Janno Siimar teenusedisainist ja konkurentsieelisest

14. september, 2011

Disaini (sh teenusedisaini) rakendamine ettevõtte juhtimises on konkurentsieelis. Juhtkirja lõpp. Ah, et põhjendada vaja?
Vaatasin Tallinna Maratoniga seotud uudisvoogu. Üks sõber jooskis alla kolme, teine alla nelja, kolmas kustus poole peal. 2:12 on aga selgelt neile kõigile täiesti püüdmatu eesmärk, samas ei paistnud see neid eriti häirivat. Meeletu töö ja higi, mis Tallinna tänavatele jäeti sai nüüd vihma poolt maha pestud, kuid ma kahtlustan, et see “tegin ära” tunne sööbib nende ärategjate kõige pisemate rakkude pärisosaks, mina ja isiksuse osaks. On meeletult uhke omada sõpru, kes niimoodi jooksevad. On täiesti arusaamatu, miks me teeme äri nagu jookseks maratoni.

Konkurentidega võidu jooksmine on muidugi tore ja lõbus, kuid ükskõik kui suure arengukiiruse me suudame saavutada, jookseme me siiski kõik samas suunas. Uue suuna leidmine on aga selle kiiruse pealt suhteliselt riskantne, kui mitte võimatu. 

Enamus Eesti ettevõtteid toimib sisuliselt sama ärimudeli järgi. Me oleme leidnud selle mudeli effektiivseima variandi, me oleme leidnud tema head ja vead. Me tegeleme selle mudeli optimeerimisega ja seda teeme väidetavasti umbes miljardi töötunni eest aastas.

Teenusedisain võimaldab koguda kokku suure hulga arvamusi, uskumusi ja lootusi kõigilt Sinu äriga seotud tegelastelt. Ta suudab tõlkida need kõigile asjaosalistele samaselt arusaadavasse ja kasutatavasse vormi, pakkuda välja lahenduste valikud ja lõpuks kaardistada tee tänasest uue lahenduse rakendumiseni. Ta suudab seda hästi, kiiresti ja effektiivselt. Tulemuseks on reeglina uus ärimudel, uued tegevusvaldkonnad ja uus toimimisloogika. Tulemuseks on reeglina uus äri, uued konkurendid, uued võimalused, uus raha ja uus jooks. 

Ainuke viis kindlustada esimesena kohale jõudmine on olla esimene, kes alustab jooksmist täiesti uues suunas.

Janno Siimar
Velvet Creative Alliance

Teenusedisaini konverents toimub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluva Euroopa Innovatsioonifestival IF… ja Disainiöö raames.