Janne Teräsvirta: Eestlastel tasub vaadata Vene turu poole!

30. mai, 2012

JanneTerasvirta


„Eestlastel tasub vaadata Vene turu poole,“ arvas Janne Teräsvirta (ALA Architects) linnaruumi festivali Nordic Look 2012 finaalseminaril. Loe edasi »


Kiiresti arenevate turgudega riigid Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina on ettevõtjatele atraktiivsed.  „Mis puutub BRIC turgudesse, siis eestlased ja soomlased on täpselt samal stardipositsioonil.  Mina soovitaksin teil siinkohal fokusseerida R-tähele. Siin peituvad suured teenimisvõimalused ka väga väikese turupositsiooni korral,“ arvas Teräsvirta.

Vene turg on naaberriigina loogiline valik. „Ajaloolise tausta tõttu mõistavad eestlased ja ka soomlased sealset kultuuri paremini. Usun, et Venemaal on meie jaoks täna suurem potentsiaal kui Euroopa turul. Venemaal on parasjagu käimas muutuste aeg, samas kui eurooplased on harjunud olemasolevate väljatöötatud lahendustega. Hiinlased küll kasutavad Euroopa eksperte, kuid turule sisenemine muutub aina keerulisemaks, mis on on kinnisele ühiskonnale iseloomulik. Täna on Venemaal ehk ehitusettevõtetel turgu, arhitektuuri valdkonnas  läheb ilmselt kauem aega.  Venemaal kasutatakse küll näiteks kasvõi Saksa arhitekte, kui mitte Eesti ja Soome omi ning see on tegelikult meie enda süü. Minu prioriteediks on leida põnevaid projekte üle maailma, kuid Venemaa on kindlasti üks horisondil olevaid riike,“ võttis Teräsvirta kokku.

Pärast õpinguid Helsingi ja Delfti tehnikaülikoolides asutas Janne Teräsvirta koos partneritega Helsingis arhitektuuribüroo ALA Architects, mis tänaseks on võitnud mitmeid rahvusvahelisi auhindu ning pälvinud värskelt ka Soome riikliku arhitektuuripreemia. Janne arhitektuuri iseloomustab analüütilisuse, meelelisuse ja eksperimentaalsuse sümbioos, mis on teinud temast oma põlvkonna ühe silmapaistvaima arhitekti Soomes. ALA arhitektide seni üheks suurimaks läbimurdeks maailmas võib pidada Kristiansandi kontserdimaja Norras. ALA Architects portfellile tuginedes analüüsis arhitekt Janne Teräsvirta seminaril „Ühisturundusega välisturgudele“ ekspordipotentsiaali arhitektuuriettevõtete seisukohalt.