Jazzkaar läheneb! Ja aprill on Jazzikuu!

08. aprill, 2010

Aprillis tähistatakse üle Eesti neljandat korda rahvusvahelist Jazzikuud, mis koondab nii traditsiooniks saanud tegevusi kui uusi põnevaid lahendusi. Jazzikuu saadikuna viibib Eestis USA jazzlauljatar, 4 Grammy’t võitnud Dianne Reeves, kes annab ka avaliku intervjuu. Esmakordselt saab teoks linnaruumiprojekt, kus nädala jooksul vallutab linnaruumi erinevaid paiku taani trummar ja improvisaator Karsten Mathiesen. Jazzikuu idee on anda võimalus muusikahuvilisele noorele publikule üle Eesti tutvuda jazzmuusikaga, olgu selleks õpitoad, filmid, maalimine või ootamatud kohtumised linnaruumis. Oluline on, et noorel publikul oleks võimalus vahetult ja aktiivselt tegevustes kaasa lüüa ja uusi kogemusi saada.

Koostöös Sihtasutusega Tallinn 2011 saab seoses Euroopa kultuuripealinna aasta lähenemisega tänavusel Jazzikuul esimest korda teoks linnaruumiprojekt, mille käigus nädala vältel improviseerib ja eksperimenteerib avaliku linnaruumi ja -publikuga Tallinna erinevates paikades taani trummar ja improvisaator Karsten Mathiesen. Kaasates nii erinevaid kohalikke kunstitegijaid kui ka juhuslikku publikut, loob ta nende ootamatute avalike ülesastumistega võimaluse muusikaliseks osaluseks ja elamuseks sõltumata kohast, ajast ja muudest teguritest. Temaga liituvad nii eesti kohalikud muusikud-kunstnikud kui ka brasiilia löökpillimängija Francois Archanjo – oodata on ootamatuid kohtumisi! Avalik lõppkontsert toimub Jazzkaare festivali raames 25. aprillil. Linnaruumiprojektid jätkuvad ka 2011. aastal.

Koostöös USA Saatkonnaga avatakse Tallinnas aprillis Energia avastuskeskuse planetaariumis Jazzikino, kus saab vaadata haaravaid dokumentaale jazzi suurkujudest läbi ajaloo. Filmides on nii intervjuusid muusikutega kui ka haruldasi kaadreid kontsertidelt. Filmid linastuvad 5. – 30. aprillini; kahel laupäeval, 10. ja 24. aprillil toimuvad ka perepäevad. Filme kommenteerivad Eesti jazzmuusikud. Sissepääs Energiakeskuse piletiga, filmiseansid on tasuta.

Jazzikuu sündmused algavad 2. aprillil, kui Viru Keskuses avatakse Jazzikuu 2010 plakatikonkursi tööde näitus, konkursile laekus 188 tööd üle Eesti. Võidutööks valis zürii 8-aastase Sally Stuudio õpilase Morten Made joonistatud “Jassi”, millest kujundati tänavuse Jazzikuu logo. Samal nädalavahetusel toimub juba 26. korda Uno Naissoo nimeline noorte heliloomingu konkurss.
4. aprillil, pühapäeval saab alguse uus traditsioon – jazzibrunchid. Igal pühapäeval aprillis intervjueerib ajakirjanik ja lauljatar Maian Kärmas põnevaid kultuuriinimesi ning mängitakse külaliste lemmikmuusikat. 4. aprillil on Maian Kärmase külaliseks Sihtasutuse Tallinn2011 juht Mikko Fritze. Aprillis on külla tulemas veel ooperilaulja Pille Lill, välisminister Urmas Paet ning Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Aet Maatee. Brunch on nädalavahetuseks sobiv formaat, kus on ühendatud hommiku- ja lõunasöök, head sõbrad ja perega koos väljas einestamine. Esmaspäeviti toimub Clazzis “Noorte talentide lava” eesmärgiga leida uusi tõusvaid talente – tasub pilku peal hoida!

Kolmapäeviti toimuvad Rahva Raamatu Viru Keskuse kaupluses “Kella viie teed” – avalikud intervjuud muusikutega päevakajalistel kultuuriteemadel – moderaator Märt Treieri külalisteks on muuhulgas Uno Loop, Jaan Pehk, Helin-Mari Arder, Andres Mustonen jt. Intervjuud toimuvad kaupluse muusikaosakonnas, mõnusas kohvikumeeleolus.

25. aprillil toimub Kumu auditooriumis koostöös Sally Stuudioga Jazzimaali võistlus, kus noorte kunstihuviliste võistkonnad osalevad Siim Aimla ansambli kontserdil. Maal sünnib kontserdiga samas ruumis ning samaaegselt. Kontserdi eel antakse üle Jazziplakati konkursi auhinnad.

Jazzisaadik Dianne Reevesi kontserdil 28. aprillil kell 21 Vene Kultuurikeskuses antakse neljandat korda välja Eesti jazziauhinnad – Elioni Jazziauhind ning Noore Jazzitalendi preemia. Teistkordselt tunnustatakse ka tegusat jazzielu korraldajat, kes saab Jazziedendaja auhinna.

Kogu aprilli jooksul saab Clazzis näha fotonäitust, mis meenutab säravamaid hetki Jazzkaare kontsertidelt – näituse on koostanud Jazzkaare vabatahtlikud fotograafid oma viimaste aastate töödest. 28.-30. aprillini näeb Vene Kultuurikeskuses ka Kaupo Kikkase personaalnäitust “Backstage”, mille teine etapp sünnib samal perioodil kohapeal. Üle 20 noore osaleb Jazzkaare traditsioonilise Noore Jazzikriitiku Programmi töös. Klassikaraadio pöörab aprillis erilist tähelepanu jazzile, Eesti Televisioonis näeb jazziauhinna laureaatide kontsertsalvestusi, toimuvad koolikontserdid jpm.

Jazzikuu 2010 korraldaja on MTÜ Jazzkaare Sõprade Ühing. Jazzikuu toetajad on Sihtasutus Tallinn 2011, USA Saatkond, ERR, Elion, Sokos Hotell Viru, Tallink, Energiakeskus, Sally Stuudio, Clazz, Rahva Raamat, Eesti Foto jt.

JAZZIKUU 2010 KAVA:
3. aprill kell 16 Uno Naissoo nimeline loomingu- ja interpretatsioonikonkurss Otsa-koolis
al. 4. aprill pühapäeviti kell 14 Jazzibrunchid Clazzis (kuni 02.05)
al. 5. aprill esmaspäeviti kell 21 Uute talentide lava Clazzis (kuni 26.04)
al. 5. aprill JAZZIKINO Enegria avastuskeskuses (kuni 30.04)
al. 7. aprill kolmapäeviti kell 17 “Kella viie tee” intevjuud Viru Keskuse Rahva Raamatus (kuni 28.04)
19.-25. aprill “KALLE’S WORLD TOUR” Karsten Mathieseni (Taani) improvisatsioonid linnaruumis
25. aprill kell 14 Jazziplakati konkrusi auhinnatseremoonia ning Jazzimaali võistlus Siim Aimla Quarteti kontserdil Kumu auditooriumis
28. aprill kell 21 Jazziauhindade tseremoonia Vene Kultuurikeskuses Dianne Reevesi kontserdil
2. aprill- 2. mai Jazzkaar.ee fotograafide ühisnäitus Clazzis
2. aprill – 2.mai Jazzikuu plakatikonkursi näitus Viru Keskuses
28. aprill- 30. aprill Kaupo Kikkase fotonäitus “Backstage” Vene Kultuurikeskuses

Lisaks:
jazziplaadid ja kontserdiülekanded Klassikaraadios
muusikafilmid ja Elioni Jazziauhinna võitjate kontserdid ETVs
koolikontserdid ja palju muud põnevat

Vaata lisa www.jazzkaar.ee