Järgmine eriprogrammiga galeriiõhtu Tallinna Teisipäev keskendub fotograafiale

17. oktoober, 2013

 DSC0283Järgmisel teisipäeval, 22. oktoobril leiab aset viies Tallinna Teisipäev – spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu sariüritus Tallinna galeriides. Seoses fotokuuga keskendub ka Tallinna Teisipäev seekord fotokunstile. Programmi on kaasatud TAM Galerii, Vaal Galerii, Temnikova & Kasela Galerii ning esmakordselt vastloodud kunstnike projektiruum Rundum ja kunstiraamatute pood Lugemik. Galeriiõhtu juhatab oma avaliku loenguga sisse New Yorgis toimuva fotofestivali direktor, galerist ja kuraator Sam Barzilay ning Tallinna Fotokuu 2013 eritrükise esitlus.

Tallinna Teisipäeva programm 22. oktoobril

15.00 Kunstihoone (Vabaduse väljak 6). New Yorgi fotofestivali direktori Sam Barzilay loeng ja Tallinna Fotokuu 2013 eritrükise esitlus.

New Yorgi Photoville nimelise fotofestivali direktor, galerist ja kuraator Sam Barzilay tutvustab enda algatatud festivali ning fotograafide võimalusi oma loomingu nähtavaks tegemiseks rahvusvahelises kunstimekas. Üritus toimub sarjast “Rahvusvaheline fookus”, kus külaliskuraatorid ja -kriitikud tutvustavad oma kodulinnade kaasaegse kunsti välja.

Sündmusel esitleb Fotokunstnike Ühendus (Foku) ka fotokuu eritrükist, mis sisaldab lisaks Tallinna ja Tartu näituse kataloogidele postkaarte 24 messil osaleva kunstniku teoste reprodega. Eritrükise tiraaž on 300.

17.00 TAM Galerii (Lootsi 4). Näituse „Väljavõtteid Eesti kultuurielust läbi Jaan Klõsheiko kaamerasilma“ avamine.

Jaan Klõsheiko on kõike näinud ning jäädvustanud, kuidas kunstikriitik Ksenofontov saab piitsa, kuidas Sorge propelleril armatseb, Non Grata autoõnnetusi korraldab ning kuidas Meeskoor Viimast Aariat laulab. Jaan Klõsheiko fotoarhiiv on meeletult mahukas ja kunstiajalooliselt väga oluline. Antud näituse tarbeks valis fotograaf performance´i teema just seetõttu, et seda ei ole eelnevalt kajastatud ning paljud ei ole neid legendaarseid sündmusi ka oma silmaga näinud.

Näituse peamine osa põhineb fotodokumentalistikal näituselt „Vabaduse väljak“, mis valmis 2011 aasta Tallinna Fotokuu raames koostöös fotokunstnik Marge Monkoga, kajastades eesti kultuuri- ja kunstisündmusi. Peamiselt 1970. aastatel pildistatud fotodelt võib leida tuntud kunstnikke, luuletajaid, kirjanikke, näitlejaid ja muusikuid – teiste seas Doris Kareva, Juhan Viiding, Jüri Arrak, Lennart Meri, Olev Subbi, Leonhard Lapin.

18.00 Temnikova & Kasela Galerii (Rüütli 4). Krista Mölderi fotonäituse avamine.

Milline on ruum privaatse ja avaliku ümber või distants nende vahel? Mis üldse on isiklik? Krista on oma uue näituse iseloomustamiseks valinud Luce Irigaray mõtte: “Sel viisil saame panna aluse ühiselule, kus kooslus, ilma et ta oleks otseselt nähtav, lubab sündida paigal, kus võime elu jätkata. See paik jääb alati avatuks – mitte küll lihtsalt tühjaks – tervitamaks teise ja selle võimalikku saabumist, mida saab koos realiseerida”.

19.00 kunstnike projektiruum Rundum (Okasroosikese loss, Uus 19). Programmiga liitub Rundum Artist-Run Space ning avab Tallinna Teisipäeva raames oma uue näitusepinna – Rundum Showcase.

Rundum on septembris alustanud noorte kunstnike algatatud liikuv loominguline platvorm, mille eesmärgiks on luua võimalusi suhestumiseks erinevate lokatsioonidega, reageerida tühikutele Eesti loomemaastikul ning uurida sealjuures ka omaalgatuslike praktikate võimalikkust kohalikus kontekstis. Rundum korraldab erinevaid temaatilisi vestlusringe, kohtumisõhtuid, näituseid ja sündmuseid ning suhtleb aktiivselt loovisikute ja organisatsioonidega nii Eestist kui välismaalt. Rundumi üritused on Tallinna Fotokuu satelliitprogrammis.

20.00 raamatupood Lugemik (Põhja pst 35). Lugemik tutvustab oma kirjastust, raamatupoodi ja uuemaid Eesti fotoraamatuid.

Lugemiku raamatupood spetsialiseerub kunstiraamatutele kõige laiemas tähenduses. Poest leiab eri valdkondade esindajatega koostöös kureeritud valikut kaasaegse kunsti, filmi, teatri, kultuuri- ja kunstiteooria, filosoofia, disaini ja arhitektuuri trükistest. Lugemiku raamatupood koondab nii kohalike väljaandjate kunsti- ja disainialaseid publikatsioone kui välismaist teemakirjandust, fookusega väikekirjastuste väljaannetele.

21.00 Vaal Galerii (Tartu mnt 80d). Tallinna Teisipäeva 2013. aasta lõpupidu. Galeriis on avatud Peeter Lauritsa näitus “Logos & Mythos”, Peeter Laurits loeb katkendeid Valdur Mikita “Lingvistilisest metsast”, plaate mängib DJ Raul Saaremets.

Näituse lähtepunktiks on orgaanilise ja kultuurilise ornamentika põimumine ning tegelikkusepildist eemaldumine une-eelses seisundis. Fotograafi sõnul pole inimestel mingit alust arvata, nagu oleks see reaalsus, milles me elame, kuidagi reaalsem või rohkem päris kui unenäod. Laurits balanseerib unenäo- ja tavareaalsuse piiril köielkõndija osavusega ning sellelt piirialal sünnivad tihti ka tema teosed.