läbi akrobaatika, siis festivali peaesineja, Saksamaalt pärit artist Matthias Romir, räägib tõsiseid ja naerutavaid lugusid, kasutades klounaadi, videotehnikat, teatraalsust ja žongleerimist erinevate objektidega.

Programmist leiab ka Leedu tantsuteatri Dansema spetsiaalsed etendused beebidele vanuses 0-2 eluaastat. Kunstigurmaanidele on mõeldud Uus-Meremaa artisti Thom Moncktoni lavastus “Only Bones”, aga ka Eesti-Soome duo Kerti ja Saana meisterlik esteetika läbi moodsa akrotantsu või Eesti tipp-õhuakrobaat Grete Grossi “Düraad”. Gross on valinud oma etenduspaigaks pargipuu, mille otsas musitseerivad ka muusikud.

Festivali külastajad saavad ka ise käe valgeks

Festivali ühe osana pakutakse külastajale praktilist võimalust end proovile panna tsirkusemaailmas. Festivali alale tuuakse erinevaid tsirkusevahendeid, mida saab juhendajate suunamisel ise proovida. Tegu on vabaõhu treeningsaaliga, kus võimalus katsetada monorattasõitu, erinevaid tasakaalualasid, õhuakrobaatikat, žongleerimist ja muud. Lisaks on võimalus valmistada ise žongleerimispalle. Tsirkusemaailma oodatakse igas vanuses huvilisi – lapsi, vanemaid, vanavanemaid.

Uus festival HOOG on pühendatud Eesti Vabariigi 100 juubelile.

Anna hoogu Hooandjas

HOOG festivali programm

Loe kaasagse tsirkuse kohta pikemalt