Villu Veski: kutsume esinema muusikuid, kes teevad inimesed õnnelikuks

17. juuli, 2013

villu veski3.-7. juulil toimus Muhumaal ja Saaremaal 17. korda tulevikumuusika festival Juu Jääb. Vestlesime festivali kunstilise juhi ja asutaja Villu Veskiga, et teada saada, mis tagab ühe muusikafestivali jätkusuutlikkuse ja publiku huvi.

Olete eelnevalt rääkinud sellest, kui oluline on ühe festivali jaoks kohaliku omavalitsuse ja ettevõtjate tugi ja abi. Kas tunnete sellist toetust Muhu vallalt?

Muhu vallaga on kujunenud tore koostöö. Kuigi vallapoolne rahaline toetus ei ole festivali eelarve jaoks märkimisväärne, aitab vald erinevate teenustega. Sinna hulka kuulub näiteks kontsertplatsil muru niitmine, prügi vedamine, elekter, tasuta buss artistide transpordiks. Samuti saab festival tasuta kontsertpaigana kasutada vallale kuuluvat Nautse Mihkli talukompleksi. Vastutasuks saavad Muhu püsielanikud külastada konsterte väikese soodustusega.

Tulevikus loodaks vallalt siiski suuremat rahalist toetust, sest festivali külastajad toovad suurt tulu kohalikele majutus- ja toitlustuasutustele, mis jõuab ringiga maksudena vallavalitsuseni.

Ja kuidas on saavutatud koostöö kohalike ettevõtjatega?

See on aastatega raskesti välja teenitud toetus. Saaremaa ettevõtted on altimad aitama kui Muhu omad. Peamine probleem on majutuskohtade vähesus Muhumaal, kuid kohalike hotellipidajate jaoks on lühikeseks ajaks äkitselt kasvav külastajate arv pigem tüli kui võimalus kohaliku turismi arendamiseks. Samas on olukord aastast-aastasse muutuv, kuna ettevõtted tulevad ja lähevad.

Festivali korraldajatena otsime võimalusi, kuidas ise pakkuda külastajetele suvist kergmajutust ja sellekohased läbirääkimised koostööpartneritega juba käivad.

Olete Juu Jääbi korraldanud juba 17 korda (alates 1997), mis näitab, et festival on jätkusuutlik ja tal on olemas kindel koht Eesti festivaliprogrammis. Mis on teie arvates sellise edu eeldused?

Eelkõige muusikalise elamuse pakkumine publikule. Kutsume esinema muusikuid, kes teevad inimesed õnnelikuks. Oluline on ka kõrge festivali tehniline tase, mida pole festivalide tipp-hooajal ja väljaspool Tallinnat üldse mitte kerge saavutada. Kõigele lisaks toimub kõik see looduskaunis keskkonnas, kus valitseb muinasjutuline atmosfäär. Peale põnevate artistide pakub Juu Jääb võimalust avastada kohti, kuhu võib-olla niisama ei satuks, nii et inimestele saab osaks ka avastamisrõõm.

Festivali korraldajana võin öelda, et selleks, et publikut oleks, peab oskama sellega ümber käia. Külastaja peab tundma, et ta on oodatud nagu tuleks ta kellelegi külla. Üritamegi luua privaatürituse tunnet suurürituse programmiga.

On selge, et publiku jaoks on oluline peale tugeva programmi ka see kui mugavalt ta saab end festivalil tunda. Mis aga tõmbab ligi artiste Juu Jääbile ja Eesti saartele esinema? Mida peaks üks festival artistile pakkuma, et ta oleks huvitatud seal esinemisest?

Artistide jaoks on kõige olulisem esinemise võimalus, aga ka festivali maine. Meie pakume artistidele ka kvaliteetset videosalvestamise võimalust. Muidugi on nii mõnegi artisti jaoks tõeline väljakutse esineda väljaspool suurt linna.

Keda peate siiamaani kõige põnevamaks artistiks, kes on Juu Jääbil esinenud?

Publikule jäid kahtlemata eredalt meelde Jazzanova, kes on üks suurimaid new jazz esindajaid ja Bird Havailt. Need ei ole superstaarid, aga pakuvad publikule avastamisrõõmu.

Vaata lisaks: http://www.juujaab.ee/